MĄKA NA WIELE SPOSOBÓW
Przygotowałam kilka prostych przepisów, które zadowolą niejednego smakosza. Zastanawiam się co Wam pokazać. Po rozmyślaniach zrobiłam z wielką przyjemnością bułki drożdżowe z owocami i kruszonką oraz domowe kotlety z selera panierowane i podane z ziemniakami puree, surówką z kapusty kiszonej, z jabłkiem i marchewką. Powstał w efekcie pełnowymiarowy obiad, czyli pyszne danie główne z chrupiącą panierką, a na deser bułeczki ociekające fantastycznym smakiem. Och jejuniu… pięknie, pysznie i kolorowo. Do przygotowania potraw wykorzystałam mąkę pszenną. A Ty, do czego używasz mąki pszennej?
Mam wielki sentyment do bułek drożdżowych z owocami lub budyniem. Są one takim wyrazistym wspomnieniem moich czasów szkolnych, sklepiku z jedzeniem i cukierni za rogiem. Gdy miałam ochotę na coś pysznego zazwyczaj wybierałam bułki drożdżowe z owocami, z serem białym i rodzynkami lub z budyniem. Bardzo je lubiłam, na długiej przerwie biegło się albo na obiad albo na bułki. Ponieważ ja obiadów w szkole nie jadłam to wybór był z góry przesądzony. Jakoś kanapki zabierane do szkoły nigdy tak dobrze nie smakowały jak ciepłe drożdżówki. Z nimi trudno było wygrać. Co ciekawe jagodzianki nigdy nie cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem jak właśnie bułki drożdżowe. A te z kruszonką i owocami darzone były szczególnymi względami. Dlatego właśnie zdecydowałam się pokazać Wam taki przepis na domowe bułki drożdżowe z owocami, dokładnie ze śliwkami i borówkami, posypane kruszonką i podane jeszcze na ciepło. Wyglądają obłędnie, musicie to przyznać!
BUŁKI DROŻDŻOWE Z OWOCAMI
BUŁKI DROŻDŻOWE Z OWOCAMI – składniki:
Ciasto
- 650 g mąki pszennej
- 100 g masła lub margaryny bezmlecznej
- 1 jajko
- ½ szklanki cukru
- 3 łyżeczki drożdży suszonych lub 50 g świeżych drożdży
- 250 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- szczypta soli
Kruszonka
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki cukru
- 5 łyżki mąki
Owoce
- kilka śliwek
- kilka łyżek borówek
BUŁKI DROŻDŻOWE Z OWOCAMI – przepis:
- Masło rozpuszczam na patelni lub w garnuszku, lekko studzę a następnie dodaję do niego ciepłe mleko. Schładzam tak, aby składniki były ciepłe na tyle, że bez problemu wkłada się do środka palec.
- Do miski wysypuję mąkę, szczyptę soli, dodaję rozmącone jajko, drożdże i cukier. Dolewam również masło z mlekiem i wyrabiam miękkie, elastyczne ciasto. Przykrywam folią i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
- Ciasto wykładam na stolnicę lub dużą deskę do krojenia. Formuję kulę i dzielę ją na 6 kawałków. Tyle powstanie bułek.
- Formuję bułeczki i układam je na blaszce wyściełanej papierem do pieczenia.
- Dzielę porcję ciasta na bułkę, na dwa kawałki, robię z nich wałeczki. Oplatam wkoło i zwijam w kształt bułki, czyli okrągłego spodeczka. Naciskam na środku, szykuje w ten sposób dołek na owoce.
- Ze śliwek wyjmuję pestki, każdą śliwkę kroję na ćwiartki, układam na bułeczkach i sypię po 1 łyżce borówek.
- Przygotowuję kruszonkę. W misce mieszam palcami mąkę, cukier i masło. Posypuję bułki.
- Włączam piekarnik, bułki rosną około 15 minut ponownie, czyli rosną tyle czasu ile rozgrzewa mi się piekarnik do 175 stopni.
- Wstawiam bułki do pieczenia, piekę je około 35 minut.
- Wyjmuję i podaję, jeszcze na gorąco, takie są najlepsze!
Z pełnym przekonaniem muszę napisać, że bułeczki drożdżowe z owocami i kruszonką są wyjątkowo smacznym deserem. Można przygotować je co najmniej na kilka sposobów. Najważniejsza w tym przepisie jest mąka, lekka i puszysta, która sprawi, że bułeczki będą bardzo miękkie i delikatne! Są one wspaniałym deserem codziennym dla dorosłych i dla dzieci!
