Makowiec japoński – makowiec bez ciasta
Taki makowiec japoński jest najlepszy! Makowiec japoński, makowiec bez spodu, makowiec bez ciasta, makowiec bezglutenowy takie nazwy spotkacie najczęściej w odniesieniu do tego makowca z masy makowej. To makowiec bezglutenowy, wegański, bez jajek, białek mleka, pszenicy itd. Ja przygotowuję go z jabłkami, można użyć gruszek na przykład lub innych twardych owoców. Tradycyjny makowiec japoński robi się z cienką warstwą ciasta, jeśli chcecie, możecie je również zrobić, ja sobie darowałam. Taki spód najlepiej zrobić z kruchych ciastek wymieszanych z odrobina tłuszczu. Makowiec japoński jest pyszną i zdrową wersją makowca dla osób uczulonych na nabiał i jajka, bezglutenowców, wegan i wszystkich innych lubiących smacznie zjeść :) Dodatkowo mak mielony kupiłam specjalnie, aby wszystkie osoby bez maszynki do mielenia, też mogły taki makowiec zrobić. Do dzieła :D
Przepis na: Makowiec japoński
Makowiec japoński – składniki:
- 600 g mielonego maku niebieskiego
- 3 małe jabłuszka lub dwa średnie (około 350 g łącznie), mogą być w zamian gruszki + 2 owoce dodatkowo
- 1 pomarańcza
- 1 szklanka cukru pudru (250 ml) można dodać miodu, syropu daktylowego
- 1 szklanka rodzynek
- ½ szklanki żurawin
- 200 g skórki kandyzowanej
- 100 ml oleju kokosowego lub masła
- ½ – 2/3 szklanki tapioki (mąka)
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- zapach migdałowy, arakowy lub inny
- płatki migdałowe do posypania
- cukier puder do posypania
Makowiec japoński – przepis:
- Zagotowuję 3 litry wody, wrzucam mak, mieszam, trzymam na gazie 1-2 minuty, wyłączam i zostawiam do namoczenia na około godzinę. Może być dłużej, ale nie ma konieczności. U mnie moczył się 5 godzin i nic złego mu się nie stało. Mak przekładam na sito, odlewam wodę, kładę go na czystą ściereczkę kuchenną i wyżymam. Zależy mi, aby jak najwięcej wody odcisnąć. Wkładam do miski.
- Pomarańcz obieram i wyjmuję pestki. Jabłka oraz pomarańcz rozdrabniam blenderem na jednolitą masę. Można do niej od razu dodać cukier.
- Mak łączę z masą jabłkową, cukrem, olejem i mieszam bardzo dokładnie. Po chwili dodaję wszystkie owoce kandyzowane, zapach i mieszam powtórnie. Na koniec dodaje tapiokę i mąkę ziemniaczaną, mieszam.
- Spód tortownicy o średnicy 25 cm wykładam papierem do pieczenia. Natłuszczam go. Masę makową przekładam do tortownicy i wyrównuję.
- Pozostałe dwa jabłka kroję w plasterki i układam na cieście.
- Makowiec japoński piekę około 60-70 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzę w formie.
- Przed podaniem posypuję migdałami i cukrem pudrem.
Olga Smile napisał
Kasia – mrozi się bez problemu. Spód możesz zrobić zwyczajnie krusząc ciastka kruche lub biszkopty, wymieszać z kilkoma łyżkami mleka i odrobina tłuszczu. Wylepić formę i wyłożyć mak. Piec razem :) Smacznego :)
Monika napisał
Olgo, super przepis. Robilam juz kilka razy ten wczesniejszy przepis na jajkach i moje pytanie wiaze sie z tym czy tutaj mozna dodac jajek i ile jesli juz? Ile potrzeba tego maku suchego – pisalas gdzie w komentarzach ze 400 g, ale w przepisie widzie tylko 600 g maku zmielonego. Czy ja dobrze rozumiem ze ten zmielony mak gotujemy?
Pozdrawiam:)))
Olga Smile napisał
Monika – tak, potrzebne są 3 torebki po 200 g każda, źle w komentarzu napisałam, 600 g maku nie 400 g. Jeśli chcesz dać jajka, proszę bardzo, nie dawaj wtedy skrobi ziemniaczanej.
Ewa napisał
Gdzie można kupić naturalny zapach do ciast , pytałam w zdrowej zywnosci i nie mieli ?
Olga Smile napisał
Ewa – ja kupuję w intenecie. Widziałam też w Almie w dziale ciast, takie w buteleczkach po 50 ml. Stoją obok esencji waniliowej.
Marynia napisał
Wspaniały JEJUUUUUUUU!!!
Marta napisał
Makowiec jest wspaniały, pyszny i wilgotny. Dziękuję za przepis, wyszedł cudownie.
Aga napisał
Uwielbiam ten blog, to kopalnia oryginalnych przepisów. W kuchni jestem zdecydowanie leworęczna, ale czasami mnie natchnie i coś tam pichcę – bezmięsnie i z przepisów Olgi, bo … zawsze wychodzi;)
Makowiec wygląda cudnie! Mam już mak mielony, będę działać.
A co do wątpliwości związanych z pomarańczą:
owoc to POMARAŃCZA (wyłącznie ta pomarańczA)
a pomarańcz to kolor i tylko kolor.
Pozdrawiam serdecznie!
FIFA15 napisał
Kocham Panią normalnie!
Olga Smile napisał
Mątewka – ja zwracam uwagę czy jest BPA free i wolny od ftalanów. Niestety BPA i ftalany są w uszczelkach i zamknięciach metalowych termosów dlatego tez jak najbardziej trzeba sprawdzać.