Majonez
Wspomnienie domu rodzinnego. Taki majonez przygotowywała moja mama. To właśnie mama nauczyła mnie, jak się go robi majonez i wytłumaczyła, co sprawia, że jest smaczniejszy niż jego przemysłowi odpowiednicy. Pamiętam jak dziś, gdy jako dziecko stałam na stołku z mikserem ręcznym i kręciłam majonez. Zawsze w pewnym momencie za dużo nalało mi się oleju i majonez się zepsuł, czyli oddzielił się olej od masy. Wtedy prace trzeba było zacząć od nowa. Cierpliwość podczas robienia majonezu to podstawa. Lubię majonez, staram się nie jadać go zbyt często z racji kaloryczności. Od kilku lat dla siebie przygotowuje majonez z tofu lub majonez sojowy. Dla rodziców czasami robię jeszcze majonez jajeczny, jeśli mnie o to poproszą. Włączam mikser i w kilka chwil na stole pojawia się słoik domowego, gęstego majonezu. Doprawiam do inaczej, zależenie od jego przeznaczenia. Jeśli ma być dodatkiem do kanapek, najczęściej podaję go na ostro lub słodko-kwaśne. Jeśli będzie elementem sałatki jarzynowej, wtedy zostaje bardziej naturalny, tak żeby było czuć smak oliwy. Majonez może stanowić podstawową bazę do tworzenia sosów. Wystarczy dodać do niego kilka łyżek koncentratu pomidorowego lub ketchupu żeby otrzymać sos tysiąca wysp. Zetrzeć na tarce ogórki kiszone, cebulkę i grzybki marynowane i sos tatarski gotowy w kilka chwil. Dodać dwie trzy łyżki jogurtu lub śmietany i sos do ryb gotowy po dodaniu drobno posiekanego koperku! Łatwizna!
Majonez
Majonez – składniki:
• 1 żółtko jajka
• 1 łyżka musztardy łagodnej lub 1 łyżeczka musztardy ostrej
• około 400 ml oleju
• 3 łyżki smacznego octu winnego lub jabłkowego (ja używam śliwkowego lub truskawkowego)
• 1 łyżka słodu kukurydzianego lub syropu z agawy
• 2 łyżeczki soli
Majonez – przepis:
1. Jajko myję, naświetlam w sparzam wrzątkiem. Oddzielam żółtko od białka i przekładam do miski. Dodaję musztardę i miksuję blenderem lub mikserem. Powoli dolewam cienkim strumieniem olej do czasu aż majonez stanie się zbity.
2. Na koniec ciągle mieszając dodaję ocet, sól i słód.
3. Gotowy majonez przekładam do słoików i trzymam w lodówce.
MAJONEZ przepis:
Majonez jajeczny Majonez to klasyczny majonez jajeczny, taki jak przygotowywały nasze babcie i mamy. Można go zrobić w domu przy użyciu miksera trzepaczki lub blendera.
Majonez z tofu Majonez z tofu to propozycja dla osób będących na diecie bez jajek lub unikających jajek z jakiś osobistych powodów. Tak przygotowany majonez można używać codziennie do sałatek, kanapek i surówek.
Majonez najlepszy Majonez najlepszy jest majonezem bez jajek i białek mleka. To mój autorski przepis na najlepszy majonez pod słońcem. Polecam go osobom będącym na diecie wegańskiej, mającym alergię na mleko krowie lub jajka.
Majonez sojowy
Majonez sojowy to również alternatywna propozycja dla majonezu domowego lub klasycznego majonezu jajecznego. Majonez sojowy jest dość lekki, mniej zwarty niż majonez najlepszy ale bardzo smaczny.
Majonez domowy Majonez domowy to tradycyjny przepis na domowy majonez ubity z jajek, oleju i musztardy. Z dodatkiem cukru, soli i octu smakuje wyśmienicie!
Jak zrobić majonez
Jak zrobić majonez to pytanie pojawia się często w mailach od was i komentarzach. Zrobienie majonezu jest proste, jeśli ma się dobry i sprawdzony przepis na majonez.
Majonez tatarski -sos tatarski
Majonez tatarski – sos tatarski to sos na bazie majonezu, ogórków konserwowych lub kiszonych, grzybków w occie, ziół i przypraw. Smakuje wyśmienicie i muszę przyznać, że bez sosu tatarskiego nie ma dla mnie żadnych świąt!
Pierwszy raz majonez bez jajek pokazywałam ponad trzy lata temu, a mam wrażenie, jakby to minął tydzień. Czas strasznie szybko leci! Majonez bez jajek jest odpowiedzią na prośby osób, które nie mogą lub nie chcą jeść jajek. Wychodzi świetny, kremowy, o idealnej majonezowej konsystencji. Do sałatek, kanapek i past!
Zapraszam dzisiaj na ostatnio mój ulubiony domowy majonez wegański z solą kala namak. Jest intensywny w smaku, z jajeczno-octowym posmakiem, mimo, że jajek w nim nie za grosz! Zapraszam na majonez wegański bez jajek.
Olga Smile napisał
Szeska – majonez robię na różnych olejach, najczęściej na ryżowym, bo jest bardzo neutralny w smaku.
Kasia napisał
Rewelacyjne przepisy na majonez :) robi sie bardzo prosto a wiemy co jemy i sa bardzo smaczne :) polecam
olamil napisał
Witam,
majonez zrobiłam, wyszedł całkiem niezły, choć robiłam dwa razy, bo ta ilość soli jest jak dla mnie kosmiczna i nie mogłam go jeść, przy drugim podejściu dodałam szczyptę soli i bez słodu, ale to oczywiście wszystko kwestia gustu i smaku ;) Mam kluczowe pytanie, ile taki majonez można przechowywać w lodówce? Od razy zaznaczam, że nie mam tej lampy i umyłam płynem do naczyń i sparzyłam wrzątkiem jajko. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
olamil – myślę, że 2 tygodnie spoko :D
olamil napisał
Wow jestem zdumiona, ja myślałam, że skoro jest tam surowe jajko, to będą to najwyżej trzy dni. Jak uważasz, z czego to wynika, czy to jajko jest zakonserwowane przez olej i ocet? Trzymałaś kiedyś tak długo?
Olga Smile napisał
olamil – teraz na co dzień robię majonez na bazie mleka sojowego, ponieważ nie wszyscy w domu jedzą jajka. W czasach mojego dzieciństwa klasyczny majonez z jajkiem robiła moja mama, zawsze taki mieliśmy w domu, zawsze był w lodówce :) Nie było lamp UV, było mycie jaja i oblanie wrzątkiem. Moja mama zawsze na słoiku pisała datę zrobienia i od tego dnia można go było jeśc przez 15 dni. Tak się działo w moim domu. Taki był zwyczaj, olej konserwuje, ocet konserwuje, sól konserwuje itd :) Nic, nikomu się nie działo – ale jak się boisz, trzymaj krócej :)
olamil napisał
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
agata napisał
Olga jak długo tAKI MAJONEZ wytrzymuje w lodówce ?
Jagoda napisał
A mój „majonez” wygląda jak zwarzony olej z dodatkiem żółtka. Co zrobiłam nie tak?
Olga Smile napisał
Jagoda – przebiłaś lub za mało ubiłaś. Weź teraz żółtko, dodaj musztardę, trochę octu, ubij dolewając po woli ten zwarzony. Będzie OK.