MAKARON Z SEREM I BUŁECZKĄ
Dzisiaj powrót do czasów dzieciństwa i smaków rodzinnego domu. Czy pamiętasz makaron z serem białym na słodko albo na słono? Odsmażany albo po prostu podgrzany, taki typowy makaron jak do zupy, jajeczny, pszenny, delikatny niczym wałkowany przez mamę, w sam raz na obiad lub kolację. Do tego zimny twaróg i ta klasyczna bułka tarta z masłem prażona na patelni i posypana cukrem. Uwielbiam! Zresztą, makaron z serem białym był jednym z moich ulubionych dań za czasów dzieciństwa. Było to danie, którego nigdy nie odmawiałam. Odgrzewałam go sama w kuchni i czułam się jak mistrzyni gotowania. Czasami posypywałam jeszcze cukrem innym razem solą, zależnie od nastroju. W porywach szaleństwa zdarzał się także cynamon. Natychmiast miałam przed oczami makaron z serem białym i smażoną bułka tartą na maśle. Dokładnie taki jak kiedyś. Przyjemnie przenieść się do wspomnień, do czasów dzieciństwa, malutkiej kuchni mojej mamy, tego spokoju w głowie i bezpieczeństwa. Do falującej na wietrze firanki, uchylonego lufcika, odgłosów ulicy jakby w oddali, mimo, że była pod samym blokiem. Do odgłosów ptaków przylatujących nad Wisłę, szczególnie gołębi przysiadających na poręczy balkonu. Do kraciastej serwety na stole i mamy krzątającej się po mieszkaniu. Pamiętam, że każdy dzień był dla mnie niespodzianką, niewiadomą i niekończącym się morzem możliwości. Mimo, że moje czasy dzieciństwa już bezpowrotnie minęły, to mając dzieci sama troszkę przenoszę się do tamtych czasów i staram się stworzyć dom tak bezpieczny, ciepły i kochający jaki ja miałam. Wspominając czasy dzieciństwa, gdy sięgam pamięcią do zawartości naszej lodówki to zawsze był w niej biały ser, twaróg, jajka, jakaś zupa, sałatka jarzynowa z warzyw z rosołu, masło, czasami dżem, miód czy domowe ciasto. Teraz moja lodówka wygląda inaczej, ale natchniona wspomnieniami i emocjami dzieciństwa aby wykonać postawione przede mną zadanie, przygotowania dania z 3 składników, zapraszam was na prosty, domowy przepis jakim jest makaron z twarogiem i smażoną bułeczka tartą na maśle! Dla tych, którzy lubią eksperymentować, zmieniać, przerabiać i tylko się przepisem inspirować mam jeszcze kilka propozycji z kanonu dań na makaron z twarogiem lub białym serem. Nadal trzymając się 3 składników z lodówki można danie to zmieniać i każdego dnia w efekcie zjeść coś innego. Jak widać typowy makaron z serem białym można podawać na kilka sposobów:
Makaron z serem białym na słodko – podany z przyrumienioną bułką tartą, masłem i cukrem. Można polać miodem, syropem klonowym, jogurtem lub śmietaną. Sprawdza się dla dzieci, które przepadają za takimi domowymi daniami!
Makaron z serem białym na słono – to wersja dla osób lubiących bardziej wytrawne dania, powiedziałabym, że dla starszych dzieci lub nawet dorosłych. Moja babcia tak zawsze jadała makaron. Ja też na przykład wolę na słono, bułeczkę z masełkiem posolić, ale dzieci .., dzieci jak to dzieci, oczywiście jedzą z cukrem i kropka.
Makaron z serem białym i cebulą – do całego dania dodaje się podsmażoną na złoto drobno poszatkowaną cebulkę. Bardzo lubię takie połączenie, zmienia się nagle wygląd, smak i cały smak posiłku. Pozwala to na codziennie zmienianie dania, ale nadal w kanonie klasycznych połączeń smakowych.
Makaron z białym serem i jajkiem – to trochę połączenie klasycznego dania makaronowego oraz kuchni azjatyckiej. Podsmażając makaron na patelni na maśle, wbij do niego jedno lub dwa jajka. Szybko przemieszaj. Gdy jajka się zetną, dodaj makaron, posól i podawaj!
