MAKOWIEC WANILIOWY BEZ CIASTA
Mam dla Was przepis na makowiec waniliowy bez ciasta, czyli najcudowniejszy w smaku makowiec z samego maku. Spotkałam go także pod nazwą makowiec japoński, co prawda nie mam zielonego pojęcia, co on ma wspólnego z Japonią, ale niech będzie, z nazwami dyskutować się nie da. U mnie w domu makowiec bez ciasta jest zaliczany do kategorii bardzo oczekiwanych ciast. Cala rodzina czeka na niego. Widać radość, gdy tylko głośno powiem, że planuję go zrobić. Przygotowany z zapieczonej masy makowej z dodatkiem dużej ilości bakalii, staje się rewelacyjnym wprost deserem. Cała rodzina na niego czeka. Pamiętam czasy, gdy mama wyjadała mak z makowców zawijanych, a samo ciasto zostawiała na talerzyku. Ja też tak robiłam, ach te rodzinne przyzwyczajenia kulinarne. Myślę, że właśnie dla tego, makowiec bez ciasta na stałe został dodany do domowego menu odświętnego. Przygotowywany na Wigilię, na Wielkanoc, na urodziny, imieniny oraz na imprezy domowe.
Makowiec waniliowy bez ciasta z założenia jest daniem wegetariańskim. Podpowiem Wam, że można przygotować go z mlekiem krowim, owczym lub kozim. W wersji bezmlecznej można użyć mleka sojowego, gryczanego, ryżowego, jaglanego albo migdałowego. Sprawdzają się one wyśmienicie. Gdy przeglądam stare przepisy mojej teściowej oraz inne przepisy mamy mojej koleżanki, to zawsze w nich (w składnikach) makowca bez ciasta jest jajko. Ja pominęłam jajka, po to aby mój makowiec waniliowy bez ciasta, stał się cudownym świątecznym ciastem dla każdego członka rodziny. Także dla tych, którzy mają alergie na nabiał, jajka czy nietolerancję glutenu. W końcu Wigilia jest dla wszystkich, a ciasta są jej słodkim, wspaniałym zakończeniem.
Muszę teraz napisać Wam jeszcze kilka słów o produktach. Po pierwsze, do makowca bez ciasta potrzebny jest mak. Ja ułatwiłam sobie życie i kupiłam mak mielony pakowany po 200 g w torebkach. Jest on znacznie łatwiejszy i wygodniejszy w obróbce. Po drugie masło, takie prawdziwe trzeba przygotować, no chyba, że unikacie produktów mlecznych, wtedy wybierzcie masło roślinne. Jeszcze coś do urozmaicenia konsystencji i osłodzenia! Domowa masa makowa jest mniej słodka niż ta, którą można kupić w sklepach. Do domowego makowca japońskiego nadaje się znacznie lepiej, ponieważ sami możecie regulować stopień słodkości. A to ważne, bo w przypadku makowca z ciastem, samo ciasto drożdżowe słodkie jakoś szczególnie nie jest więc sklepowy mak może mieć znacznie większą zawartość cukru!
Doskonale wiem, że ludzie dzielą się na tych, którzy rodzynki lubią i tych, którzy wyjmują je nawet z upieczonego sernika. To dla mnie fascynujące! Ja zaliczam się do obozu „jem rodzynki” i często dodaję je do ciast, do pieczenia mięsa lub wege gulaszy warzywnych. W moim przepisie na makowiec waniliowy bez ciasta bakalie są dowolne, ale musi być: skórka pomarańczowa, żurawina, opcjonalnie rodzynki i koniecznie smak waniliowy. Takie połączenie jest najlepsze! A pasta waniliowa Dr. Oetkera jest teraz dostępna w dwóch wielkościach opakowań :)
Teraz słów kilka o wanilii. U mnie smak i aromat wanilii uzyskałam poprzez dodanie do masy makowej pasty waniliowej Intense z wanilii Bourbon z Madagaskaru z ziarenkami wanilii Dr. Oetkera. Taka pasta waniliowa powstaje z najbardziej szlachetnej wanilii Bourbon pochodzącej z królestwa wanilii, czyli z Madagaskaru. Wraz ze swoimi naturalnymi ziarenkami, w wygodnej formie gładkiego żelu, aromatyzuje i nadaje intensywny waniliowy smak wypiekom oraz deserom. Doskonale rozprowadza się w ciastach i kremach. Idealna również do polew, sosów, bitej śmietany, lodów czy naleśników. Ja używam jej do makowca bez ciasta. Więcej o sekretnym życiu przyprawy droższej od srebra, znajdziecie w fascynującym świecie wanilii!
