KURCZAK PIECZONY Z GRZYBAMI
Dzisiaj kolejna lubiana klasyka, czyli kurczak pieczony z grzybami i boczkiem w śmietanowym sosie! To danie specjalne, szczególne i odświętne. Smakuje wybornie, pięknie pachnie i równie atrakcyjnie wygląda! Można śmiało podawać go z ziemniaczanym puree, z kaszą jęczmienną wiejską, z kaszą gryczaną lub prostu świeżymi, chrupiącymi pajdami wiejskiego chleba. Uczta za każdym razem będzie super. Okazałe pieczarki, podgrzybki lub prawdziwki przyciągają oko i cieszę wszystkie zmysły. W polskiej kuchni drób i grzyby zajmują szczególne miejsce. Można powiedzieć, że grzybobranie zaraz po grillowaniu jest drugim weekendowym hobby Polaków, tylko że odbywa się jesienną porą. Od wielu lat grzyby leśne dostępne są w ciągłej sprzedaży zarówno świeże jak i mrożone. Dzięki temu łatwiej jest zrobić przepisy z udziałem grzybów. Tytułowy kurczak pieczony z grzybami jest rewelacyjnym daniem obiadowym, które smakować będzie o każdej porze roku. To danie jest łatwe do przygotowania i dodatkowo jego smak jest bajeczny!
KURCZAK PIECZONY Z GRZYBAMI
KURCZAK Z GRZYBAMI – składniki:
- 1,5 kg udek z kurczaka
- 300 g grzybów – Mam pytanie, a Ty jakie grzyby lubisz?
- 150 g wędzonego boczku
- 2 cebule
- 250 ml śmietany 36%
- 2 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- sól do smaku
- tymianek do smaku i ozdoby
- 500 g mączystych ziemniaków
- 50 g masła
- 100 ml śmietany
KURCZAK PIECZONY Z GRZYBAMI – przygotowanie:
Smażenie kurczaka:
- Kurczaka myję, osuszam, posypuję solą i pieprzem.
- Boczek siekam w drobną kostkę.
- Cebule obieram i kroję w piórka.
- Na patelni o średnicy 28 cm rozgrzewam 2 łyżki oleju i obsmażam kurczaka z obu stron. Zależy mi, aby skórka się przyrumieniła.
Pieczenie kurczaka:
- Gdy udka są gotowe, dodaję do nich pokrojone w talarki lub piórka cebule, obrane i pokrojone grzyby, boczek, śmietanę i gałązki tymianku.
- Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piekę przez 45 minut.
- Po wyjęciu z piekarnika kurczaka z grzybami w śmietanowym sosie stawiam bezpośrednio na stole, tak aby każdy mógł samodzielnie nałożyć na talerz.
Puree ziemniaczane:
- Obieram cienko ziemniaki i w lekko osolonej wodzie gotuję je, aż do uzyskania miękkości. Odlewam z garnka wodę, a potem same ziemniaki w garnku trzymam przez chwilę na gazie, aby odparowały.
- Gorące ziemniaki ugniatam tłuczkiem lub przepuszczam przez prasę do ziemniaków. Przekładam z powrotem do garnka dodaję miękkie masło, śmietanę i kilka szczypt soli. Mieszam dokładnie i podaję puree ziemniaczane jako dodatek do wspaniałych i soczystych udek z kurczaka z grzybami leśnymi!
- KURCZAK PIECZONY Z GRZYBAMI smakuje wyśmienicie!
Agnieszka napisał
Borowiki i trufle są bezkonkurencyjne!
Sylwia napisał
Wszystkie grzybki ?ale najbardziej to kurki,kanie, rydze smazone, prawdziwki w occie ❤
Iwona napisał
A ja się właśnie zajadam opieńkami w occie :)
Krzysztof napisał
Iwona pyszne, prawda? ??
Iwona napisał
Krzysztof przepyszne, dziękuję ???
Krzysztof napisał
Marynowane maślaczki do jarzębiaka stryja Ziutka!
Alicja napisał
ja za opienkami nie przepadam. Wolę gąski, kurki, rydze. Ale też blaszki;)
Alicja napisał
Ja uwielbiam jeść wszystkie z blaszkami-rydze, czubajki (kanie i gwiaździste), gąski zielone(zielonki), gąski niekształtne(siwki), kurki. No i maślaki-podsmażone na maśle z cebulką-same lub z jajecznicą. No i suszone prawdziwki i podgrzybki-smakują dużo lepiej niż takie prosto z lasu;) Jeszcze w tym roku się wybiorę na grzyby;) probowałam w tym roku siedzunia sosnowego-świetna konsystencja;) jeszcze mnie kusił żółciak siarkowy, ale jednak za mało. Chciałabym jeszcze spróbować boczniaka z lasu,ale nie natrafiłam jeszcze na niego. Uwielbiam chodzić na grzyby.
Jolanta napisał
Prawdziwki i podgrzybki oraz Kania usmazona na styl kotleta schabowego yummm
Olga Smile napisał
mimo, że prawdziwek to król grzybów to nie nie zdecydowanie najprzyjemniej patrzeć. W smaku chyba jednak wolę bardziej wyrazistego podgrzybka albo kurkę :)