Masa makowa to przepis na mak do makowca i mak do ciast
W święta masa makowa musi pojawić się w każdym domu. Używa się jej do ciasta, do tradycyjnego makowca, do rogalików, kutii i innych dań z udziałem maku. Jest kilka sposobów na masę makową. Najprostszy, to kupić gotową masę makową w puszcze. Tradycyjny sposób, to zrobić wszystko samemu, sparzyć mak i zmielić trzykrotnie. Trzeci sposób pośredni, kupić suchy mak mielony, który trzeba jedynie krótko pogotować. Ja najczęściej wybieram sposób tradycyjny. Tak rzadko w codziennej kuchni używam maku, że raz od święta wolę się sprężyć i przygotować coś, co będzie wszystkim smakowało. Dla mnie masa makowa musi być słodka i zawierać masę bakalii. Rodzynki, prażone wcześniej orzechy laskowe i koniecznie kandyzowane skórki pomarańczowe. Takie, które przygotowuję z przepisu mojej babci. Pamiętam, że za czasów mojego dzieciństwa pomarańcze były nie lada rarytasem i każdy kawałek skórki był z namaszczeniem obierany i wykorzystywany do dalszych celów kulinarnych. Taka masę makową można przechowywać kilka dni jest bez jajek, więc nie trzeba się obawiać. Ja zazwyczaj przygotowuję jej więc, postoi kilka dni w lodówce po czym na sto procent zostanie zjedzona.
Masa makowa
Masa makowa – składniki:
• 500 g maku
• 200 g miękkiego masła lub margaryny
• 1 szklanka cukru trzcinowego
• 1 szklanka rodzynek
• 1 szklanka orzechów laskowych
• ½ szklanki moreli suszonych lub śliwek
• 100 g skórki pomarańczowej
• 4 łyżki miodu lub syropu daktylowego
• zapach migdałowy
Masa makowa – przepis:
1. Mak zalewam wrzątkiem, odlewam, zalewam drugi raz i zostawiam na noc. Rano odsączam mak na sicie i milę dwa lub trzy razy w maszynce do mielenia.
2. Śliwki lub morele kroję na mniejsze kawałki.
3. Orzechy smażę na patelni często mieszając lub piekę w pierniku. Gdy skórka ściemnieje, przekładam orzechy do ścierki kuchennej, składam na kształt tobołka i pocieram orzechami, tak, żeby odeszła od nich skórka. Obrane orzechy przekładam na deskę do krojenia i lekko rozdrabniam.
4. Masło lub margarynę miksuję z cukrem, dodaję orzechy lub migdały, rodzynki, miód, zapach. Miksuję wszystko na jednolitą masę, potem mieszam z mielonym makiem. Masę przekładam do słoika i trzymam w lodówce. Masa makowa jest gotowa!
Daria Kubiak na FaceBook napisał
Bardzo ważne pytanie:czy da się ukręcić mak bez maszynki do mielenia?
Olga Smile na FaceBook napisał
Daria Kubiak – trudna sprawa
Karolina Kafel na FaceBook napisał
A zblendowac kilkakrotnie?
Kuchenne fascynacje napisał
Można zmiksować blenderem. Ja tak robię :) Mój ma 400 W i swietnie radzi sobie z makiem, mniejsze około 280 W mogą mieć kłopot :)
Anna Michalak na FaceBook napisał
Osobiście lubię mak ale w formie gdzie jest mniej maku jak w sztrucli wiec chyba tak uczynię i lubię z orzeszkami włoskimi zamiast laskowych :)
Bezglutenowa Babeczka na FaceBook napisał
Smakowicie wygląda :), ale przyznam, że nie mogę się zebrać do mielenia. Może do Świąt się przemogę.:|
Olga Smile na FaceBook napisał
dzisiaj kupiłam mak mielony w Lidl’u to wyjście najwygodniejsze!
Daria Kubiak na FaceBook napisał
gotowy mielony też namaczamy i namaczamy?
Karolina Kafel na FaceBook napisał
No pewnie :P a wegan i gluten free? ;)
Olga Smile napisał
Karolina – ta, jak najbardziej :) Ja daję masło swoje – https://www.olgasmile.com/maslo-weganskie-margaryna-bezmleczna.html