Są dania uniwersalne! Makaron z sosem pomidorowym jest ulubionym daniem większości dzieci, z którymi mam styczność. Jest on taką bezpieczną propozycją, że nie ma przy nim zbytniego wybrzydzania czy niebezpieczeństwa, że dziecko nie lubi makaronu i go nie zje. Podobnie sprawa ma się z zupą pomidorową oraz rosołem. Czasami jeszcze krupnik przejdzie bez grymaszenia, no i dla specjalnych smakoszy zupa ogórkowa lub zupa ogórkowa z warzywami. Gdy przyjeżdżają do nas znajomi z dziećmi nie eksperymentuję i idę na łatwiznę. Dorośli są chętniejsi do próbowania i eksperymentowania kulinarnego. Z zainteresowaniem próbują moich wegetariańskich czy w większości wegańskich dań. Nie mogą się jednak oprzeć i przywożą ze sobą kiełbaski, wędliny, sery i serki oraz słodkie chrupki. Nie dziwię się, każdy ma swoje przyzwyczajenia a ja nie zmuszam nikogo do życia w taki sposób, jak ja. Dla dzieci najczęściej przygotowuję makaron z sosem pomidorowym lub zupę pomidorową. To zawsze jest strzał w dziesiątkę. Młodociani są wtedy najedzeni i chętni do zabawy a rodzice mają czas dla siebie, aby posiedzieć w spokoju przy stole i porozmawiać o życiu, śmierci, codzienności i planach. Bardzo lubię takie spotkania przy jedzeniu, gdzie możemy cieszyć się towarzystwem przyjaciół, nic nas nie pośpiesza i mamy możliwość, aby w spokoju i miłej atmosferze spędzić kilka wieczorów.
Makaron z sosem pomidorowym
Makaron z sosem pomidorowym składniki:
• paczka makronu spaghetti z glutenem lub bezglutenowego
• 1 kg pomidorów
• 3-4 cebule
• 3-4 ząbki czosnku
• zioła (tymianek, oregano, bazylia)
• szczypta ostrej papryki dla podkreślenia smaku
• sól
• czarny pieprz
• 50 ml oliwy
Makaron z sosem pomidorowym przygotowanie:
1. Pomidory polewam gotującą się wodą, zdejmuję z nich skórkę i siekam w nieduże kawałki, przekładam do miski.
2. Cebule obieram, kroję w kostkę, solę i podsmażam na oliwie. Gdy stanie się złota dodaję rozdrobniony czosnek na ostatnia minutę smażenia.
3. W garnku łączę rozdrobnione pomidory z cebulą z czosnkiem, ziołami i przyprawami. Mieszam i gotuje razem około 30 minut. Zostawiam w formie ziarnistej lub miksuję na jednolitą pastę.
4. Makaron gotuję według instrukcji na opakowaniu. W dużej misce mieszam makaron z sosem, jeśli jest za gęsty dodaję kilka łyżek wody, w której gotował się makaron.
5. Jeśli ktoś chce, może posypać makaron twardym, startym na tarce żółtym serem.
MAKARON z … moje inne przepisy:
Makaron z suszonymi pomidorami
Makaron zapiekany z kalafiorem
Makaron z sosem bolognese wegetariańskim
Makaron w sosie śmietanowym
Makaron ze świeżymi pomidorami
Smacznego makaronu życzę :)
pyszota :)
Olgo bardzo lubie twoje przepisy i czesto z nich gotuję. Proszę o więcej takich pychotek!
To ja poproszę makaron z anchois. Dwa smaki, które uwielbiam