MUS CZEKOLADOWY Z OLIWĄ GALLO CLASSICO
Przygotowałam dzisiaj dla was mus czekoladowy z oliwą. To jest ciekawa, delikatna, o zrównoważonym smaku, słodka propozycja przepisu dla dzieci i dorosłych. Muszę przyznać, że mus czekoladowy wychodzi gładki, miękki i kremowy. Można powiedzieć, że o jedwabistej konsystencji i strukturze. Taki mus sam prosi się o zjedzenie. Oliwa jest dodawana do rozpuszczonej czekolady, cukru i ubitych jajek. Powstaje niezwykle smaczny deser, który można podać nawet osobom z alergią na białka mleka lub cukier mleczny, czyli kazeinę i laktozę. Ten mus, podobnie jak większość czekoladowych musów został podany w szklaneczkach lub niedużych miseczkach. Do wyboru, jak wolicie.
Jeśli nigdy nie dodawałaś oliwy do deserów, to czas to zmienić i podejść otwarcie do nowej propozycji. Oliwa pełni tu taką samą funkcję jak masło w deserach. Nadaje świetną konsystencję, zmienia strukturę i sprawia, że mus czekoladowy jest jedwabiście gładki. Przyznam z całym przekonaniem, że nie znam nikogo, komu ten mus czekoladowy nie przypadł do gustu. Wspaniały kremowy, delikatny, puszysty, wyrazisty w smaku i aromatyczny. Tymi słowami najprościej określiłabym mój mus czekoladowy z oliwą. Możesz go przygotować dosłownie w kilka chwil, nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu! Zwykły mikser wystarczy, czy nawet blender ręczny z doczepianą rózgą. Powstanie wprost ekskluzywny deser!
Gallo to marka założona w Portugalii w 1919 roku przez wizjonera Victora Guedsesa. Jest synonimem portugalskiej natury i tradycji. Obecnie jest największą portugalską i czwartą na świecie marką oliwy. Reputację oliwy zawdzięcza najwyższej jakości, fantastycznemu smakowi i ciągłemu rozwojowi. Oliwa Gallo Classico to oliwa z pierwszego tłoczenia o zrównoważonej kompozycji smaków i aromatów. Dzięki równowadze nut owocowych, gorzkich i pikantnych z odrobiną słodyczy nadaje wyrazistej harmonii różnorodnym potrawom. Pasuje do zup, dań kuchni tradycyjnej, do grillowania oraz do różnych deserów. Dlatego ja wykorzystałam ją do musu czekoladowego.
Mus czekoladowy z oliwą zrobiłam kolejny raz z tego domowego sprawdzonego przepisu. Za każdym razem wychodzi bardzo smaczny. Czasami ma wrażenie, że inne kremy mówią do niego szefie i bardzo nisko się kłaniają. Ta kremowa wersja deseru jest bezmleczna, bezglutenowa i bezsojowa. W mniejszych miejscowościach trudno nabyć słodkie produkty bezmleczne. O ile dorosły jakoś sobie da radę o tyle dzieci mają trudniej. Ten krem jest odpowiedzią na to, jak w prosty sposób, przy minimalnym wysiłku przygotować wyjątkowo smaczny mus czekoladowy. Wiem, że często już najedzeni moi goście powstrzymać się nie mogą i wyjadają łyżką kolejne porcje wprost ze szklaneczek. Uwielbienie do słodyczy rozumiem i z przyjemnością zapisuję się do klubu wielbicieli czekolady. Moje składniki wyglądały tak:
MUS CZEKOLADOWY Z OLIWĄ GALLO CLASSICO
MUS CZEKOLADOWY Z OLIWĄ GALLO CLASSICO – składniki:
- 300 g gorzkiej czekolady, takie o zawartości kakao od 65-80%
- 6 jajek
- 120 ml oliwy Gallo Classico
- 120 g cukru pudru lub drobnego cukru w kryształkach
- szczypta soli
MUS CZEKOLADOWY Z OLIWĄ GALLO CLASSICO – przygotowanie przepisu:
- W misce zawieszonej nad garnkiem z gorącą wodą rozpuszczam czekoladę. Miska powinna być tak zawieszona, aby nie dotykała lustra gorącej wody. Rozpuszczam czekoladę mieszając ją z oliwą. Musi być jednolicie gładka.
