Dzisiaj kolejna propozycja, zupa nad zupami czyli krupnik ze śliwkami suszonymi. Wege krupnik ze śliwkami a nawet wegański w tej wersji i bezglutenowy zarazem jest jedną ze smaczniejszych zup drugiej połowy lata. Wtedy, kiedy poranki są chłodniejsze podobnie jak wieczory, częściej pada zawsze przychodzi ochota na treściwe jedzenie. Na pierwszy rzut idą zupy, właśnie krupnik ze śliwkami, wersja ze świeżymi grzybami, z kurkami na przykład lub po prostu z pieczarkami.W każdym wypadku jest super! U nas, tak dla domowników i mojej rodziny, krupnik zawsze jest bez mięsa. Czasami zabielany tłustą śmietaną kokosową lekko fermentowaną. Może właśnie dlatego lubię dodawać do krupniku przeróżnych dodatków. Nie wiem czy wiecie ale krupnik ze śliwkami jest moim 14 już przepisem na wariację tej znanej i lubianej zupy! Jak widać masa możliwości eksperymentowania, zmieniania i dostosowywania. A Ty z czym najchętniej gotujesz krupnik? Podczas rozmów telefonicznych, nasi znajomi zazwyczaj robią go na żeberkach, i tu zdania są podzielone czy surowych czy wędzonych. Czasami na podrobach. Dwie osoby potwierdziły wersje wege z grzybami. Także cały przekrój smaków na talerzach. Ja ze swojej strony z wielką przyjemnością zapraszam na krupnik ze śliwkami w wersji wegetariańskiej a nawet wegańskiej i bezglutenowej równocześnie, ot tak, do kompletu :)
KRUPNIK ZE ŚLIWKAMI
KRUPNIK ZE ŚLIWKAMI – składniki:
- pęczek włoszczyzny młodej lub starszej (miałam młodą)
- 3-4 litry wody
- 150-200 g kaszy – tu jest wybór. Jeśli jesz gluten użyj kaszy wiejskiej, czyli łamanej jęczmiennej. Osoby na diecie bezglutenowej wybierają kaszę owsianą, kaszę jaglaną, ryż, komosę, kaszę gryczaną niepalną lub łamaną kaszę gryczaną. Dostosujcie ilość kaszy do swoich upodobań smakowych. U mnie na zdjęciu kasza owsiana bezglutenowa.
- 200-300 g suszonych śliwek (jeśli są wędzone t jeszcze lepiej)
- 3 cebule
- 600-800 g ziemniaków (często daję więcej bo lubimy, gdy zupa jest gęsta)
- sól i czarny pieprz do smaku
- 3-4 łyżki oleju
- 4 listki laurowe
- około 10 kulek ziela angielskiego
- sporo zieleniny u mnie pietruszka
- około 100 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub śmietany z orzechów nerkowca. Można użyć też tłustego mleka kokosowego lub śmietany kokosowej (ja tak robię)
KRUPNIK ZE ŚLIWKAMI – przepis:
- Marchewki, pietruszki i selera obieram i ścieram na tace o grubych oczkach lub kroję w kostkę, zależnie od nastroju. (W przypadku młodej włoszczyzny wkładam do garnka również nać z pietruszki i całą z selera)
- Cebule obieram i kroję w kostkę, podsmażam na patelni na złoto.
- Warzywa wkładam do garnka dodaję 3 litry wody. Doprawiam solą oraz pieprzem do smaku. Dodaję również listki laurowe i ziele angielskie.
- Po zagotowaniu dodaję wybraną kaszę. Krupnik gotuję około 40-50 minut, na ostatnie 10 minut dodaję suszone śliwki.
- Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i gotuję w niewielkiej ilości wody w oddzielnym garnku. Miękkie dodaję do zupy razem z wodą, w której się gotowały.
- Gdy warzywa są miękkie wyłączam zupę. Doprawiam w razie konieczności solą oraz pieprzem, dodaję śmietanę roślinną.
- Przed podaniem posypuję rozdrobnioną pietruszką. Wegetariański a nawet wegański krupnik ze śliwkami w wersji bez mięsa jest przepyszny, taki znamy, taki lubimy i taki robimy.
Żołądki kurze, kasza jeczmienna, warzywa i dużo świeżego koperku
Monika i jeszcze suszony grzybek
Katarzyna O tak, o grzybku zapomniałam ?
Uwielbiam na golonce lub nóżce wieprzowej;) ale nie pogardzę też takim na szyjce, skrzydełku i żołądkach z indyka
U mnie bezglutenowy-z brazowym ryzem i kaszą gryczaną niepaloną. Zawsze dużo suszonych grzybów i warzyw. Na koniec dużo koperku i odrobina zielonej pietruszki. Czasami dodaje ziemniaki pokrojone w kostkę;) ale krupnik musi być dość gęsty;)
U mnie krupnik na żołądkach, albo na kurzych łapkach. Jeśli czysty np. na maśle dodaję: borowiki mrożone lub suszone, mogą być też kurki. No i koniecznie z lubczykiem.
U nas bezglutenowy (jaglanka+biała gryka). Robimy na mięsie: indycza szyja+ żołądki (taki jest najlepszy), czasem + skrzydło.
Z warzyw: marchew, ziemniaki, seler, pietruszka i dużo natki pietruszki
Zupa, jak zupa. Najważniejsze, żeby nie była za słona
Dużo koperku swiezego. Włoszczyzna. Ja gotuje tylko i wyłącznie na skrzydelkach
Kaszę owsianą, bo ja z tych nietolerancyjnych :)
U mnie zawsze jarski z dodatkiem suszonych grzybów. Z kaszy jęczmiennej lub pęczaku zostawiam saute. Z kaszy gryczanej zabielam śmietaną.