ŁAZANKI
Najbardziej popularne są chyba łazanki z kapustą lub takie ze smażonym boczkiem, skwarkami i cebulą. Łazanki są rodzajem makaronu w kształcie prostokątów, rombów lub małych kwadratów. To szerokie i krótkie kluski, tak generalnie. Kiedyś wałkowało się po prostu wielki płat ciasta i zostawiało do przeschnięcia. Takie ciasto mniej się klei i łatwiej było je kroić. Jeśli miało być do rosołu, wystarczyło pokroić je w cienkim makaron. Jeśli planowane były łazanki, to kroiło się w szerokie 1 lub 2 centymetrowe paski i następnie kawałki w kształcie prostokątów. Takie gotowało się w osolonej wodzie i podawało z dowolną okrasą. Zastanawiam się skąd się wzięły łazanki z kapustą na święta. Szukałam w kilku książkach o historii kuchni polskiej, obyczajach i świętach i nic nie znalazłam. Nawet wzmianki. Oczywiście nie oznacza to, że wyczerpały się wszystkie możliwości. Po prostu w posiadanej przeze mnie literaturze nikt o łazankach nie wspomina, a szkoda. Ja sama znam doskonale łazanki z kapustą, łazanki wigilijne, łazanki z makiem, łazanki z pieczarkami oraz łazanki z kapustą i pieczarkami. Oczywiście świetne też są łazanki z kapustą kiszoną, a także z kapustą i grzybami. W sumie nie ma się co dziwić, bo makaron smaczny jest zawsze i wszędzie. Dzisiaj moja mama wspomniała, że chciałaby zrobić kapustę z suszonymi owocami, grzybami leśnymi i zjeść ją właśnie z łazankami. Sprawa okazała się na tyle prosta, że ja miałam kapustę już ugotowaną a łazanki zagniotłam ino mig. Gdy mam ochotę na domowy makaron, zazwyczaj wbijam do miski 5-6 jajek, wsypuję 500 g mąki i dolewam kilka łyżek roztopionego masła. Miksuję i wyrabiam robotem z hakiem. Oczywiście i tak trzeba ciasto jeszcze trochę ugnieść na stolnicy ale i tak wszelkie roboty odciążają. Ciasto makaronowe po rozwałkowaniu musi przeschnąć, tak do 30 minut. Potem kroję go w charakterystyczny kształt, jak widzicie łazanki czyli taki tradycyjny, domowy makaron jajeczny idealny do wymieszania ze skwarkami, cebulką lub ugotowaną kapustą czy pieczarkami.
ŁAZANKI
ŁAZANKI – składniki:
- 500 g mąki pszennej o symbolu 00 (zero, zero)
- 5-6 dużych jajek najlepiej ekologicznych
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżki rozpuszczonego masła czasami trochę więcej do konsystencji ciasta
ŁAZANKI – przepis:
- Mąkę pszenną wsypuję do miski i wbijam jajka. Po dokładnym wymieszaniu widelcem dodaję masło i sól. Wyrabiam gładkie, twarde ciasto, jeśli jest zbyt gęste dodaję więcej masła, tak w granicach kilka łyżek.
- Rozwałkowuję ciasto na cienkie płaty, przesypując mąka, żeby się nie lepiło. Następnie rozwieszam je na kiju od szczotki, albo zostawiam na blacie aby przez kilka minut lekko przeschło, wtedy się łatwiej kroi i nie lepi się o zwinięciu. Jeśli macie maszynkę do wałkowania makaron, wiadomo, wkłada się płat i każdy przelot zimniejsza się grubość odpowiednim pokrętłem. Potem montuje dostawkę do krojenia i można kroić. W opcji bardziej klasycznej czy też tradycyjnej wystarczy stolnica, wałek i nóż. Wałkowanie i krojenie, nic więcej, bo gdy płaty ciasta będą suche na powierzchni przy dotyku, zwijam płaty w rulony i kroję na 1 centymetrowej szerokości paski. Następnie na kawałki, generalnie muszą powstać łazanki jak na zdjęciu.
- Zagotowuję około 3-4 litrów osolonej wody, czasami dolewam do niej jeszcze trochę oleju. Łazanki czyli taki tradycyjny, domowy makaron jajeczny, gotuję partiami do wypłynięcia, odcedzam na sicie i przelewam zimną wodą.
- Taki makaron łazanki świetnie smakuje podany z podsmażonymi skwarami i cebulką lub kapustą, tak bardziej tradycyjnie.
Karolina napisał
U mnie byly wczoraj przy okazji lepienia pierogów. Przypominają mi czasy z dzieciństwa kiedy jeździłam do moich dziadków na swieta. Nie jadłam moze z 20 lat.
Monika napisał
Same..lub z kotlecikami z dorsza( taki mam plan)
Monika napisał
Lubie,makaron chyba nawet sama zrobie..na slodkiej kapuscie.
Katarzyna napisał
Z kapustą i grzybami uwielbiam. Nie jadłam nie wiem ile lat tak swoją drogą 😱
Monika napisał
Z kapustą i grzybami lub na słodko z masą makową wymieszane i polane smakową smietaną np. z dodatkiem alkoholu – CUDO
Barbara napisał
Do grzybowego świątecznej zawsze.
Marta napisał
Ja też będę robić dla mamy specjalnie do grzybowej
Bo mamie buraki szkodzą więc barszcz odpada
Olga Smile napisał
specjalnie dla mamy zrobiłam ❤