- Zostawiam do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
- W tym czasie myję dokładnie jajka. Ja często w przypadku takich deserów, które w składnikach mają surowe jajka, naświetlam je w lampie UV celem dodatkowego odkażenia. Następnie oddzielam żółtka od białek.
- Ubijam białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Odkładam na talerz.
- Do miski przekładam teraz żółtka i ciągle ubijając dodaję cukier i miksuję dalej. Powinien powstać puszysty i lekki kogel mogel.
- Do żółtek o jasnym kolorze wolno wlewam rozpuszczoną czekoladę bez przerywania miksowania.
- Następnie dodaję połowę piany i energicznie mieszam. Na tym etapie nie trzeba być delikatnym. Następnie dodaję pozostałą część ubitych białek i mieszam ponownie
- Mus czekoladowy z oliwą przekładam do szklaneczek. Wstawiam do lodówki. Nadaje się do podania właściwie już po 30 minutach. Smacznego!
Konkurs:
Mam dla was zabawę, w której fundatorem nagród jest marka Gallo!
Zadanie konkursowe:
W komentarzu pod tym postem napisz: „Do jakich dań dodajesz oliwę?”
- Uczestnik może zamieścić dowolną liczbę zgłoszeń konkursowych zawierających za każdym razem inne kolejne zgłoszenia. Zgłoszenie musi być opublikowanie przez Uczestnika Zgłoszenia w komentarzu pod postem z zadaniem konkursowym zamieszczonym na moim blogu www.OlgaSmile.com lub pod postem z zadaniem konkursowym zamieszczonym na moim profilu na facebooku. Zgłoszenia zamieszczone na FB zostaną poglądowo wyświetlone również pod tym wpisem na blogu.
- Konkurs trwa od dnia 19.06.2020 roku do dnia 04.07.2020 roku do godz. 23:59. Pełen regulamin jest tu.
- Lista trzech zwycięzców zostanie opublikowana po zakończeniu okresu trwania konkursu, w terminie do dnia 18.07.2020. Ogłoszę wyniki w komentarzu pod tym wpisem na blogu. POWODZENIA!
Nagrody dla 3 osób w postaci zestawów produktów marki Gallo ufundowała marka Gallo, producent oliwy, octu i oliwek!
Życzę smacznych i pysznych dań oraz zapraszam do zabawy!
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Anastazja napisał
Do sałatek i do mięsa, nie żałuję ani kęska.
Do pierogów, makaronu, lecz nie mówcie już nikomu.
Bo, ostatnio smakowałam i do gofrów też dodałam.
palusiatko napisał
Jak dla mnie idealny duet to oliwa i różnorodne, zanurzone w niej warzywa. Przede wszystkim stawiam na takie klasyki jak czosnek i domowe, suszone pomidory (o niebiosa, jakie to jest pracochłonne, ale jakie pyszne!). Z kolei oliwę z dodatkiem czosnku i suszonych pomidorów lubię dodawać zamiast sosów do pizzy. Gdy raz się spróbuje tego połączenia, ketchup i sos czosnkowy odchodzą w zapomnienie!
