MAKARON Z PAPRYKĄ I POMIDORAMI
Dzisiaj dla moich czytelników przygotowałam makaron z papryką i pomidorami. Lubimy sezonowe warzywa i owce, lecz na jesieni kończą się pyszne gruntowe pomidory malinowe. Ustępują miejsca szklarniowym uprawom. Nie są one już niestety tak smaczne jak rosnące w ziemi, dlatego poza sezonem można śmiało sięgać po gotowe przetwory pomidorowe w słoikach i kartonach. W moim domu makaron podaję na setki sposobów. I to bardzo często. Nie przypominam sobie tygodnia bez pasty. Czasami sos do makaronu gotuję przez kilka godzin, innym razem już po 15 minutach jestem gotowa do podania pożywnego dania moim bliskim. Wszystko zależy od chęci do gotowania, pomysłu i smaku, który chcę osiągnąć. Rodzinnie lubimy również proste domowe smaki dań. Własnoręcznie przygotowane sosy, gulasze lub potrawki. Dzisiaj zapraszam na makaron z papryką i pomidorami krojonymi z dodatkiem pikantnego chili, czosnku oraz sporej ilości cebuli. Do tego garść lub dwie poszatkowanej drobno pietruszki, która doda daniu świeżości i wspomnienia lata. Połączenie to jest proste, smaczne i sycące. Mój makaron z papryką i pomidorami wywodzi się z tradycji kuchni śródziemnomorskiej, domowego gotowania, miłości do składników i wspólnego zasiadania do stołu. Taki moment wspólny, jednoczący rodzinę i przyjemny. Ponieważ większość naszych dań jest oparta na bazie warzyw, dlatego też moje sosy są w większości warzywne, bogate i rozmaite w smaku. Staram się, żeby nie było nudy, żebym mogła zawsze czymś pozytywnie zaskoczyć rodzinę i wywołać uśmiech na twarzach najbliższych. Chciałam w dzisiejszym przepisie użyć pomidorów krojonych wybrałam pikantne, ponieważ lubimy smaki wyraziste i bardzo aromatyczne sosy. Do pomidorów pasuje papryka, niczym klucz do zamka. To świetna para, która w sosach potrafi zaskoczyć bardzo pozytywnie. Do tego oliwa, czosnek, cebula i dobry makaron. Pyszne zestawienie, które można dodatkowo posypać jeszcze tartym serem, jeśli odpowiada wam taki dodatek. Och, śródziemnomorskie klimaty w całej okazałości, brakuje jeszcze szumu fal, słońca na twarzy i delikatnej bryzy. Marzy mi się zapach gorącego piachu i ten spokój w letnie popołudnie. Makaron z papryką i sosem pomidorowym pozwala mi powrócić do tych przyjemnych chwil wakacji, pięknych widoków i cudownego klimatu. A Ty jak podajesz makaron z pomidorami, jak przygotowujesz? Zobacz też inne moje przepisy na makaron i kluski. Ja ze swojej strony polecam makaron z papryką i pomidorami, proste smaki są zawsze świetne!
MAKARON Z PAPRYKĄ I POMIDORAMI
MAKARON Z PAPRYKĄ I POMIDORAMI – składniki:
- 2 nieduże czerwone papryki
- 2 cebule
- 1 opakowanie 390 g – 400 g pomidorów krojonych
- 4 łodygi selera naciowego
- 3 ząbki czosnku
- kilka łyżek oliwy
- makaron o dowolnym kształcie, bezglutenowy lub nie, u mnie spaghetti
- natka pietruszki do posypania
- ser tarty do posypania.
MAKARON Z PAPRYKĄ I POMIDORAMI – przepis:
- Zagotowuję wodę ma makaron. Solę, dodaję makaron i gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Rozgrzewam patelnię, wlewam olej, dodaję posiekaną w piórka lub talarki cebulę. Solę i lekko podsmażam.
