Przygotowałam dzisiaj proste leczo z papryki. Takie klasyczne, bez mięsa i dodatków. Leczo z papryki jest najsmaczniejsze gdy wysokiej jakości składniki komponują się z prostotą wykonania. Kilka produktów, pół godziny pracy i cudowne leczo z papryki, delikatne, aromatyczne, słodkie, o bogatej konsystencji ląduje na naszym stole. Do tego pajda chleba i można nie wstawać od stołu. Mój mąż uwielbia leczo tak przygotowane, chociaż lubi do niego dodać gotowaną fasolę. Ja natomiast wybieram wersję bez fasoli, za to z chili albo olejem pikantnym. Jak na każde danie, również na leczo z papryki musi być u nas w domu sezon. Nie koniecznie pokrywa się on również z sezonem na sama paprykę, no cóż zrobić … jak to mówił mój wujek Jurek, czasami jest tak, że „najlepiej smakują pomidory w grudniu i pomarańcze w czerwcu”. Teraz jest jeszcze sezon na paprykę, zresztą w dzisiejszych czasach można ja dostać przez okrągły rok, więc co jak co, ale pyszne leczo z papryki może pojawiać się na stole przez 12 miesięcy w roku. I to lubię! Lubisz leczo? I pytanie najważniejsze czy leczo z papryki z mięsem czy wersja wegetariańska i bez mięsa leczo z papryki pojawia się na waszym stole?
LECZO Z PAPRYKI
LECZO Z PAPRYKI – składnik:
- 6 papryk czerwonych
- 3 papryki żółte
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 5 dużych pomidorów
- 2 łyżki papryki słodkiej w proszku
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 5-6 łyżek oleju, masła, margaryny bezmlecznej lub oliwy
- sól oraz czarny pieprz do smaku
LECZO Z PAPRYKI – przepis:
- Cebule obieram, przekrawam na pół i kroję w plasterki. Posoloną podsmażam na oliwie do czasu aż lekko się zeszkli. Dodaję starty lub przepuszczony przez praskę czosnek i suszone papryki.
- Pomidory nacinam na krzyż, wkładam do wrzątku na 15 sekund, wyjmuję i obieram ze skórki. Dodaję pokrojone na kawałki do cebuli i czosnku. Mieszam.
- Zagotowuję garnek wody. Wykładam do niej papryki i przyciskam drugim garnkiem, żeby były zanurzone. Gotuję około 1 minuty, zależnie od gatunku czasami trzeba dłużę, innym razem krócej. Paprykę wyławiam, schładzam i obieram ze skóry. Czyszczę z nasion i kroję w spore kawałki, dodaję do pomidorów, cebuli i czosnku.
- Przykrywam pokrywką i gotuję na małym gazie przez 15-20 minut. Doprawiam na koniec solą i pieprzem, jeśli jest potrzeba.
- Leczo z papryki podaję z pieczywem – pycha!
LECZO przepisy
Jeśli lubicie kuchnie lekką, zdrowa i smaczną, to leczo węgierskie czyli popularne leczo z papryki jest zdecydowanie dla was. Osobiście uwielbiam, robię, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Sprawdzone, znane smaki są tymi, do których wraca się z wielką przyjemnością. To chyba jedno z moich ulubionych letnich dań. leczo węgierskie proste, smaczne, bezglutenowe i bez mięsa, cieszy smakiem, syci ale nie rozleniwia. Podawane z chlebem z chrupiąca skórką wprawia mnie w zachwyt!
Wielbicielom kuchni mięsnej i pachnącej wędzeniem na bank przypadnie do gustu leczo z kiełbasą. Takie tradycyjne, klasyczne w którym podsmażona kiełbasa oddaje cały swój smak i aromat przeplatający się ze słodkością i delikatnością papryki. Leczo z kiełbasą jest idealne dla zdeklarowanych mięsożerców i osób lubiących tradycyjna kuchnię polską. Jeśli lubicie smak wędzonki, niezbyt chude dania, to leczo z kiełbasą będzie jak znalazł!
Oj, to jeżeli litr na 20kg masy ciała…. to moja zmywarka bierze mniej wody na mycie ;-)
Biegac 3-4 razy w tyg. :)
z racji tego, że mój mężczyzna jest ze Śląska leczo musi być i z mięsem i kiełbasą, a do tego zapiekana bagietka czosnkowa <3 do lecza dodaję także cukinię, pieczarki oraz cebulę ;) a także trzy kolory papryki :D
Lubię tradycyjne i wege,teraz coraz częściej jem warzywne,chociaż zawsze jadłam dużo warzyw
Robię wyłącznie wege
Nie jemy mięsa. Robię leczo wegetariańskie z dużą ilością cukini.
Ale z fasolą ,to dopiero super pomysł! Muszę wypróbować!:)
Papryka, cebula, czosnek,kiełbaska, cukinia,fasola,pomidory…mniam,mniam :)
Fasolka bardzo mi w tym daniu smakuje. Mam swój ogród i składniki eko:) najwyższej jakości