Makowiec bez ciasta
Makowiec bez ciasta nosi również nazwę makowiec bez spodu lub makowiec japoński. Makowiec bez ciasta to masa makowa zapieczona bez udziału maki. Inaczej mówiąc to makowiec bezglutenowy. Pierwszy raz spotkałam makowiec bez ciasta przeszło 15 lat temu, podczas jakiejś uroczystości w mieszkaniu mojej teściowej. To właśnie ona przygotowywała go tak, że zawsze był przepyszny! Przypomniała mi o nim Kasia w trakcie naszej rozmowy na facebooku, kiedy pytałam o to, jakie przepisy chcecie zobaczyć przed świętami. Na cito pojechałam do sklepu, kupiłam mak, namoczyłam, zakasałam rękawy i makowiec bez ciasta gotowy. Jest słodki, pachnie migdałami, makiem, bakaliami, świętami, tak dokładnie – po prostu świętami. To lekko modyfikowane nadzienie do makowca, które zapieka się samo, bez udziału żadnego ciasta. Obiecałam sobie, że w tym roku przygotuję dla Was makowca drożdżowego i makowca z proszkiem do pieczenia. Zupełnie uciekł mi makowiec bez ciasta. Najważniejsze, że się znalazł i zdążyłam go opublikować. Zapraszam i polecam makowiec bez ciasta, bo jest fantastyczny! Śmiem twierdzić, że chyba to najsmaczniejszy makowiec, bo żadne ciasto nie przeszkadza ;) Żartuję oczywiście, na pewno znajda się amatorzy takiego wilgotnego i pysznego makowca. Jeśli nie macie czasu na moczenie maku, kupcie mak suchy, mielony, wystarczy go zalać wrzącym mlekiem i jest gotowy w kilka chwil.
Przepis na Makowiec bez ciasta
Makowiec bez ciasta – składniki:
- 600 g maku
- 4 jabłka
- 5 jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g miękkiego masła lub margaryny
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 1 szklanka rodzynek
- 1 szklanka rozdrobnionych śliwek suszonych
- ½ szklanki orzechów laskowych lub migdałów
- 100 g skórki pomarańczowej
- 4 łyżki miodu
- zapach migdałowy
Makowiec bez ciasta – przepis:
- Mak zalewam wrzątkiem, odlewam, zalewam drugi raz i zostawiam na noc. Rano odsączam mak na sicie i milę dwa lub trzy razy.
- Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach.
- Migdały lub orzechy miele w młynku do kawy.
- Śliwki kroje na mniejsze kawałki.
- Masło lub margarynę miksuję z cukrem, powoli dodaję żółtka ciągle ubijając. Dodaję jabłka, orzechy lub migdały, rodzynki, miód, zapach i proszek do pieczenia, Miksuję wszystko na jednolitą masę.
- Białka ubijam na sztywno. Delikatnie mieszam z masą makową. Masę wylewam do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę 65-75 minut w temperaturze 180 stopni. Schładzam i podaję.
magda napisał
mam ogromna ochote wyprobowac tego makowca :) czy mozesz mi doradzic jak zastapîc jablka?
Olga Smile napisał
magda – gruszką :)
Aleena napisał
Olgo, przepis wypróbowany – efekt taki na jaki liczyłam!:) Uwielbiam makówki, ale w tym roku chciałam zastąpić je czymś bez glutenu. Twoje ciasto jest przepyszną „zapieczoną makówką”. Makowiec mokry, pełen bakalii, słodki. Cukier zastąpiłam niewielką ilością ksylitolu + miód. Przepis do włączenia w program ciast świątecznych :) Dziękuję
Lookan napisał
Mniammniam!
gosia napisał
Makowiec wyszedl pyszny:) pelnowartosciowy bo bez maki, z mnostwem bakalii (figi, morele, rodzynki, orzechy, sliwki suszone…). Wilgotny, rozplywajacy sie w ustach:)) wierzch ciasta udekorowalam kleksami bialej czekolady i platkami migdalow. Pycha:)
PatrycjaKozber napisał
Witam Pani Olgo. Mam nadzieję, że w ferworze świątecznych przygotowań znajdzie Pani chwilkę na odpowiedź na moje pytanie. Syn ma alergię na orzechy i nietolerancję pszenicy więc nie mogę dodać do ciasta ani migdałów, ani kaszki mannej (pojawia się w wielu przepisach na ten makowiec). Czy może mi Pani podpowiedzieć, czym można je zamienić?
Olga Smile napisał
Patrycja, jasne – https://www.olgasmile.com/makowiec-z-samego-maku.html
Krzysiek napisał
Makowiec rewelacja.ksylitol i miód i jest mega.dużo bakalii i jabłek.niebo dla podniebienia.
Marlena napisał
Zastąpiłam jabłka słoikiem kwaśnych powideł, wyszło super! do tego skórka otarta z cytryny, jest mniej słodki, tak jak lubimy ;)
natala napisał
Poproszę o informację jaka wielkość foremki jest potrzebna przy tej ilości składników?