Makaron z serem białym i skwarkami – moi znajomi tak jadają, polecają i zachęcają do takich połączeń. Wiem, że w Polsce na Podlasiu to popularny sposób na szybki makaron obiadowy. Ugotowany makaron po wymieszaniu z białym serem polewa się jeszcze ciepłymi, świeżo wytopionymi skwarkami lub odsmaża się makaron na smalcu ze skwarkami, efekt smakowy podobny. W tym przepisie należy go dość mocno posolić.
Makaron z serem białym i boczkiem – to wersja dla osób niemogących się obejść bez mięsa. Podsmażony pokrojony w drobną kostkę wędzony boczek albo tłusta kiełbasa, do tego podsmażona na złoto biała cebula, która świetnie w takiej wersji przepisu zastępuje bułeczkę z masełkiem.
MAKARON Z SEREM I BUŁECZKĄ
MAKARON Z SEREM I BUŁECZKĄ – składniki:
- 250 g makaronu
- 200 g białego sera krowiego, owczego lub sera roślinnego lekko zakwaszonego
- 200 ml bułki tartej pszennej
- 100-150 g masła, oleju lub margaryny
- sól i cukier
MAKARON Z SEREM I BUŁECZKĄ – przepis:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie. Lekko rośnie podczas gotowania, jest delikatny i aksamitny.
- Ser biały rozdrabniam widelcem.
- Na suchej patelni prażę bułkę tartą, gdy stanie się złota, dodaję masło i mieszam do rozpuszczenia i połączenia.
- Makaron wykładam na talerz, posypuję serem i polewam bułką tartą z masłem.
- Taki MAKARON Z SEREM I BUŁECZKĄ smakuje wszystkim!
Just a SALAD napisał
Pełna witamin i substancji odżywczych sałatka z makaronem, pieczoną pietruszką, pietruszkowym pesto i pomidorkami.
• 2 szklanki suchego makaronu Tradycyjnego Z Ludwina Klasycznego
• 250 g pomidorków koktajlowych
• Pietruszka (2 korzenie + 60 g natki + kilka listków do dekoracji)
• 2/3 szklanki pestek słonecznika
• Oliwa z oliwek, sól, świeżo mielony pieprz, czosnek
PRZYGOTOWANIE:
1. Makaron gotujemy w osolonej wodzie (zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
2. Obrane i umyte korzenie pietruszki kroimy w plastry jednakowej grubości (ok. 3 mm), a następnie umieszczamy je w misce z odrobiną soli i wlewamy 2 łyżki oliwy. Całość mieszamy najlepiej ręką. Tak przygotowaną pietruszkę układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie pieczemy ją w temperaturze 190 stopni przez około 20-25 minut.
3. Pestki słonecznika prażymy na suchej patelni.
4. Pomidorki koktajlowe przekrawamy na połówki, a oliwki kroimy na plasterki.
5. Przygotowujemy pesto. Do natkę pietruszki, 4 łyżki oleju rzepakowego, sól, świeżo mielony pieprz, czosnek, i 1/3 szklanki pestek słonecznika, a następnie całość mieszamy do uzyskania pożądanej konsystencji. Pesto powinno być gęste, ale jednocześnie wilgotne.
6. Makaron mieszamy dokładnie z pesto, przekładamy do miseczki/na talerze i wykładamy naprzemiennie pomidorki, i plasterki pietruszki. Całość posypujemy pozostałymi pestkami słonecznika i dekorujemy listkami pietruszki.
Just a SALAD napisał
Wystarczy tylko jeden dodatkowy składnik, żeby uzyskać rewelacyjne danie! Mam na myśli wiśnie! Co robimy? 1 kg wiśni gotujemy w litrze wody z dodatkiem cukru trzcinowego, a makaron Tradycyjny z Ludwina 4-jajeczny Kluski gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W głębokich talerzach umieszczamy porcję makaronu i zalewamy wiśniową zupką. Opcjonalnie możemy wygenerować więcej składników i dodać kleks gęstej śmietany oraz cynamon.
Marta Poznańska napisał
A u mnie króluje klasyk czyli makaron z sosem serowymi szpinakiem. Zawsze w lodówce mam śmietanę, żółty ser (a czasami nawet ser Lazur) a w zamrażalniku szpinak. Do garnuszka wlewam 100 ml śmietany dodaję 10 dag tarkowanego sera, a jak jest Lazur to pół na pół i robię sosik. Rozmrażam szpinak 4-5 kostek lub pół paczki, choć jakby miało być elegancko powinnam napisać szatkuję świeży i blanszuję :-), dodaję go do sosu. Czasami podsmażam jeszcze pokrojoną cebulkę i do niej dorzucam szpinak na chwilę, ale skoro mowa o 3 składnikach to można ją pominąć. Wylewam sos na makaron lub odwrotnie, mieszam w garnuszku i takie parujące talerze zaspokająją największy głód. To mój niezawodny zestaw, bez zadęcia i może w tym towarzystwie mało ambitny, ale mój ulubiony :-).
