ŁATWY CHLEB PSZENNO-ŻYTNI
No i fajnie, to dzisiaj łatwy chleb pszenno-żytni formowany a nie z blaszki. Przepis na łatwy chleb pszenno-żytni zaczerpnęłam od Pawła z bloga www.chleby.info Kilka dni temu pokazywał na facebooku właśnie ten chleb i już wtedy skomentowałam mu, że „Oooo i taki zrobię w czwartek”. Co prawda się nie wyrobiłam ale niedziela też jest spoko. Zwłaszcza, że piekę dzisiaj żytni na zakwasie to taki łatwy chleb pszenno-żytni formowany też będzie świetnym dodatkiem. Lubię chleby pszenny, bułki, bułeczki wszelakie i generalnie pieczywo. Co ciekawe, jedynie chleb żytni na zakwasie, takie pieczony w domu nie podnosi mi poziomu cukru. W sumie czasami mam wrażenie, że to magia ale jednak. No i zmotywowałam się do pieczenia przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ja już wa pisałam, że mam fazy piekarnicze. Zazwyczaj trwają one kilka tygodni, potem mi entuzjazm opada. Ciekawa byłam czy łatwy chleb pszenno-żytni jest rzeczywiście taki łatwi, jak Paweł pisał. I jest, spoko! Zdecydowanie prosty, ładny, szybki do zrobienia, zwłaszcza jeśli masz mikser planetarny z hakiem a nie musisz wyrabiając ciasta ręcznie. Uformowałam jeden wielki bochenek. Chciałam dwa mniejsze ale doszłam do wniosku, że zrobię coś na kształt chleba wiejskiego. Nie chciało się szukać koszyczków więc formowanie ręczne musiało wystarczyć na już. Pokazywałam wam już masę przepisów na CHLEBY I BUŁKI i generalnie na pieczywo pszenne, żytnie i aż 44 przepisy na chleby bezglutenowe. Ostatnio mam fazę na żytnie wypieki. O ile naleśniki wychodzą dość kiepsko to chleby, chleby żytnie czy też pszenno-żytnie to już inna smaczna bajka! Z wielka przyjemnością zapraszam na łatwy chleb pszenno-żytni formowany w bochenek, który przygotujecie bez najmniejszego problemu.
ŁATWY CHLEB PSZENNO-ŻYTNI
ŁATWY CHLEB PSZENNO-ŻYTNI – składniki:
- 500 g mąki pszennej chlebowe jasnej (typ 650)
- 300 g maki żytniej typ 720
- 480-500 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 30 g droższy lub 3 łyżeczki drożdży instant
ŁATWY CHLEB PSZENNO-ŻYTNI – przepis:
- Do miski wsypuję obie maki, dodaje sól, cukier i drożdże. Dolewam wodę i wyrabiamy elastyczne ciasto.
- zostawiam w misce, przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 1 godzinę.
- Po tym czasie wyrabiam ciasto raz jeszcze, kształtuję jeden lub dwa bochenki i układam na blaszce wyłożonej papierem.
- Przykrywam ściereczką bochenek ponownie i zostawiam na godzinę lub dwie do czasu aż co najmniej podwoi swoją objętość.
- Po wyrośnięciu lekko posypuję chleb mąką i piekę przez 60 minut w 220 stopniach.
- Wyjmuję z piekarnika łatwy chleb pszenno-żytni formowany i studzę na kratce.
Magdalena napisał
Piekę w domu z mąki płaskurki, ewentualnie orkiszowej
Ewa napisał
Od miesiąca sama żytni lub żytni-mix na zakwasie. A dla dzieci jakiś jaśniejszy orkiszowy na drożdżach albo mieszany. Ten właśnie wyrósł i idzie do pieca.
Natasza napisał
Oczywiście że piekę. Od wielu lat.😋
Izabela napisał
Obecnie częściej piekę niż kupuje ponieważ tu gdzie mieszkam (Belgia) pieczywo jest fatalnej jakości. Muszę przyznać, że tęskni mi się już do pysznego polskiego chleba na zakwasie.
Dagmara napisał
Dołączam do pań które pieką na zakwasie. Już myślałam że w Polsce piecze się tylko na tonach drożdży 😉
Agnieszka napisał
Piekę i kupuje😁
Małgorzata napisał
Żytniaczek. Własny wypiek. Mniam!
Agnieszka napisał
Sama robię!
Barbara napisał
Syn piecze ,pytlowy żytni ,mieszany z dodatkami i bez na zakwasie i nam zawsze przywozi ,ja też piekę ale na drozdzach
Izabela napisał
Kupuję w małej piekarni, w której czas się zatrzymał, w latach 80. W sumie pasuje do dzisiejszych czasów. Zaczynałam kupować tam chleb w październiku 2020, kosztował 4,5 zł. Dziś, 14 miesięcy później, kosztuje 7,5 zł. Ale kupuję, to jedyny, po którym mam niskie cukry