Mizeria
Absolutna klasyka! Mizeria należy do surówek, które cała moja rodzina bardzo lubi. Właśnie dlatego mizeria często ląduje jako surówka obiadowa. Mizerię przygotowuję ją na bazie śmietany lub jogurtu, najczęściej roślinnego. Osobiście wolę wersję ze śmietaną. Bardziej dietetyczną i mniej kaloryczną jest mizeria przygotowana na jogurcie ale ma ona zupełnie inny smak, bardziej kwaskowy i świeży. Lubię do mizerii dodać świeżego koperku, czasami roztarty ząbek czosnku, innym razem poszatkowaną bardzo drobno cebulkę dymkę. Koniecznie dosładzam śmietanę, ale robię to zazwyczaj syropem klonowym, miodem lub syropem z agawy. Staram się unikać cukru w kryształkach, ponieważ często nie rozpuszcza się do końca i chrzęści potem w zębach podczas jedzenia. A tego wyjątkowo nie lubię. A jaki jest twój sposób na mizerię? Ja podaję ją najczęściej w towarzystwie gotowanych lub tłuczonych ziemniaków do sztuki mięsa, kotletów schabowych czy kotletów mielonych. Moja domowa mizeria :)
Mizeria
Mizeria – składniki:
• 2 ogórki węże
• 200 ml śmietany, jogurtu zwierzęcego lub roślinnego
• sól
• czarny pieprz
• 2 łyżki koperku
• 1 łyżka miodu lub syropu z agawy
Mizeria – przygotowanie:
1. Ogórki obieram i ścieram na talarki na tarce.
2. Koperek szatkuję.
3. Wkładam do miski ogórki, dodaję koperek, śmietanę lub jogurt, miód, szczyptę soli oraz pieprzu. Mieszam dokładnie i przekładam do miseczek.
ewka napisał
Moja babcia słodziła mizerię,a ja nigdy nie mogłam zrozumieć po co:)Osobiście nie dosładzam.
Monika napisał
A moja babcia najpierw soliła ogorki i jak zebral sie sok to odlewała. Nastepnie dodawala swiezą smieamke zebrana z mleka z cukrem i pieprzem. Cukir do smietany tez dodawala wczesniej. Rozpuszczal sie zanim odlala sok z ogorkow.
Małgorzata Tracz napisał
Mizeria z jogurtem odrobina octu winnego i cukru, koniecznie do smaku pieprz a oa koniec koperek. Pozdrawiam
Akara Budny napisał
moja teściowa robiła sieczkę – na grubych oczkach trąc – nie pasowało mi to za bardzo – muszą być plasterki, śmietana, sól i pieprz
Ola Brol napisał
Siekam ogórki w talarki, zasypuję solą, odsączam. Dodaję czosnek, sól, pieprz, koper i jogurt grecki.
Agata Piątek-Stachowicz napisał
Najlepiej cieniutkie półplasterki z cebulką, szczypiorkiem, śmietaną +sól i pieprz
PyCHa :)
Iwona Gadzińska napisał
Ogórki tarte na tarce w plasterki, nie mizerowane, muszą chrupać. Do tego śmietana/jogurt naturalny, sól, cukier i odrobina pieprzu. Tak mi zasmakowało, że muszę zrobić :)
Ewa Wawrzyńczak napisał
Ogorki obrane, pokrojone w plastry ze smietana i cukrem. Tak robila moja mama jak bylam mala i tak mi zostalo. Moj maz je na slono a ja na slodko
Beata Sokołowska napisał
odkąd nie jem nabiału, zamiast śmietany zwierzęcej świetnie sprawdza się 'śmietana’ ze słonecznika, pestki wystarczy na jakiś czas namoczyć i zblenderować z wodą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem :) a ogórki koniecznie w plasterki ;)
Alicja Monczakowska napisał
Utraty ogórek, śmietana z jogurtem, ciut soku z cytryny, trochę cukru, sól, pieprz i koperek