Specjalnie chciałam pokazać wam tubkę i jej zawartość. Zobaczcie ile cudownych ziarenek zatopionych w aromatycznym i słodkim żelu kryje ta pasta w swoim wnętrzu. Z makiem połączyła się idealnie, gładko bez żądnych problemów, intensywnie przekazując swój smak i zapach. To bardzo smaczna pasta do deserów i kremów. Makowiec waniliowy bez ciasta wyszedł przepyszny, słodki, delikatny i pełen aromatów. No i ładny, bo co jak co, urody temu daniu odmówić nie można! Przed pieczeniem może jest jeszcze mało wyraźny. Po upieczeniu i wystudzeniu wygląd makowca zależy od tego, czy zdecydujecie się na polewę z czekolady czy po prostu cukier puder i płatki migdałowe. W obu wersjach jest super!
Specjalnie makowiec japoński z samego maku bez ciasta zrobiłam w wersji bez mleka, bez masła, bez jajek i bez glutenu jak opisywałam wcześniej. Za to z rodzynkami, żurawiną i pastą waniliową. To ciasto jest odświętne, ale i wspaniałe dla alergików! Ponieważ co roku gotuje dla Was dania świąteczne przed świętami, to śmieję się, że w święta będą u nas zapiekanki i pizza, bo wszystkie dania już były kilka lub kilkanaście dni wcześniej. Cały grudzień to dla mnie spożywczo jedna wielka Wigilia :) Potem najważniejsze jest spotkanie w gronie rodziny, spędzenie spokojnego czasu wśród najbliższych. Długie rozmowy i wspominanie. Oglądanie zdjęć, relaks podczas układania puzzli i rozmowy o otaczającym świecie. Do tego porcja ciasta i kawa. Bo święta to nie tylko prezenty i jedzenie, to czas rodzinny, domowy, wyjątkowy. Co roku cieszymy się i dziękujemy wszechświatowi, że możemy spędzić go razem. Zobaczcie wszystkie składniki, jakie są potrzebne, aby powstał ten szczególny, pyszny i niecodzienny makowiec waniliowy bez ciasta! Poniżej widzicie moje składniki:
MAKOWIEC WANILIOWY BEZ CIASTA
MAKOWIEC WANILIOWY BEZ CIASTA – składniki:
- 1 kg maku mielonego (to bardzo ważne, żeby mak był już zmielony)
- 1 litr mleka krowiego, owczego lub koziego. Może być również sojowe, owsiane, migdałowe lub kokosowe
- 200 g masła, margaryny bezmlecznej lub oleju kokosowego
- 120 ml czyli 1/2 kubka cukru
- 80 ml miodu lub syropu klonowego
- 200 g suszonej żurawiny
- 200 g rodzynek
- 150 g skórki pomarańczowej
- 4 budynie w proszku bezglutenowe lub klasyczne (u mnie budynie bezglutenowe)
- 19 g czyli 1 małe opakowanie pasty waniliowej Intense z wanilii Bourbon z Madagaskaru z ziarenkami wanilii Dr. Oetkera
- polewa czekoladowa – opcjonalnie
MAKOWIEC WANILIOWY BEZ CIASTA – przepis:
- Do dużego garnka wlewam mleko, dodaję tłuszcz, cukier, miód i następnie zagotowuję.
- Wsypuję zmielony suchy mak i mieszam. Składniki połączone razem gotuję przez 4-5 minut, ciągle mieszając. Wyłączam gaz. Do gorącego maku wrzucam wszystkie suszone owoce, mieszam i zostawiam pod przykrywką na 10 minut. Mak studzę, może być dobrze ciepły, ale nie gorący.
- Masę makową przekładam do miski, dodaję małe opakowanie pasty waniliowej Intense z wanilii Bourbon z Madagaskaru z ziarenkami wanilii Dr. Oetkera i wsypuję proszek budyniowy. Mieszam bardzo dokładnie. Można to zrobić ręcznie lub wspomóc się robotem planetarnym.
- Masę przekładam do wysokiej natłuszczonej foremki o średnicy 26-28 cm. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni przez 65-75 minut.
- Studzę. Makowiec waniliowy bez ciasta, taki z samego maku polewam masą czekoladową, odstawiam do zastygnięcia i podaję.
Jakie ciasto jest u Ciebie na Święta?
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Eliza napisał
Ja sernik i piernik.
Ula napisał
Makowiec.
Katarzyna napisał
Makowiec w ciescie polfrancuskim
Mo napisał
Sernik bez rodzynek 😉
Justyna napisał
Wszystkie😋
Elżbieta napisał
sernik, makowiec japonski i brownie
Marta napisał
Piernik, sernik i makowiec
Anna napisał
Keks, makowiec i sernik
Anonim napisał
Jak budyn powinnam dodac do tego ciasta?
Fifka napisał
CUDO <3