Agnieszka napisał
Prosto, szybko i gwarantuję pysznie. Składniki zawsze są dostępne w mojej lodówce na wypadek, gdybym nie zdążyła podjechać po zakupy.
Potrzebe:
– Tuńczyk w puszce w sosie własnym
– słodka śmietana, może być 30 %
– cebula
– oczywiście makaron Pol-Mak
Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy (najlepiej na łyżce masła klarowanego). Tuńczyka odsączamy z wody i wrzucamy na patelnię, kiedy cebula się zeszkli. Smażymy ok 3-5 min i dodajemy śmietanę. Doprawiamy solą i pieprzem (opcjonalnie ulubionymi ziołami) a na koniec mieszamy z ugotowanym makaronem.
Palce lizać!
wielka1990 napisał
Wyjmuje śmietanke 30%, ser parmegano reggano ściągnięty z włoch i kurki. Akurat mam przyszykowane produkty zeby zrobić makaron z kurkami w sosie z sera włoskiego i przyprawiony pieprzem, gałką muszkatałową i posypane pietruszką.
Marlena napisał
Kocham tuńczyka on zawsze znajduje się on w mojej lodówce . Więc tuńczyka w oliwie wrzuciałabym na patelnie, do tego pokrojoną w kostkę cebulkę. Podsmażam około 5 minut. Tak przygotowanego tuńczyka, mieszam z makaronem i dodaje suszone pomidorki koktajlowe. Dodaje trochę zmielonego pieprzu i posypuję startym parmezanem.
Martyna napisał
Moje trzy składniki to: cukinia, śmietana 30% i wędzony łosoś.
Makaron gotujemy tak jak lubimy. W drugim garnku na maśle należy podsmażyć pokrojonego łososia i cukinie pokrojoną na małe kawałeczki-zapałki. Dodajemy pieprz i ew. sól. Podsmażamy 2-3 minuty i dodajemy odcedzony makaron i 100 ml śmietany. Podgrzewamy jeszcze dwie minuty, aż sos zgęstnieje. Smacznego!
Marlenax napisał
Otwieram lodówkę i w ruch idzie mleko, cytryna i syrop klonowy. Do podgrzanego mleka dodaję skórkę otartą z cytryny i dwie łyżki syropu klonowego. Jeszczeccieplym mlekiem zalewam świeżo ugotowane kluski. Mniam :)
Luiza napisał
Jajecznica z makaronem – ulubione danie z dzieciństwa :) a składniki są zawsze w domu
– makaron Pol-Mak
– 2 jaja
– masło (do smażenia)
– groszek konserwowy
Ugotowany makaron Pol-Mak (może być z wczorajszego obiadu )wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem (na małym ogniu, żeby masła nie spalić), dorzucamy groszek. Jak już wszystko lekko się podsmaży wbijamy jaja i mieszamy do ścięcia jaj. Doprawiamy według smaku.
Zamiast groszku, można użyć pomidora, papryki, co kto lubi.
mama ł k i m napisał
5Witam,
cała nasza rodzina uwielbia ryby zwłaszcza łososia więc nasz przepis będzie z rybką :)
SKŁADNIKI
– 200-250 g łososia surowego
– 150 g żółtego sera np. gouda
– 200 ml śmietany 30%
– przyprawy sól, pieprz, zioła
PRZYGOTOWANIE
– makaron Pol-Mak ugotować w lekko osolonej wodzie,
– łososia obrać ze skóry pokroić w średnią kostkę i przyprawić ulubionymi przyprawami np. solą morska, zwykłą, pieprzem i ziołami np. oregano.
– makaron przełożyć do naczynia żaroodpornego nałożyć łososia polać śmietaną i wymieszać,
– zetrzeć ser na tarce i posypać nim składniki w naczyniu żaroodpornym,
– piec w nagrzanym piekarniku 200C z termoobiegiem 20-25 min.
Dobrze smakuje też z brokułem.