KURCZAK PO STAROPOLSKU
Dzisiaj niech będzie na blogu kurczak po staropolsku, znany i lubiany. Ja wiem, że kurczak po staropolsku z majerankiem, czosnkiem oraz z papryką i tymiankiem jest jednym z popularniejszych i wcale się nie dziwię. Jest kilka mieszanek przypraw do kurczaka po staropolsku. Kamis oprócz soli ma w składzie czosnek, cebulę, imbir, kminek, majeranek, tymianek i oregano. Prymat za to sól, cebula, majeranek, kminek, tymianek, oregano, imbir, bazylię, cząber, pieprz czarny, natkę pietruszki oraz czosnek. Jest wiele marek gastronomicznych i sklepów internetowych, chociażby domowa spiżarnia też mam przyprawę do kurczaka po staropolsku. U nich to w składnikach znajduje się sól, papryka słodka, kolendra, majeranek, czosnek, kminek, ziele angielskie oraz cząber. Jest tak wiele pomysłów na dania z kurczakiem i z kurczaka, że w kuchni polskiej jest w czym wybierać. W sumie nie dziwne, bo z drobiu kurczak jest najpopularniejszym mięsem. Pieczone w piekarników kawałki kurczaka, ćwiartki czy udka są zawsze na czasie. Ale wracając generalnie do drobiu. Staram się kupować kurczaka ekologicznego. Gdy jest za drogi lub nie mam do niego dostępu wybieram kurczaka Zagrodowego lub Sielskiego. Od czasu do czasu kukurydzianego, bo rewelacyjny na nim wychodzi rosół. Mam już ponad 50 przepisów na rosół! Jest w czym wybierać. Nie wiem czy wiecie ale co kilkanaście tygodni kurczak Zagrodowy pojawia się w sklepach w wersji BIO. Widziałam go w Selgrosie, prawda raz czy dwa, no ale jednak. W Biedronce i sklepach Lidl też dostaniecie eko kurczaka, nie mówiąc już o sieciówkach typu Organic na przykład czy sklepach www. Dzwoniłam i wiem, że w sklepie firmowym w Radzyniu Podlaskim EKO miewają. Ale generalnie nie o eko jest ten wpis, ani o wyborze produktów. Zawsze gdzieś myślami uciekam. A Ty, jak podajesz kurczaka? Ostatnio gdy piekę, to właśnie u mnie na stole pojawia się kurczak po staropolsku z majerankiem, czosnkiem, papryką i tymiankiem, taki pachnący gorący i apetyczny jak na zdjęciu.
KURCZAK PO STAROPOLSKU
KURCZAK PO STAROPOLSKU – składniki:
- 6 udek z kurczaka (ja miałam eko)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka majeranku
- 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
- 1/2 łyżeczki czerwonej papryki
- 1/2 łyżeczki tymianku
KURCZAK PO STAROPOLSKU – przepis:
- W misce mieszam wszystkie przyprawy.
- Udka kurczaka nacieram przyprawami. Układam w blasze do pieczenia lub formie ceramicznej. Nalewam 1/2 szklanki wody. Zawsze tak robię, bo kurczak mniej się wysusza i jest soczysty.
- Nagrzewam piekarnik do 180 stopni Celsjusza i piekę przez 90 minut.
- Taki kurczak po staropolsku z majerankiem, czosnkiem oraz z papryką i tymiankiem podawany jest u mnie z ziemniakami i surówką lub ogórkiem.
Magdalena napisał
zapiekam pod pierzynka z tartej marchewki a wcześniej smaruje majonezem i zapiekam w piekarniku – pycha 😉
Agnieszka napisał
Pierś w kostki zamarynować w curry (godzina wystarczy). Obsmażyć, dodać pokrojonego pora, zalać puszką mleka kokosowego. Dosolić. Podawać z ryżem
Marzena napisał
Nie przepadam za kurczakiem, ale jak już, to głównie w sosie pieczarkowo śmietanowym z cebulką.
Wiesia napisał
Do zapiekanki makaronowo-warzywnej, smażone filety,pieczone z cebulka i pieczarkami, w sosie śmietanowo -ziołowym,szaszłyki z cebulka i warzywami 🙂