LECZO Z FASOLĄ
Przygotowałam dzisiaj dla nas leczo z fasolą, wegetariańskie, bez kiełbasy. Dla znajomych za to leczo z fasolą i kiełbasą chorizo, tak, jak lubią najbardziej. Leczo z fasolą uwielbiam w wersji pikantnej, świeżej, aromatycznej, takiej z wędzona papryką najlepiej. Przypominają mi się wtedy letnie i upalne miesiące, spokojne obiady na ganku i szum wody. Tak, przyznam, że leczo z fasolą, podobnie jak fasola po bretońsku jest wspomnieniem czasów dziecięcych oraz tych późniejszych studenckich. Chociaż najczęściej dodawałam do leczo z fasolą kiełbasę albo podsmażone parówki to zdarzały mi się także wersje wegetariańskie. Ponieważ od lat warzywami moja kuchnia stoi, to do leczo dodaje fasole, przeróżne warzywa, grzyby, pieczarki, zioła, pomidorowy sos i aromatyczne przyprawy. Czasami dodatkowo zagęszczam leczo ugotowanym ziemniakiem albo mąką. Za każdym razem leczo z fasolą jest pyszne, zwłaszcza z wędzoną papryką! Generalnie wszelakie leczo są u nas na stole bardzo miło widziane. A Ty, jak robisz leczo z fasolą, z warzywami, z kiełbasą, pikantne, łagodne, z pieczarkami? Jakie leczo z fasolą lubisz najbardziej?
LECZO Z FASOLĄ
LECZO Z FASOLĄ – składniki:
- 6-7 papryk czerwonych
- 300 g namoczonej fasoli
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 5 dużych pomidorów (lub 2 puszki pomidorów)
- 500 ml passaty
- 2 łyżki wędzonej papryki słodkiej w proszku
- 1 łyżeczka ostrej papryki wędzonej
- 5-6 łyżek oleju, masła, margaryny bezmlecznej lub oliwy
- sól oraz czarny pieprz do smaku
LECZO Z FASOLĄ – przepis:
- Fasolę moczę przez noc, rano gotuje do miękkości.
- Cebule obieram, przekrawam na pół i kroję w plasterki. Posoloną podsmażam na oliwie do czasu aż lekko się zeszkli. Dodaję starty lub przepuszczony przez praskę czosnek i suszone papryki.
- Pomidory nacinam na krzyż, wkładam do wrzątku na 15 sekund, wyjmuję i obieram ze skórki. Dodaję pokrojone na kawałki do cebuli i czosnku. Mieszam.
- Papryki myję, czyszczę z nasion i kroję w spore kawałki, dodaję do pomidorów, cebuli i czosnku. Do tego zestawu dodaję fasolę i mieszam dokładnie!
- Przykrywam pokrywką i gotuję na małym gazie przez 15-20 minut. Doprawiam na koniec solą i pieprzem, jeśli jest potrzeba.
- Leczo z fasolą podaję z pieczywem, jest pycha!
Anonim napisał
Warzywne:) papryka, pomidory, pieczarki, cukinia.
Anonim napisał
Papryka , pomidory , pieczarki, kielbaska, cebula
Anonim napisał
Ostatnio jadłam Sabelwon. Czy ktoś jadł?
Anonim napisał
Kabaczek marchew papryka cebula pomidory przyprawy: wędzona i słodka papryka, chilli sól pieprz.
Z kiełbasą dla mięsożerców
Anonim napisał
A dzisiaj właśnie mi leczo chodzi po głowie takie domowe, z cukinią i kiełbasą, papryką
Anonim napisał
Mocno pikantne z pikantną kiełbasą.
Anonim napisał
Pikantne, cukinia, papryka, cebula, pomidory plus ewentualnie kiełbasa.
Anonim napisał
Dawno nie jadłam…mam w pamięci miękkie, rozgotowane warzywa..a dałoby sie tak bardziej na ” al dente”??
Anonim napisał
Każde! W każdym miejscu na ziemi. Każdy kraj ma swoją wersję. Np. Francuzi mają Ratatouille a Gruzini Ajapsandali. Nasze leczo ma korzenie na Węgrzech. Moja ulubiona potrawa wszechczasów. Kiedyś jeszcze moja mama dodawała patisony takie dojrzałe a ze skorupek były ozdobne miseczki
Anonim napisał
dokładnie! to jest leczo – tylko te składniki :) u nas jadaliśmy ze smazona kielbasa ;) ostatnio zrobiłam z dodatkiem dyni (ale to już nie leczo przecież) i było pysznie!