Makowiec
Makowiec drożdżowy jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, świąt w rodzinnym domu i wolnego czasu. Ta cała atmosfera świąteczna pachniała makowcem i florentynkami. Makowiec zawsze pojawia się na naszym świątecznym stole, zarówno w trakcie rodzinnych uroczystości, jak też podczas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. To takie klasyczne ciasto, którego nie może zabraknąć na stole. Moja mama nigdy nie piekła sama makowca. Zapewne, dlatego, że nie podejmowała się wypieków drożdżowych i co jak co, ale makowiec zawsze kupowała. Jeszcze w czasach, gdy mieszkałam z rodzicami, podjęłam swoje pierwsze próby upieczenia makowca. Na początku nie wiedziałam, że ciasto musi rosnąć dwa razy, więc wychodził mi zakalec pierwszej klasy. Potem ciocia wsparła mnie przepisem i od wielu lat sama piekę makowce. Przepis wielokrotnie zmieniałam, teraz właściwie wszystkie składniki mieszam na oko, ale żeby nie było orientacyjnych ilości, to zważyłam wszystkie tak jak powinno być. Z podanej porcji wychodzą mi dwa całkiem okazałe makowce. Czasem trzy, gdy zdecyduje się zrobić mniejsze. Wcześniej zawijałam makowce w papier do pieczenia, ale kilka lat temu kupiłam sobie blaszki, co znacznie ułatwia utrzymanie makowca w ryzach, żeby zachował pożądane kształty. Moje klasyczne makowce są drożdżowe, moja teściowa piekła natomiast makowca z proszkiem do pieczenia i makowca bez ciasta.
Przepis na Makowiec
Składniki ciasta Makowiec
- Ciasto
• 500 g maki pszennej
• 150 g cukru
• 2 żółtka jajek
• 250 ml mleka
• 50 g margaryny lub masła
• 40 g drożdży
• 1 cukier waniliowy - Masa makowa
• 300 g maku
• 100 g cukru
• 2 łyżki masła
• 2 białka jajek
• 3 łyżki miodu
• garść lub dwie rodzynek
• zapach migdałowy
Przygotowanie ciasta Makowiec
1. Mak płuczę pod bieżącą wodą, zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano odcedzany mak, mielę trzykrotnie, dodaję miód, cukier, rodzynki, zapach i ubitą pianę z jajek.
2. Do połowy ciepło mleka skruszam drożdże, rozdrabiam z łyżką mąki, czubatą łyżką cukru i pozostawiam do wyrośnięcia na 15 minut.
3. Żółtka ucieram z cukrem, dodaję mąkę, rozczyn, sól, resztę mleka, wyrabiam dokładnie. Dodaję roztopione letnie masło, odstawiam do wyrośnięcia na 60 minut.
4. Ciasto dzielę na dwie części, rozwałkowuje na prostokąty. Na środku układam masę makową i zwijam ciasto w wałek. Oba boki dokładnie zalepiam.
5. Makowce przekładam w natłuszczone formy, odstawiam do ponownego wyrośnięcia na 35 minut. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piekę około 40 minut.
Olga Smile napisał
Gosia – może na proszku do pieczenia spróbować albo zrób mój makowiec bez ciasta :D
Alicja napisał
Czy makowce trzeba piec zawinięte w pergamin? (wywnioskowane z komentarzy) w przepisie nic nie jest napisane na ten temat, proszę o pomoc :)
Olga Smile napisał
Alicja – zależy czy masz półokrągłą formę, jak masz nie trzeba. Jeśli pieczesz kilka obok siebie na płaskiej blasze piekarnika, wtedy trzeba, żeby miały okrągły kształt!
Ania napisał
Witaj, upiekłam wczoraj „na próbę”, nie owinęłam w pergamin, ale kształt wyszedł ok. Tylko w obu jest w środku dziura (między górna warstwą ciasta i maku). Wiesz dlaczego? Przy pieczeniu chleba tez czasem mi górna skórka odchodzi i ciagle nie znam tego przyczyny…
Olga Smile napisał
Ania za mocno wyrósł i się odlepił – dlatego owijam w pergamin, b działa ona jak skarpeta i nie pozwala drożdżom szaleć :D
Pyza napisał
Cudowny ? w końcu udała mi się rolada makowa ?
Justyna napisał
Ciasto wyszło bardzo dobre, takie jak w dziecinstwie , smaczne. Dziekuję. Lubię twoje przepisy, wszystko mi się „ udaje”. Pozdrawiam .