MAŁOSOLNE OGÓRKI
Dzisiaj klasyka wiosenna czyli małosolne ogórki! Tak, tak, dokładnie małosolne ogórki można już kupić w waderach, na wagę albo samemu zakisić. A jakże, takie są najlepsze. Zielone, chrupiące, słone, pachną świeżo chrzanem, czosnkiem i koprem. Zresztą, czy znacie kogoś, kto mówi, nie – nie dziekuję, małosolne ogórki nie są smaczne? Jakoś nawet to dziwnie brzmi.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
Będąc ostatnio w Selgrosie natrafiłam na kilka skrzynek młodych ogórków. Nie było wyjścia. Pakowane po pięć kilogramów, przyjechały ze mną do domu. Do tego młody czosnek i koper. Nawet chrzan był w sprzedaży, co mnie zdziwiło wyjątkowo bo jakoś się go nie spodziewałam.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
Pokazywałam na facebooku moje pierwsze w tym roku kiszenie ogórków i rzeczywiście, sporo osób stwierdziło, że to jakoś wcześnie. Od razu dostałam pytania o kraj pochodzenia. I były to polskie ogórki gruntowe, co pewnie oznaczana tyle, że uprawiane w tunelach. Możliwe, że w gruncie a nie w wacie. Spodziewałam się hiszpańskich więc zdecydowanie było to miłe zaskoczenie.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
W sezonie letnim jadamy ogórki małosolne właściwie przez cały czas. Kiszone na bieżąco zjadane są mega szybko. Kiszę albo w kamionkach, albo w dużych słoikach czasami w wiaderkach. Takich większych z atestem do żywności. Muszę przyznać, że są bardzo wygodne i świetnie sprawdzają mi się do kimchi, do różnych kiszonek ale także do przechowywania suszonych grzybów czy też przyprawy do kiszenia.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
I w tym miejscu zatrzymam się na chwilę, bo moja uniwersalna suszona przyprawa do kiszenia jest hitem ostatnich lat. W sezonie letnim przygotowuję sobie minimum jedno wiadro takiej przyprawy i starcza mi ono na rok do domowego kiszenia rozmaitych warzyw i owoców. Polecam bo to świetny sposób zapewnienia sobie rewelacyjnych, tradycyjnych dodatków do kiszenia.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
Jak wiadomo podstawę do kiszenia stanowi koper czasami młody z korzonkami jak na początku sezonu lub innym razem starszy z całymi kwiatostanami. Do tego czosnek, sól, ziele angielskie, listki laurowe no i chrzan! Bywałą również liście czarnej porzeczki czarnej, liście chrzanu, dębu i gorczyca. Od lat przygotowuję ogórki małosolne w porcjach po pięć kilogramów. Ty;e wchodzi mi do kamionki i wiaderek. Dobre rozwiązanie. Małosolne ogórki po podkiszeniu lądują w lodówce. Część w mojej a druga w lodówce moich rodziców. Wiadomo, ogórki małosolne lubią wszyscy.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
Jeszcze wrócę do chrzanu. Bez chrzanu nie ma kiszonek! Takie jest moje zdanie i już. do porcji ogórków dodaje się kilka liści chrzanu lub kawałek korzenia chrzanu. To latem gdy jest. Zimą za to spokojnie sprawdzi się suszony liść chrzanu albo suszony korzeń chrzanu pokrojony w cienkie słupki. Koniecznie sobie przygotujcie taki na zapas.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
No i koper, on w sezonie letnim jest niekwestionowanym królem wielkości i obfitości. Ja suszę minimum jeden taki pęczek. Oczywiście na zapas. Czasami jest tak, że można koper kupić przez kilka tygodni potem z dnia na dzień znika ze stoisk oraz ogródków. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i kupić wiązkę puki jest czas.
MAŁOSOLNE OGÓRKI
Ja lubię małosolne ogórki ale jeszcze takie zielone i chrupiące. Im jaśniejsze i bardziej w w kolorze khaki tym mniej mi się podobają. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo będziecie je kisić. Także czas kiszenia można śmiało dostosować do własnych preferencji. W końcu każdy przygotowuje je jak lubi! A Ty, lubisz małosolne ogórki czy jednak wolisz typowe kiszone?
MAŁOSOLNE OGÓRKI
MAŁOSOLNE OGÓRKI – składniki:
- 5 kg ogórków
- DWIE GARŚCIE MOJEJ MIESZANKI DO KISZENIA lub
- 1 duży pęczek koperku najlepiej z korzonkami
- 1 główka czosnku
- 1 łyżka kulek ziela angielskiego
- kilka listków laurowych
- kilka liści chrzanu lub kawałek korzenia chrzanu lub liść chrzanu albo suszony
- 5-6 czubatych łyżek soli (zależnie od typu soli czy kamienna czy morska czy himalajska)
- woda
MAŁOSOLNE OGÓRKI – przepis:
- Ogórki myję.
- Jeśli mam przyprawę do kiszenia to po prostu wkładam ją do kamionki, dodaje ogórki i wodę z solą. Jeśli używam na świeżo kopru i czosnku, przygotowanie wygląda jak niżej.
- Czosnek przekrawam wzdłuż bez obierania.
- Do kamionkowej beczułki lub wiaderka wkładam na dno połowę pęczka koperku, następnie ogórki, czosnek, liście porzeczki i chrzanu lub korzeń chrzany, dodaję gorczycę, ziele i listki. Na górze układam zwinięty koper lub resztki tego, który mi został.
- W 1,5 litrze wody rozpuszczam sól, wlewam do ogórków. Dopełniam potrzebną ilością wody. Dociskając do dna ogórki, mieszam słona wodę z niesłoną. Próbuję.
- Przykrywam talerzem lub kamionkowymi dociskami do kiszenia. Generalnie chodzi o to, żeby obciążyć ogórki tak żeby nie wypływały na powierzchnię. Zostawiam w kuchni na 24-48 godzin. Tu zależy ja bardzo lubisz mocne ukiszenie. Najczęściej gdy stwierdzę, że ogórki są już wystarczająco kwaśne, to przekładam je do słoików i dopełniam wodą z kiszenia. Wstawiam do lodówki, wtedy dłużej są zielne i chrupiące.
- Jak widzicie przepis na małosolne ogórki jest banalnie prosty, pozostaje robić i zjadać ze smakiem :)
Robert napisał
Żona już mi też zrobiła, ale wolę takie dopiero po 5 dniach
Mirosława napisał
u mnie już czwarte nastawienie 🙂
Patrycja napisał
A ja mam pytanie . Jak zrobić ogórki kiszone jeśli nie ma się żadnego chłodnego miejsca żeby je tam odłożyć po kilku dniach ? Póki co udało mi się tylko zrobić małosolne ale ukisic się nie chcą 😒
Iga napisał
Lubię ale nie chce mi się w słoiku wiec robię szybkie w torebce foliowej są extra mniej rozmemłane niż normalne i są w 24 h
Dorsoniusz napisał
Uwielbiam
Olga Smile napisał
Ja robię po 5 kg za jednym zamachem. Kupiłam wiadra z atestem i wygodnie kiszę kapustę, ogórki i kimchi 🙂
Marta napisał
kiszone jem na kg😁
Róża napisał
Uwielbiam😋😋😋
Róża napisał
Uwielbiam😋😋😋!
Kamila napisał
Mniam, a mi chodzi po głowie cukinia w oliwie i occie jabłkowym, z lubczykiem i curry albo kurkumą 🥰