- Papryki myję, przekrawam na pół i wyjmuje gniazdo nasienne. Kroję w cienkie paseczki, dodaje do cebuli.
- Łodygi selera myje i drobno szatkuję, dodaję do warzyw.
- Warzywa na patelni solę, przesmażam razem przez kilka minut.
- Obieram czosnek, przepuszczam przez praskę i dodaję do cebuli z papryką. Dosłownie po 20 sekundach na patelnie wlewam pomidorowy krojonea. Mieszam, zmniejszam gaz. Próbuję, doprawiam solą i pieprzem. Dodaję posiekaną natkę pietruszki.
- Z ugotowanego makaronu odlewam 1 szklankę wody. Odcedzony makaron dodaję do sosu, mieszam dokładnie, jeśli jest zbyt gęsty dolewam wodę ze szklanki, tą z makaronu. Podrzucam kilka razy i nakładam na talerze.
- Posypuję serem i podaję!
Kasia napisał
Makaron spaghetti z pulpecikami
250 g mielonej wołowiny, 250 g mielonej wieprzowiny, 1 jajko, 2 łyżki utartego parmezanu, 1 roztarty ząbek czosnku, 1 łyżeczka suszonego oregano, 3 łyżki bułki tartej, 1 łyżeczka soli
sos: Pomidory krojone w sosie pomidorowym z cebulką, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1 łyżka masła, 1 łyżka oliwy , szczypta cukru, sól, pieprz, 100 ml mleka
Składniki pulpetów umieścić w dużej misce i dokładnie połączyć. Uformować małe kuleczki wielkości orzecha włoskiego i wstawić do lodówki.
Zagotować osoloną wodę na makaron.
Oliwę i masło rozgrzać na wielkiej patelni, dodać stary na drobnej tarce czosnek oraz oregano i krótko przesmażyć. Wlać pomidory, mleko i 3/4 szklanki wody. Zmniejszyć ogień i pojedynczo umieszczać pulpety w sosie. Gotować około 30 minut. W między czasie przyprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Makaron ugotować al’dente. Odcedzić. Podawać z sosem i pulpecikami.
GRAPA napisał
Pomidory z PODRAVKI pasują mi do: makaronu zapiekanego z papryka i ziołami, do zupy pomidorowej, do klopsików, do sosu pomidorowego itp. Bez pomidorów takich jak z Podravki nie wyobrażam sobie dania z nutą pomidora w okresie jesienno-zimowym.
Dominika Z. napisał
A ja po prostu z pomidorów krojonych Podravka zrobiłabym sos do smacznej pizzy dla ukochanego w kształcie serca.
Przepis:
Składniki na ciasto:
ok 260 g mąki
20 g drożdży
3/4 szklanki wody
3 łyżki oliwy
sól, pieprz
oregano, bazylia
Składniki na pizzę:
zielone oliwki
kukurydza
czerwona cebula
salami
czerwona papryka
mozzarella w kulce
mozzarella stick
brokuły
pomidorki koktajlowe
papryka słodka w proszku
Składniki na sos
pomidory krojone Podravka
oregano, bazylia, sól, pieprz
Wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia, ok 30 minut, rozwałkować placek na kształt serca, posmarować przecierem wykonanym ze zmiksowanych pomidorów krojonych Podravka i kolejno wg uznania układać składniki. Na koniec delikatnie doprawić czerwoną papryką. Piec w temperaturze 210 stopni C przez ok 10 minut.
Zdjęcie dodam na profil fb, gdyż tutaj nie mam takiej możliwości.
Dominika Dominika Zdziech napisał
A ja po prostu z pomidorów krojonych Podravka zrobiłabym sos do smacznej pizzy dla ukochanego w kształcie serca.