GRAŻYNA napisał
„Do jakich dań dodajesz oliwę?” JA DO WSZYSTKIEGO, no oprócz deserów. Oliwa z oliwek to mój absolutnie podstawowy dodatek, który sprawdza się zarówno w przypadku różnego rodzaju sałatkach ze świeżymi warzywami, jak i innych potrawach z warzyw, mięsa i ryb. Dzięki zawartości niezwykłych składników odżywczych jej spożywanie poprawia mi ogólną kondycję organizmu, a w szczególności obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza rozwój miażdżycy, astmy, nadciśnienia i nowotworów. Znajdują się w niej kwasy olejowe, oraz witaminy A, E, D i K. Warto dodawać ją do sałatek, smażenia oraz dań z makaronem. Oliwę z oliwek klasyfikuje się pod względem zawartości kwasów olejowych. Główne rodzaje to extra virgin, virgin, lampante oraz oliwa z wytłoczyn. Oliwa z pierwszego tłoczenia świetnie smakuje w połączeniu z sałatką, warzywami oraz wszystkimi daniami z makaronem. Można na niej też smażyć do temperatury 200 stopni, jednak straci wtedy wiele dobroczynnych składników odżywczych Moja ziołowa oliwa z oliwek : 4 ząbki czosnku, szalotka, 0,5 l oliwy z oliwek, po jednej gałązce bazylii, cząbru, rozmarynu i estragonu. Oliwa jest podstawowym tłuszczem w diecie śródziemnomorskiej. Z pierwszego tłoczenia na zimno jest znakomitym dodatkiem do sałatek, gotowanych i duszonych warzyw, dań z makaronem i ryżem. Rafinowaną można wykorzystać do zrobienia domowego majonezu (nie ma charakterystycznego aromatu). Oliwa doskonale nadaje się też do smażenia, można ją rozgrzać do wysokiej temperatury (nawet 200°C). W mojej kuchni króluje oliwa truflowa, która nadaje smaku grillowanym warzywom i sosom do makaronu, zwłaszcza przyrządzonym na bazie śmietany. Warto wzbogacić nią puree ziemniaczane, rozmaite zupy (zwłaszcza grzybową) czy swojską jajecznicę. Nadaje się do aromatyzowania frytek albo popcornu. Kilka kropli oliwy truflowej doda charakteru tatarowi, a także carpaccio z polędwicy wołowej – mięso należy oprószyć lekko solą i pieprzem, schłodzić przez godzinę w lodówce, pokroić w cieniutkie plastry, ułożyć na porwanych liściach sałaty, posypać wiórkami parmezanu, a na koniec skropić oliwą oraz sokiem z cytryny. Oliwa z oliwek nie tylko do jedzenia, bo oprócz swojej niewątpliwie istotnej roli, jaką odgrywa w kuchni, dokonuje cudów w moim życiu – dobrze znana nam oliwa z oliwek? Ano :Oliwa z oliwek usuwa farbę z włosów, Oliwa z oliwek do polerowania mebli, Oliwa z oliwek odżywia włosy, Oliwa z oliwek zwalcza trądzik, Oliwa z oliwek wyczyści ręce zabrudzone smarem. Na podsumowanie oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone, zdrowe kwasy tłuszczowe, zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, ma właściwości przeciwzapalne, pomaga uniknąć udaru, chroni moje serce, nie powoduje przyrostu mojej masy ciała i otyłości, ma właściwości przeciwnowotworowe.
grażka napisał
„Do jakich dań dodajesz oliwę?” JA DO WSZYSTKIEGO, no oprócz deserów. Oliwa z oliwek to mój absolutnie podstawowy dodatek, który sprawdza się zarówno w przypadku różnego rodzaju sałatkach ze świeżymi warzywami, jak i innych potrawach z warzyw, mięsa i ryb. Dzięki zawartości niezwykłych składników odżywczych jej spożywanie poprawia mi ogólną kondycję organizmu, a w szczególności obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza rozwój miażdżycy, astmy, nadciśnienia i nowotworów. Znajdują się w niej kwasy olejowe, oraz witaminy A, E, D i K. Warto dodawać ją do sałatek, smażenia oraz dań z makaronem. Oliwę z oliwek klasyfikuje się pod względem zawartości kwasów olejowych. Główne rodzaje to extra virgin, virgin, lampante oraz oliwa z wytłoczyn. Oliwa