Leczo
Dzisiaj zrobiłam leczo niezwykłe, leczo wegetariańskie. Takie aromatyczne i pyszne. U nas leczo często pojawia się wtedy, gdy uda mi się kupić okazałe, czerwone i chrupiące papryki, takie doskonałe wręcz. Przepisów na leczo znajdziecie co najmniej kilkaset, mój jest nieco inny niż klasyczny, ponieważ do tego leczo nie dodaję ani kiełbasy, ani parówek, ani mięsa czy boczku. Za to ja aromatyzuje leczo wędzoną papryką, która wspaniale oddaje zapach wędzonki. Zapach świetnie komponuje się z warzywami, sosem i smakiem papryki, bakłażana, cukinii i pieczarek. Ponieważ dzieciaki uwielbiają u mnie leczo z kukurydzą, to również tym razem nie mogło jej zabraknąć. Oczywiście, jeśli wy wolicie inne połączenia, to można pominąć ten właśnie składnik. Pokazuję Wam przepis na LECZO ale wydaje mi się banalny, sama nie wiem … A JAK TY ROBISZ LECZO?
Leczo
Leczo – składniki:
- 4 okazałe papryki (u mnie czerwone ale mogą być czerwone i żółte)
- 3 małe cukinie
- 2 średnie bakłażany
- 3 cebule
- około 20 pieczarek (u mnie bialutkie jeszcze zamknięte)
- 1 litr soku pomidorowego lub passaty (można również użyć świeżych pomidorów obranych ze skórki i pokrojonych)
- 300 g koncentratu pomidorowego
- 1 słoik lub puszka kukurydzy
- 2 łyżki wędzonej papryki
- 1 łyżeczka pikantnej papryki
- ½ łyżeczki mielonego pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- około 5-6 łyżek oleju lub oliwy
- 2-4 ząbki czosnku zależnie od wielkości i gatunku
- cebulka dymka
Leczo – przygotowanie:
- Cebule obieram, kroję w talarki i podsmażam w głębokim garnku na oliwie.
- W tym czasie kroję pieczarki w talarki, z papryki wyjmuje gniazdo nasienne, przekrawam na pół i kroję w paseczki. Myje również cukinię i bakłażana, które kroje w podobnej wielkości kostkę.
- Wszystkie te warzywa dodaję do cebuli, mieszam, dolewam sok pomidorowy, dodaje przyprawy i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Gotuję pod przykryciem około 15-20 minut. Warzywa muszą być miękkie ale nie mogą się rozpadać ani nie może zacząć jeszcze schodzić skórka z papryki. Kontrolujcie koniecznie czas.
- Do sosu dodaję koncentrat pomidorowy. Mieszam, będzie on gęsty więc jeśli trzeba można go lekko rozrzedzić. Dolewam również sos ze słoika z kukurydza i dorzucam kukurydzę. Ja wolę jej nie mieszać, tylko pozwalam się jej podgrzać pod przykrywką. Przed podaniem posypuję pokrojoną dymką.
LECZO przepisy
Zapraszam dzisiaj na mój ulubiony przepis na leczo. Aromatyczne, smaczne, dokładnie takie, o jakie będą was prosić wszyscy członkowie rodziny. Mniam, po prostu mniam! Muszę przyznać, że to leczo lubimy wyjątkowo. Pachnie papryką słodką i wędzoną, jest bezglutenowe, lekkostrawne i wegetariańskie. Idealne w ciepłe dni! Oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę może dodać do niego z powodzeniem pokrojone w plasterki kiełbaski, parówki lub boczek. Zabronić nie mogę ;)
Jeśli lubicie kuchnie lekką, zdrowa i smaczną, to leczo węgierskie czyli popularne leczo z papryki jest zdecydowanie dla was. Osobiście uwielbiam, robię, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Sprawdzone, znane smaki są tymi, do których wraca się z wielką przyjemnością. To chyba jedno z moich ulubionych letnich dań. leczo węgierskie proste, smaczne, bezglutenowe i bez mięsa, cieszy smakiem, syci ale nie rozleniwia. Podawane z chlebem z chrupiąca skórką wprawia mnie w zachwyt!