Przepis:
Składniki na ciasto:
ok 260 g mąki
20 g drożdży
3/4 szklanki wody
3 łyżki oliwy
sól, pieprz
oregano, bazylia
Składniki na pizzę:
zielone oliwki
kukurydza
czerwona cebula
salami
czerwona papryka
mozzarella w kulce
mozzarella stick
brokuły
pomidorki koktajlowe
papryka słodka w proszku
Składniki na sos
pomidory krojone Podravka
oregano, bazylia, sól, pieprz
Wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia, ok 30 minut, rozwałkować placek na kształt serca, posmarować przecierem wykonanym ze zmiksowanych pomidorów krojonych Podravka i kolejno wg uznania układać składniki. Na koniec delikatnie doprawić czerwoną papryką. Piec w temperaturze 210 stopni C przez ok 10 minut.
Paoolace napisał
Ja z krojonych pomidorów zrobiłabym sos pomidorowy do tradycyjnej włoskiej pizzy!
Marta napisał
Pierwszym daniem, które przygotowałabym z wykorzystaniem pomidorów Podravka, byłoby tikka masala – co prawda wywodzące się z kuchni indyjskiej, a nie śródziemnomorskiej, jednak idealne na zimne dni, które właśnie nastały w Polsce. Danie orientalne, aromatyczne, pyszne.
Podwójną pierś z kurczaka, wcześniej leciutko posypaną solą i pieprzem, smażę na maśle klarowanym z garam masala i pastą curry (ile kto lubi… na oko dwie łyżki pasty. Garam masala nie za dużo ;)). Gdy tylko kurczak się podsmaży na tyle, że nigdzie już nie jest różowy, dodajemy wcześniej zeszkloną dużą cebulę wraz z czosnkiem (u mnie 3 ząbki – to na pewno dość) i natychmiast zalewamy jogurtem greckim (mały kubeczek). Szybkie dodanie tych składników po podsmażeniu kurczaka jest kluczowe. Przetrzymanie go na patelni bez zalewy spowoduje, że nie będzie tak jędrny i soczysty.
Po chwili dodajemy pomidory Podravka 390 g (mogą być z chilli!), dodajemy nieco soli, smażymy parę minut, dodajemy mleko kokosowe (duża puszka, 200 ml) i odparowujemy połowę sosu.
Można również dodać przyprawy, takie jak kolendra czy kumin – dla mnie to już troszkę za dużo, garam masala sama w sobie daje dużo aromatu. Warto natomiast dodać kawałeczek imbiru i odrobinę płatków migdałowych.
Po odparowaniu niemal połowy sosu, danie jest gotowe. Najlepiej smakuje z ugotowanym na sypko ryżem basmati .
To ulubione danie mojego chłopaka. Mógłby je jeść codziennie. Ja także bardzo je sobie cenię, dlatego na naszym stole pojawia się bardzo często, zwłaszcza wtedy, gdy świeże pomidory malinowe nie są już dostępne, a pogoda sprawia, że chętniej jemy pikantne, rozgrzewające potrawy.
Marta napisał
Drugim daniem z produktami Podravka byłaby pomidorowa zupa-krem.
2 papryki pieczemy w piekarniku na termoobiegu (200 stopni) aż skórka będzie czarna. Wyjmujemy, zdejmujemy skórkę, kroimy. Podsmażamy 3 ząbki czosnku i papryczkę chilli, dodajemy papryki, a następnie przecier lub kawałki pomidorów – dużo, 3/4 kilograma lub więcej. Smażymy. Dodajemy bulion warzywny i blendujemy. Przyprawiamy solą, pieprzem, bazylią. Idealnie pasuje do tego dania ser – może być trochę parmezanu (starty dodajemy do zupy pod koniec gotowania), może być serek topiony, choć nie zachęcam, bo niezdrowy ;). Można też dodać śmietany kremówki.
Zupa jest pyszna z grzankami.
