Dzisiaj coś innego, zacznę od tego, że mleko kokosowe najczęściej kupuję się puszce. Producentów jest wielu. Mleko kokosowe jest produktem multifunkcyjnym, zastępuje często śmietanę, mleko krowie a nawet masło. Jednak zazwyczaj gotowych mleka skład jest taki, że z dużą szybkością odstawiam mleko z powrotem na półkę. Pomijam jedna markę mleka ekologicznego, ale to kropla w morzu produktów. Zresztą mleko kokosowe w puszcze jest znacznie gęstsze i bardziej treściwe, więc do kawy się nie nadaje. Mleko kokosowe jest głównym mlekiem używanym u nas w domu. Można oczywiście kupić je również w kartonie, bowiem na rynku dostępne są dwie marki: Evernat (do kawy jest świetne) i mleko kokosowe do picia marki dr. Antonio Martins, to jest kwaskowe o smaku serwatki i warzy się w kawie, więc do tego się nie nadaje. Ja kupiłam karton tego mleka i teraz kombinuję, do czego go zużyć, bo musiałam otworzy 3 opakowania, żeby upewnić się, że nie jest skwaśniałe tylko tak smakuje. Podsumowując do kawy Evernat lub moje – oba są wyśmienite. Jako, że własne to własne to takie smakuje mi najbardziej. Jest tańsze, znacznie tańsze od sklepowego, bo ponad litr mleka domowego kosztuje od 2 do 4 złotych zależy, jakie wiórki kupicie. Ja staram się, aby wiórki zawsze były eko. Od razu uprzedzę, nie wiem ile może stać w lodówce, bo u nas schodzą nawet 2 litry mleka kokosowego dziennie a 1 litr zawsze, więc jakoś dłużej niż 3 dni nie udało się mleka przetrzymać.
MLEKO KOKOSOWE
MLEKO KOKOSOWE – składniki:
• 200 g wiórków kokosowych
• 1,2 l wody
MLEKO KOKOSOWE – przepis:
1. Wiórki wkładam do garnka i zalewam przegotowaną lub mineralną wodą. Odstawiam na noc.
2. Rano podgrzewam garnek tak, aby wiórki z wodą były dobrze ciepłe, tak mniej więcej do 60 stopni, czyli na tyle ciepło aby parzyło w palce.
3. Masę miksuję blenderem przez kilka minut.
4. Sitko wykładam gazą i przelewam masę. Odciskam wiórki. Mleko przelewam do butelki i trzymam w słoiku w lodówce. Rozwarstwianie jest normalne. Przed użyciem trzeba potrząsnąć kilka razy butelką. Mleko kokosowe jest świetne!
Zapraszam również na nabiał roślinny :)
Mleko kokosowe
Mleko migdałoweMleko migdałowe to jedno z najsmaczniejszych moim zdaniem mlek roślinnych lub napojów roślinnych jeśli ktoś preferuje ta właśnie nazwę. Pasuje do rozmaitych dań, w tym kawy. Nie można go jednak wlewać do kawy wrzącej a takiej maksymalnie o temperaturze 75 stopni aby się nie rozwarstwiło.
Mleko ryżoweMleko ryżowe delikatne, dość neutralne w smaku o lekko szarej barwie. Używać można go do kaszek, zup ala mleczne i ciast. Niestety nie nadaje się zbytnio do kawy.
Mleko ryżowe czekoladoweMleko ryżowe czekoladowe idealne dla dzieci. Maluchy pija go z apetytem i nic, a nic, nie narzekają :)
Mleko z nerkowców
Mleko sojowe
Mleko jaglane
Mleko czekoladowe z batatów
Śmietana kokosowa
Śmietana migdałowa
Śmietana migdałowa lekko kwaskowa, dokładnie taka, jak powinna być śmietana. Używam jej najczęściej do potraw jednogarnkowych.
Jogurt kokosowy
Feta z migdałów lub orzechów
Jogurt sojowy Jogurt sojowy jest gęsty, delikatny i bardzo kremowy. Smaczniejszy niż te jogurty roślinne, które możecie kupić w sklepie.
Serek z migdałów
Serek z migdałów delikatny, w sam raz na śniadanie. Można go przyrządzić na słodko lub na pikantnie, zależnie od upodobań smakowych.
Pikantny serek z nerkowców
Ser z kefirem wodnym
Serek z migdałów z pieprzem
Serek z tofu
Masło wegańskie – margaryna bezmleczna
Wielokrotnie pytacie mnie skąd biorę masło lub margarynę do pieczenia, skoro kupienie tej bez tłuszczy mlecznych graniczy z cudem. No skąd biorę – ze swojej kuchni :)
Zapraszam mleko kokosowe jest wspaniałe!
Witajcie mam dylemat bo nie udało mi się od razu następnego dnia po tym jak wiórki zostawiłam na noc w wodzie dokończyć robić mleko i stało jeszcze cały dzień i cała noc nie w lodówce i dopiero później ugotowalam i blendowalam wiórki ale w smaku wyszło mi kwaśne i czy mleko Kokosowe tak smakuje czy mi sfermentowalo. Bo nie smakuje mi i nie wiem czy jeszcze raz robić bo jak to jest normalny smak mleka a nie wynik fermentacji to raczej nie przypadł mi do gustu??
Iza – tak, sfermentowało.
Proszę zwrócić uwagę na poprawność językową: coś jest gęstsze i bardziej treściwe. Nie „gęściejsze i treściwsze”.
Agata – poprawiłam, dziękuję :)
Skoro, jak piszesz, Magdo podgrzewanie powoduje wytrącanie się tłuszczu do mleka oraz pasteryzację, to może tu jest podpowiedź, że w celu uzyskania mleka o mniejszej zawartości tłuszczu należało by najpierw odcedzić wiórki a potem podgrzać, zamiast zbierać tłuszcz łyżką z powierzchni po zastygnięciu ?
Ciekawe, też, jaka zawartość tłuszczu należało by przyjąć do codziennych obliczeń kalorii z pełną zawartością tłuszczu ?
serdecznie pozdrawiam
Mleko jest pyszne! Ile dni może stać w lodówce?
Angelika – zależnie od tego jak czyste biologicznie były wiórki i blender od 12 godzi do 3 dni :) Poczujesz, że jest kwaśne, wtedy trzeba wylać.
Witam, jaka konsystencję powinno mieć mleko kokosowe? Jak zwykłe, krowie czy gęstszą? Chciałabym użyć je do cista…
Magda – zależy ile wody do jakiej ilości wiórków. Z puszki geste jak śmietana bywa, własnej roboty jak mleko ;)
Od kilku tygodni robię sobie mleko kokosowe na zastępstwo do kawy zamiast tego pochodzenia zwierzęcego. Korzystałam z różnych przepisów w tym tego który widnieje na blogu. Za każdym razem wychodzi mi zbyt rzadki. W Pani poście określa Pani to mleko jako gęste i zawiesiste co mogę robić nie tak? Pozdrawiam :)