KOTLETY Z SELERA
Ponieważ na blogu najczęściej jednak pokazuję dania obiadowe, to co jak co, ale tradycji musiało stać się zadość. Wybrałam kotlety panierowane. Nie tam jakieś klasyczne schabowe, czy z piersi kurczaka, ale wegetariańskie kotlety z selera. Takie z chrupką skórką, panierowane w mące, jajku i bułce tartej. Do tego dobrze przyprawione, bo przyprawy seler lubi bardzo. Zastanawiałam się z czym powinnam je podać i doszłam do wniosku, że nic tak dobrze nie pasuje jak ziemniaki puree z masłem i mlekiem lub śmietaną, a do tego klasyczna surówka z kiszonej kapusty, jabłek, marchewki i soku pomarańczowego. Taką właśnie pamiętam z domu rodzinnego, była stałym elementem obiadowym. Ponieważ w czasach dzieciństwa byłam niejadkiem i do tego lubiłam pomijać mięso, najchętniej jadłam ziemniaki z surówką. Szkoda, że mi mama nie robiła takich kotletów z selera, bo na pewno wcinałabym je ze smakiem.
To miłe, że w dzisiejszych czasach wystarczy uruchomić wyobraźnię i otworzyć umysł, aby podać swojej rodzinie coś dobrego. Dostępność produktów spożywczych jest tak duża i tak różnorodna, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Kotlety wegetariańskie są bardzo fajnym tematem, można śmiało eksperymentować ze składnikami. W każdym kotlecie, czy to mięsnym, czy wege największą rolę odgrywa panierka. To ona sprawia, że kotlety chrupią, mają świetny smak i konsystencję. W moim domu sprawdza się panierka w najbardziej klasycznej formie. Kotlet obtaczam w mące, jajku i w bułce tartej. Tak nauczyła mnie mama i taką tradycję panierowania kultywuję, gdy tylko mam ku temu okazję.
KOTLETY Z SELERA
KOTLETY Z SELERA – składniki:
- 125 g mąki pszennej
- 2 duże selery korzeniowe
- 2 marchewki
- 1 pęczek natki pietruszki
- 5 listków laurowych
- 10 sztuk ziela angielskiego
- 2 łyżeczki soli
- 125 ml bułki tartej
- 3 jajka
- 1 łyżka ulubionej mieszanki przypraw. Może być to mieszanka do: kotletów, skrzydełek lub jakiejś pieczeni
- olej do smażenia
Ziemniaki puree – składniki:
- 1 kg mączystych ziemniaków
- 100 g masła
- 200 ml tłustej śmietany
- 2 łyżeczki soli
- 4 łyżki chrzanu
Surówka z kapusty – składniki:
- 500 g kapusty kiszonej surówkowej
- 2 marchewki
- 3 słodkie jabłka (u mnie Ligol)
- 1 pomarańcza
- 4 łyżki oliwy
- 1 mały pęczek natki pietruszki
KOTLETY Z SELERA – przepis:
- Obieram selery i kroję w plastry.
- Do garnka wkładam pokrojonego selera, dodaję obrane i pokrojone na małe kawałki marchewki, związaną natkę pietruszki, ziele angielskie, listki laurowe i sól. Wlewam tyle wody, żeby zakryła plastry. Wstawiam na gaz i gotuję około 15 minut. Seler musi zmięknąć, ale mieć jeszcze taką konsystencję, żebym mogła go panierować.
- Wyławiam, studzę. Posypuje obficie mieszanką przypraw.
- Ustawiam trzy talerzyki. Do jednego wbijam jajka, do drugiego wsypuję bułkę tartą, a do trzeciego mąkę.
- Rozgrzewam olej na patelni. Każdy plaster selera obtaczam w mące, jajku i bułce tartej. Smażę na średnim gazie do czasu aż panierka będzie złota.
Puree ziemniaczane – przepis:
- Ziemniaki obieram, gotuję w lekko osolonej wodzie. Gdy są miękkie odlewam wodę, ziemniaki przekładam ponownie do garnka i trzymam przez chwilę na gazie, aby odparowały.
- Gorące ziemniaki ugniatam tłuczkiem lub przepuszczam przez prasę do ziemniaków. Przekładam do miski, dodaję miękkie masło, śmietanę i kilka szczyp soli. Mieszam dokładnie i podaję puree ziemniaczane jako dodatek.
Surówka z kapusty kiszonej – przepis:
- Kapustę szatkuję.
- Jabłka obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach.
- Marchewki obieram i ścieram na drobnych oczkach w wiórki.
- Natkę pietruszki szatkuję.
- Wyciskam sok z pomarańczy lub wlewam 100 ml soku pomarańczowego.
- W misce mieszam kapustę kiszoną, marchewkę, jabłka, sok, natkę pietruszki i olej.
- I już, surówka z kapusty gotowa jest do podania!
Taki obiad można opasać jednym zdaniem: Mąka na wiele sposobów! Można z niej wyczarować cudowne bułeczki, naleśniki, placki, kluski, makaron, ciasta i ciasteczka.
Anonim napisał
Wegetariańskie kotlety z selera ?
Anonim napisał
Wege kotlety z selera chyba wszyscy lubią :D
Anonim napisał
Wege kotlety z selera robię !!!! ?
Gosia napisał
Jak przechowuje Pani drożdżówki żeby były dobre na kolejne dni?
Olga Smile napisał
Gosia – w torebce foliowej :)