Lane kluski, tradycyjne są dla mnie wspomnieniem dzieciństwa. Mama robiła takie lane kluski bardzo często. Raz ciasto lane, raz kluski lane, raz kładzione, czasami były też inne, a jakże. Zawsze w domy były jakieś kluski a to do sosu, do zupy, do mleka albo do odsmażenia! Zresztą, kto nie lubi klusek ja się pytam? No kto? Lane kluski można zrobić na wodzie, na mleku, na rosole lub każdej innej czystej zupie lub z warzywami. To przepis, który możecie dowolnie wykorzystywać. Kluski to temat rzeka i masa wspomnień, wiele wspomnień! Moja mama robiła najlepsze kopytka odsmażane na złoto i kluski leniwe z bułką tartą, taką zrumienioną na maśle. Delikatne i pyszne ich zapach czuję do dziś. Babcia kluski wałkowane do zupy mlecznej, taki domowy makaron. Druga babcia robiła kluski szare czyli przecieraki. W domu na szybko robiło się kładzione i lane kluski. To była klasyka. Babcia mojego męża robiła parowańce czyli kluski na parze i zacierki do zupy mlecznej. Gdyby nie dieta to ja bym teraz wszystkie te kluski pożarła!!!!! Jakie KLUSKI kojarzą się Tobie z dzieciństwem, smakami rodzinnego domu?
Lane kluski
Lane kluski – składniki:
• 1 jajko
• 3 płaskie łyżki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (najlepiej sprawdzają się te do pizzy)
• 1 łyżka wody
• 1 łyżeczka miękkiego masła lub oleju kokosowego
• szczypta soli
Lane kluski – przygotowanie:
W kubku widelcem mieszam rozbite jajko z wodą, miękkim masłem, solą i mąką. Musi wyjść ciasto, które będzie ciekło strumieniem ale nadal będzie dość zwarte.
Zagotowuję wodę, ciasto dla wygody przelewam do dzbanuszka. Wlewam ciasto strumieniem do gotującej się wody, mleka lub zupy. Gotuje około 2 minut. Jeśli mieszanka jest bezglutenowa wystarczy 1 minuta.
Zobacz również moje inne przepisy na KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Moja babcia i mama robily ciasto nalesnikowe smazone, pozniej ciete na patelni. A na koniec podawane z salata w smietanie.
Agata Gajewska – takie u nas dodawało się do pomidorówki :D
A ją chciałam Ci podziękować, bo dzięki Tobie w końcu robię pyszne kopytka i cała rodzina za nimi przepada.
A ją chciałam Ci podziękować, bo dzięki Tobie w końcu robię pyszne kopytka i cała rodzina za nimi przepada.
Beata – bardzo się cieszę!
mąka pszenna i przepis bezglutenowy
Nie Lubie:((
fluten – czego nie lubisz? W przepisie napisane jest „mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (najlepiej sprawdzają się te do pizzy)” ja robię bezglutenową bo mam celiaktyka w domu. Nie wiem w czym masz problem!
Coś poszło nie tak. Nie wyszły mi :( Wyszła mi „breja”. Było wszystko. Nawet dzbanuszek był. Kuchnia mnie nie lubi.
katastrofa, za mało mąki było z opisu :)