Widzę, że spokojnie wystarczyłoby mi składników na kolejne danie. Na pewno znalazłabym inspirację w książce. Chętnie przygotowałabym rybę w sosie pomidorowym. Chorwacka kuchnia silnie kojarzy mi się z rybami i owocami morza. Aż ślinka cieknie… A może spaghetti z sosem pomidorowym i krewetkami? Albo ajvar? Podejrzewam, że wszystkie te dania zagościłyby na moim stole!
Mostedy napisał
Uda z kuczaka.
z ud zdejmę skórę, osuszę ręcznikiem, nasmaruję tymiankiem i włożę do piekarnika na 20 min (10 min z każdej ze stron będę piec ) w temperaturze 180 stopni. w tym czasie w misce zrobie sos z pomidorów w puszce z ziołami prowensalskimi łyżeczką oliwy i czosnkiem. Tym sosikiem będę oblewać uda z każdej ze stro, piekąc dalej 35min. Do takich ud pasuje ryż brązowy i sałatka z kiszonyych ogórków z papryczką i cebulą. Mniam
MirkaWu napisał
A ja pyszne pomidorki krojone z Podravki chętnie
zaproszę do mego LECZO, które przyrządzam namiętnie,
by na zimę mieć zapasy słońca w maleńkich słoikach –
z nich żar lata, smak wyborny i zdrowie przecież wynika! <3
Pomidory i cukinia prosto z mojego ogródka,
zestaw papryk, pysznych przypraw – lista składników jest krótka,
lecz za sprawą moich czarów zmienia się w przepyszne danie,
co ozdobą kasz i mięsiw czy makaronów się stanie! :)
Aby nie być gołosłowną podaję przepis z notatek
mojej mamy – kto to leczo przyrządzi, ten będzie chwatem! :)
Zapraszam zatem Podravkę do mojej kuchni, spiżarni,
do słoików wyparzonych i na końcu – do jadalni! <3
LECZO Z POMIDORÓW I CUKINII GODNE KUCHENNEJ BOGINI
Składniki:
2 cukinie
2 cebule
2 kolorowe papryki
1 opakowanie pomidorów krojonych PODRAVKA
4 ząbki czosnku
3 łyżki przecieru pomidorowego PODRAVKA
przyprawy: sól, pieprz, curry, papryka, majeranek, bazylia
olej do smażenia
Przygotowanie:
Kroję cebulę, cukinię, czosnek i paprykę w kostkę. Na rozgrzany olej wrzucam cebulę i szklę ją. Potem rzucam czosnek i cukinię i smażę, aż zmięknie. Wtedy dodaję paprykę i pomidory krojone.
Przyprawiam, cały czas smażąc. Uwaga – trzeba też mieszać, żeby masa nie przywierała do patelni/garnka.
Na koniec – po ok. 30 minutach, dorzucam przecier i na małym ogniu smażę – aż leczo osiągnie odpowiednią gęstość sosu.
Leczo wekuję, żeby było na zimę. :)
marcia7 napisał
ZUPA POMIDOROWA
Wykwintna pomidorowa w chorwackim stylu
Składniki:
1 PUSZKA POMIDORÓW KROJONYCH PODRAVKA,
1 biała cebula,
1 ząbek czosnku,
1,5 buliony z drobiu,
Kilka gałązek świeżej bazylii,
Kilka gałązek świeżego tymianku,
Kilka gałązek świeżego oregano,
1 opakowanie kulek białej mozzarelli,
Małe opakowanie kwaśnej śmietanki 12%
Sposób przygotowania:
Pomidory dodaję do bulionu, następnie dodaję drobno pokrojoną cebulę, drobno posiekany ząbek czosnku mieszam i doprowadzam do wrzenia następnie gotuję 10 minut na małym ogniu pod koniec dorzucam siekane zioła. Do miseczek wrzucam po kilka kulek mozarelli, która delikatnie się roztapia pod wpływem gorącej zupy, którą ją zalewam. Całość ozdabiam łyżka kwaśnej śmietanki i listkami bazylii.
Oto mój ulubiony chorwacki przepis, zainspirowany wakacjami na Kryku.