MAKARON Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ I ŚMIETANĄ
Jest lato to jest makaron z fasolką szparagową i śmietaną, czosnkiem i chili. Makaron z fasolką szparagową i śmietaną, powstał u mnie jako modyfikacja aglio olio na potrzeby wykorzystania fasolki szparagowej. Oczywiście jak zawsze ugotowałam jej gar, jak dla płku wojska jak śmieją się moi czytelnicy na facebooku. Ale była taka śliczna, lekko chrupiąca, obrana, jeszcze taka bez żadnych twardych włókien. Może być zielona fasolka szparagowa lub żółta, tu nie ma żadnych specjalnych wymagań. U mnie powstał makaron z żółta fasolką szparagową. A wszystko zaczęło się od pomysłu na kolejna zupę fasolą. Jak to często bywa zmienił mi się pomysł w trakcie i zostało około 500 g fasolki. Podjadana prosto z sita straciła zainteresowanie po kilku godzinach. Trzeba było ją jakoś wykorzystać więc pomysł na makaron z fasolką szparagową i śmietaną został zaakceptowany natychmiast. Usmażyłam pokrojona w kostkę cebulę, dodałam papryczkę chili, rozdrobniony czosnek i sporo natki pietruszki. Powstało więc coś na kształt sosu do makaronu z olejem i czosnkiem. Dodałam jednak na patelnię dodatkowo pokrojoną, ugotowaną fasolkę szparagowa i 200 ml śmietany tłustej. Oczywiście może być chudsza, nawet jogurt czy też tłuste mleko kokosowe w wersji wegańskiej do kompletu. No i makaron, wiadomo. Także sami zdecydujcie jaki ma kształt i skład. Pszenny wiadomo wszyscy lubią ale nie każdy może. Powiem wam, że taki makaron z konjaku w wersji KETO czy bezglutenowy też będzie spoko. Zapraszam już tradycyjnie na kolejny przepis jakim jest makaron z fasolką szparagową i śmietaną dostosowany do diety i waszych preferencji smakowych.
MAKARON Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ I ŚMIETANĄ
MAKARON Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ I ŚMIETANĄ – składniki:
- około 400 g fasolki szparagowej (u mnie żółta)
- 200 g śmietany, jogurtu lub też tłustego mleka kokosowego tłustego
- 1 cebula
- 1 ostra papryczka
- 4 ząbki czosnku (u mnie często więcej)
- 3 łyżki oleju lub oliwy
- natka pietruszki
- sól oraz biały pieprz do smaku
- 500 g dowolnego makaronu może być pszenny, bezglutenowy lub z konjaku
MAKARON Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ I ŚMIETANĄ – przepis:
- Na oleju podsmażam drobno pokrojoną cebulę. Gdy jest złota dodaję pokrojony w plasterki czosnek a po kilkunastu sekundach plasterki chili. Smażę razem około 30 sekund. Na koniec wlewam śmietanę lub mleko kokosowe mieszam. Doprawiam solą, pieprzem i spora ilością natki pietruszki.
- Wrzucam fasolkę do zimnej wody. Na 500 g fasolki, potrzebne są około 2 litry wody, 1 łyżka cukru i 1 łyżeczka soli. Zagotowuję. Od momentu, kiedy zawrze woda, gotuję mrożoną fasolkę około 5 minut, dobierz twardość do swoich upodobań. Im fasolka młodsza, tym szybciej się gotuje. Trzeba próbować w trakcie, wyłowić jedna lub dwie i zjeść. Fasolkę przelewam przez sito, lekko polewam zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania i przekrawam na pół.
- Makaron gotuję w osolonej wodzie al dente.
- Makaron odlewam, zostawiając 1 szklankę płynu, wkładam ponownie do garnka. W nim łączę z sosem, odlaną i pokrojoną drobniej fasolką szparagową.
- Podaję natychmiast bo makaron z fasolką szparagową i śmietaną najlepiej smakuje w wersji na ciepło!
Urszula napisał
Z płatkami drożdżowymi zamiast bułki tartej
Sylwia napisał
Z szynką parmeńska gotowana na parze, z kielbaska w sosie pomidorowym lub fasolka w sosie curry, a jeszcze ciekawiej na zimno z sosem ziolowym lub czosnkowym posypane sezamem 😋uwielbiam młoda fasolkę 😀
Krzysztof napisał
Uwielbiam z majonezem! Pycha.
Zofia napisał
Robię placki
Krystyna napisał
Najbardziej samą fasolkę z maselkiem.
Dieta napisał
Gotowana z masłem
Magdalena napisał
Z pomidorem, czosnkiem, pietruszką, oliwą i bałkańskim serem lub fetą. Do tego bagietka 👌
Marzena napisał
Bardzo prosto, gotuję w osolonej wodzie tak żeby była al dente, potem dodaję sok z wyciśniętej cytryny i oliwę
Ewa napisał
Bułka tarta masełku z suszone pomidorami lubczykiem i czosnkiem smacznego
Marta napisał
Tam gdzie mieszkam dostępna jest tylko zielona. Gotuję ją al dente, podaję z vinaigrette z oleju z orzechów laskowych, białego octu balsamicznego, sproszkowanym czosnkiem, solą i pieprzem. Najczęściej jemy ją ze stekiem wołowym.