Wielbicielom kuchni mięsnej i pachnącej wędzeniem na bank przypadnie do gustu leczo z kiełbasą. Takie tradycyjne, klasyczne w którym podsmażona kiełbasa oddaje cały swój smak i aromat przeplatający się ze słodkością i delikatnością papryki. Leczo z kiełbasą jest idealne dla zdeklarowanych mięsożerców i osób lubiących tradycyjna kuchnię polską. Jeśli lubicie smak wędzonki, niezbyt chude dania, to leczo z kiełbasą będzie jak znalazł!
Proste, smaczne, delikatne i niskokaloryczne leczo z cukinii jest jednym z tych dań, które polecam osobom na diecie, lubiących kuchnię delikatną, fit i zdrową.
Zapraszam na pyszne i słoneczne leczo z papryki, takie, które można jeśc od śniadania do kolacji. Smakuje obłędnie jako danie podstawowe albo baza do dalszego eksperymentowania ze smakami. Mój mąż lubi do leczo z papryki dodać gotowana fasolę, a ja dla odmiany wolę dużo czerwonego chili.
Zapraszam na pyszne, domowe, roślinne i jarskie leczo wegetariańskie. W mojej wersji wyszło właściwie leczo wegańskie, ale jak masz ochotę użyj masła zamiast oleju. Uwielbiam takie dania a leczo wegetariańskie to już szczególnie dlatego często pojawia się na naszym rodzinnym stole co najmniej w kilku wersjach!
Zapraszam dzisiaj na proste pyszne i domowe leczo z pieczarkami. Możliwe do przygotowania w wersji z kiełbasą, bez kiełbasy lub z fasolą. Smaczne w każdej formie, na ciepło i w temperaturze pokojowej! Leczo z pieczarkami poleca się na obiad.
Magda Ruda Śnieg-Boguszewska napisał
I do tego oczywiście papryka w proszku… Czasem mam wrażenie, ze ludzie przekombinowuja Leczo, takie proste najlepsze
Kamila Grądzka napisał
U mnie leczo to taka zupa ” na winie” wrzucam co się nawinie :)
Olga Smile napisał
Kamila Grądzka a już myślałam, że wino dodajesz hahhaha
Olga Smile napisał
Teresa Długosz to ja też następnym razem spróbuję! A co! Dzięki za inspirację :D
Olga Smile napisał
Paulina Matysewicz o to kombinowane :D Ty z kiełbasą, połówka z mięsem ale bez kiełbasy :D
Marta Julia Jaskot napisał
Leczo… a u mnie to sie nazywa sataraż. Dlatego jak chialam poszukac przepis jak inni robia nie znalazlam ;)Cebulka papryka I pomidory… ja to robie do sloikow na zime. Potem mam swietna baze do spagetti ryby zapiekanej czy czegokolwiek innego lub solo albo np. Cos Jako salatka do obiadu.
Olga Smile napisał
Magda Ruda Śnieg-Boguszewska u mnie najczęściej papryka wędzona :D
Olga Smile napisał
Marta Julia Jaskot o sataraż pierwszy raz słyszę idę poszukać, cóż to takiego :D
Magda Ruda Śnieg-Boguszewska napisał
Wędzona słodka ostra… W zależności od tego na co mam smak :)
Marta Julia Jaskot napisał
Własnie tylko trzy skladniki. Ew. Troszkę ostrej zielonej papryki. Babcia mama robiły od zawsze. Podsmażam cebule potem do tego papryke I potem sparzone obrane pomidory. Pomidory puszczaja soki jest takie plynne. To sie robi ze składników „do smażenia” jak tanieja pomidorki.I papryki. Duży gar, do słoików, pasteryzacja… I co roku robię za mało :)