z pierwszego tłoczenia świetnie smakuje w połączeniu z sałatką, warzywami oraz wszystkimi daniami z makaronem. Można na niej też smażyć do temperatury 200 stopni, jednak straci wtedy wiele dobroczynnych składników odżywczych Moja ziołowa oliwa z oliwek : 4 ząbki czosnku, szalotka, 0,5 l oliwy z oliwek, po jednej gałązce bazylii, cząbru, rozmarynu i estragonu. Oliwa jest podstawowym tłuszczem w diecie śródziemnomorskiej. Z pierwszego tłoczenia na zimno jest znakomitym dodatkiem do sałatek, gotowanych i duszonych warzyw, dań z makaronem i ryżem. Rafinowaną można wykorzystać do zrobienia domowego majonezu (nie ma charakterystycznego aromatu). Oliwa doskonale nadaje się też do smażenia, można ją rozgrzać do wysokiej temperatury (nawet 200°C). W mojej kuchni króluje oliwa truflowa, która nadaje smaku grillowanym warzywom i sosom do makaronu, zwłaszcza przyrządzonym na bazie śmietany. Warto wzbogacić nią puree ziemniaczane, rozmaite zupy (zwłaszcza grzybową) czy swojską jajecznicę. Nadaje się do aromatyzowania frytek albo popcornu. Kilka kropli oliwy truflowej doda charakteru tatarowi, a także carpaccio z polędwicy wołowej – mięso należy oprószyć lekko solą i pieprzem, schłodzić przez godzinę w lodówce, pokroić w cieniutkie plastry, ułożyć na porwanych liściach sałaty, posypać wiórkami parmezanu, a na koniec skropić oliwą oraz sokiem z cytryny. Oliwa z oliwek nie tylko do jedzenia, bo oprócz swojej niewątpliwie istotnej roli, jaką odgrywa w kuchni, dokonuje cudów w moim życiu – dobrze znana nam oliwa z oliwek? Ano :Oliwa z oliwek usuwa farbę z włosów, Oliwa z oliwek do polerowania mebli, Oliwa z oliwek odżywia włosy, Oliwa z oliwek zwalcza trądzik, Oliwa z oliwek wyczyści ręce zabrudzone smarem. Na podsumowanie oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone, zdrowe kwasy tłuszczowe, zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, ma właściwości przeciwzapalne, pomaga uniknąć udaru, chroni moje serce, nie powoduje przyrostu mojej masy ciała i otyłości, ma właściwości przeciwnowotworowe.
Tamara napisał
Oliwę Dodaję do sałatek bo to najlepszy jest dodatek jak rano robią sobie omlet na śniadanie to oczywiście na oliwę też jest branie przepyszne racuchy z jabłkami na oliwie smażę i taki zestaw od Galeo wygrać marzę
Swiety napisał
Oliwę dodaję do ciasta do pizzy, do ciasta na toritillę i do sałatek
Gabriela napisał
Oliwy z oliwek używam do tostów i pizzy,
Jest to element włoskiej tradycji,
Wspaniały smak chrupkich potraw jest podkreślony,
Idealnie przyprawami i oliwą doprawiony,
Oliwa jest też sałatek podstawą,
I świetną kulinarna zabawą,
Jako składnik ciasta też ją stosuję,
Dzięki niej ma odpowiednią konsystencję i świetnie smakuje
Agnieszka napisał
Oliwa to życie! To absolutny must have w kuchni. Dobra oliwa nadaje smak wszystkiemu. Nie muszą to być wykwintne dania – z oliwą zwykle spaghetti czy świeże pieczywo to już raj dla podniebienia. ❤️
Samanta napisał
Do jakich dań dodaję oliwę? Jestem fanką „oliwowej” marynaty (marynuję co się da!) – paprykę, pomidory, śliwki, bakłażana. Lubię podlewać nią sery – fetę, ser owczy czy kozi. Oczywiście – sałatki, surówki, grzanki, zapiekane ziemniaki, zwykłe kanapki oraz pesto, pesto pesto, pesto! No i od dzisiaj… dodaję oliwy również do musu czekoladowego.
Klaudia napisał
Oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa, dlatego oliwę często stosuję i prawie wcale nie choruję. Do sałatki greckiej jest najlepsza w smaku, do sosów, smażenia, lubię ją w kurczaku. Ona nie jest taka tłusta, zdrowa bardzo jest i świeża. Nie bądź jeleń, usmaż na niej każdego zwierza!