Przyznaję wprost, nie ma co ukrywać leniwe dobre są zawsze! Kluski leniwe z bułką tartą pasują w sam raz na sobotni obiad! Raz na jakiś czas musimy zjeść kluski leniwe. No nie ma przebacz! Leniwe z bułką tratą i cukrem muszą być i już. Czasami leniwe robię z serem białym, zwłaszcza dla znajomych, jedzących nabiał. Dla nas często są to kluski z tofu lub białego sera bez tłuszczy mlecznych. Można również przygotować kluski leniwe z kaszy jaglanej, są bardzo smaczne i delikatne. Dieta bezglutenowa lub bezmleczna nie jest żadną wymówką – zawsze mówię, że jeść można wszystko, nawet na diecie, kwestia dostosowania przepisu do naszych możliwości! Spotkałam wiele nazw na kluski leniwe, u nas właśnie były to zawsze leniwe, albo kluski, kluchy, znajomi mówią pierogi leniwe lub leniwce. Albo kluski z serem, kluski zagniatane lub kartacze z serem. Poniżej znajdziecie przepisy na tradycyjne kluski leniwe z serem białym i bułką tartą z masełkiem. Albo kaszą jaglaną zamiast sera czy twarogu. Mogą być również kluski leniwe z tofu dla osób na diecie bezmlecznej. Dla każdego coś dobrego.
Kluski leniwe z serem
Kluski leniwe – składniki:
- 500 g sera białego tłustego lub półtłustego
- 1-1,5 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (ilość mąki zależny od producenta i gatunku sera. Jeśli jest suchy trzeba dodać mniej mąki, jeśli wodnisty odcisnąć w dłoniach i dodać więcej mąki. Struktura sera też jest ważna, trzykrotnie mielony potrzebuje więcej mąki niż ziarnisty)
- 2 jajka (lub 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej)
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
- p.s. Szklanka ma dokładnie 250 ml
Kluski leniwe – przygotowanie:
- Ser rozdrabniam widelcem, dodaję do niego mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie jajka. Mieszam i wyrabiam twardsze i zwięzłe ciasto. Wyrobi trzeba szybko im dłużnej się wyrabia, tym maki będzie potrzeba więcej.
- Z ciasta formuję wałki i odkrawam kluski wielkości ok. 2-3 cm.
- Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam kluski leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
Przepis na Kluski leniwe z tofu
Kluski leniwe z tofu – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 400 g sera tofu
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ¾ szklanki mąki ziemniaczanej
Kluski leniwe z tofu – przygotowanie:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę.
- Ziemniaki i tofu przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Ziemniaki łączę z mąką ryżową, ziemniaczaną, tofu i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto. Jeśli ciasto się lepi podsypuje mąką ziemniaczaną.
- Odrywam porcję ciasta i formuję wałeczki lub kulki wielkości orzecha włoskiego. Układam na wysypanej mąką stolnicy lub na papierze do pieczenia
- Kluski leniwe bez sera gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia jeszcze przez około 1 minutę.
Kluski leniwe z kaszą jaglaną:
Kluski leniwe z kaszą jaglaną – składniki:
- 1,5 szklanki kaszy jaglanej (suchej – ziarna)
- 3,5 – 4 szklanki wody
- 200 g tofu lub sera białego/twarogu (u mnie tofu naturalne)
- 1 szklanka mąki jaglanej -> jak zrobić mąkę jaglaną
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej.
Kluski leniwe z kaszą jaglaną – przygotowanie:
- Gotuje kasze jaglaną -> Jak ugotować kasze jaglaną. Kaszę studzę.
- Do malaksera wkładam kaszę i tofu. Miksuję kilka minut, aż masa zostanie rozdrobniona i stanie się w miarę gładka. Kaszę przekładam do miski, dodaję oba gatunki mąk i szybko zagniatam. Masa musi dać się kształtować, ale nie być zbyt rzadka.
- Deskę do krojenia wysypuję mąką jaglaną, odrywam kawałek ciasta i wałkuję dłońmi w rulon. Odkrawam kawałki ciasta, kształtując kluski. Zagotowuje wodę, kluski wkładam na gotujący się posolony wrzątek. Mieszam delikatnie, czekam do zagotowania i wyjmuję.
Bułka tarta do klusek
- ½ szklanki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- 150 g masła lub margaryny bezmlecznej
- cukier do posypania
Na suchą patelnię wsypuję bułkę, podsmażam cięgle mieszając. Gdy się zrumieni dodaję tłuszcz i mieszam aż do rozpuszczenia. Gorącą polewam kluski i posypuję cukrem.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
UWIELBIAM :*
Hello ale super!
Rewelacyjny przepis,polecam bo sama go często powtarzam!
To jeden z moich ulubionych przepisów u Ciebie!