Dzisiaj coś innego, zacznę od tego, że mleko kokosowe najczęściej kupuję się puszce. Producentów jest wielu. Mleko kokosowe jest produktem multifunkcyjnym, zastępuje często śmietanę, mleko krowie a nawet masło. Jednak zazwyczaj gotowych mleka skład jest taki, że z dużą szybkością odstawiam mleko z powrotem na półkę. Pomijam jedna markę mleka ekologicznego, ale to kropla w morzu produktów. Zresztą mleko kokosowe w puszcze jest znacznie gęstsze i bardziej treściwe, więc do kawy się nie nadaje. Mleko kokosowe jest głównym mlekiem używanym u nas w domu. Można oczywiście kupić je również w kartonie, bowiem na rynku dostępne są dwie marki: Evernat (do kawy jest świetne) i mleko kokosowe do picia marki dr. Antonio Martins, to jest kwaskowe o smaku serwatki i warzy się w kawie, więc do tego się nie nadaje. Ja kupiłam karton tego mleka i teraz kombinuję, do czego go zużyć, bo musiałam otworzy 3 opakowania, żeby upewnić się, że nie jest skwaśniałe tylko tak smakuje. Podsumowując do kawy Evernat lub moje – oba są wyśmienite. Jako, że własne to własne to takie smakuje mi najbardziej. Jest tańsze, znacznie tańsze od sklepowego, bo ponad litr mleka domowego kosztuje od 2 do 4 złotych zależy, jakie wiórki kupicie. Ja staram się, aby wiórki zawsze były eko. Od razu uprzedzę, nie wiem ile może stać w lodówce, bo u nas schodzą nawet 2 litry mleka kokosowego dziennie a 1 litr zawsze, więc jakoś dłużej niż 3 dni nie udało się mleka przetrzymać.
MLEKO KOKOSOWE
MLEKO KOKOSOWE – składniki:
• 200 g wiórków kokosowych
• 1,2 l wody
MLEKO KOKOSOWE – przepis:
1. Wiórki wkładam do garnka i zalewam przegotowaną lub mineralną wodą. Odstawiam na noc.
2. Rano podgrzewam garnek tak, aby wiórki z wodą były dobrze ciepłe, tak mniej więcej do 60 stopni, czyli na tyle ciepło aby parzyło w palce.
3. Masę miksuję blenderem przez kilka minut.
4. Sitko wykładam gazą i przelewam masę. Odciskam wiórki. Mleko przelewam do butelki i trzymam w słoiku w lodówce. Rozwarstwianie jest normalne. Przed użyciem trzeba potrząsnąć kilka razy butelką. Mleko kokosowe jest świetne!
Zapraszam również na nabiał roślinny :)
Mleko kokosowe
Mleko migdałoweMleko migdałowe to jedno z najsmaczniejszych moim zdaniem mlek roślinnych lub napojów roślinnych jeśli ktoś preferuje ta właśnie nazwę. Pasuje do rozmaitych dań, w tym kawy. Nie można go jednak wlewać do kawy wrzącej a takiej maksymalnie o temperaturze 75 stopni aby się nie rozwarstwiło.
Mleko ryżoweMleko ryżowe delikatne, dość neutralne w smaku o lekko szarej barwie. Używać można go do kaszek, zup ala mleczne i ciast. Niestety nie nadaje się zbytnio do kawy.
Mleko ryżowe czekoladoweMleko ryżowe czekoladowe idealne dla dzieci. Maluchy pija go z apetytem i nic, a nic, nie narzekają :)
Mleko z nerkowców
Mleko sojowe
Mleko jaglane
Mleko czekoladowe z batatów
Śmietana kokosowa
Śmietana migdałowa
Śmietana migdałowa lekko kwaskowa, dokładnie taka, jak powinna być śmietana. Używam jej najczęściej do potraw jednogarnkowych.
Jogurt kokosowy
Feta z migdałów lub orzechów
Jogurt sojowy Jogurt sojowy jest gęsty, delikatny i bardzo kremowy. Smaczniejszy niż te jogurty roślinne, które możecie kupić w sklepie.
Serek z migdałów
Serek z migdałów delikatny, w sam raz na śniadanie. Można go przyrządzić na słodko lub na pikantnie, zależnie od upodobań smakowych.
Pikantny serek z nerkowców
Ser z kefirem wodnym
Serek z migdałów z pieprzem
Serek z tofu
Masło wegańskie – margaryna bezmleczna
Wielokrotnie pytacie mnie skąd biorę masło lub margarynę do pieczenia, skoro kupienie tej bez tłuszczy mlecznych graniczy z cudem. No skąd biorę – ze swojej kuchni :)
Zapraszam mleko kokosowe jest wspaniałe!
Pani Olgo, wiem, że proszę o wiele, ale może mogłaby Pani przygotować listę pomysłów z linkami, co zrobić z pulpą po mleku? :) Czytałam o pasztecie, o mące, ale super byłoby móc kliknąć bezpośrednio w link, i za każdym razem zrobić coś innego!
Użyłam wiórków z Lidla i mleko wyszło kwaśne.
Przepis dobry, ale mleko nam nie smakuje :(
Ola- nie powinno być kwaśne a słodkie! Wódki skwaśniały przez noc!
Czy ten nieoczyszczony tłuszcz kokosowy na pewno nadaje się do smażenia? Czytałam, że lepiej żeby był jednak oczyszczony, jeśli chodzi o smazenie… jestem w kropce, co z nim zrobić… tak czy owak trzeba go podgrzać, aby się rozpuścił?
Edzia – tak, trzeba go podgrzać.
Pani Olgo, jaką uzyskuje Pani u siebie warstwę tłuszczu? Po nocy w lodówce mam 2 cm. Czy to znaczy, że jest ok? Czy może za krótko miksowałam lub za słabo odcisnęłam?
Pau;lina – jest OK, można podgrzać lub zabrać i na nim smażyć :)
Zrobiłam mleko kokosowe wg przepisu i mam problem- ma gorzkawy posmak- dlaczego? Wiórki kokosowe smaczne, próbowałam nawet te odciśnięte, są dobre. Kiedyś pijałam mleka kupione, nie miały takiego posmaku.
Bardzo proszę o poradę, co, jak zmienić? Czy temperatura (może zbyt wysoka była) ma wpływ na smak?
Olga, mam pytanie…zawsze robilam mleko z jakis wiorkow sklepowych i bylo ok. Odkad zaczelam kupowac jakies lepsiejsze, zaczelam otrzymywac mleko jak z puszki, z gruba wartwa oddzielonej twardej smietanki. Nie ma bata zeby ja wymieszac przez potrzasanie. Da sie jakos ten proces ograniczyc? Uwielbiam mleko kokosowe ale strasznie mnie to denerwuje bo pol ranka dlubie w butelce ech.
marta – podgrzać trzeba :D