MUSZTARDA DOMOWA
Pytacie mnie czy mam przepis na musztardę i jak zrobić musztardę domową? Powiem tak, musztarda domowa czy to gładka, rosyjska, miodowa czy francuska, jest tak prosta do zrobienia, że aż dziw bierze, że wszyscy sami jej nie robią. Z drugiej strony to jak z chlebem i serem, w końcu nie trzeba samemu wszystkiego od podstaw przygotowywać, po to są sklepy i producenci abyśmy sobie mogli kupić oddolną ilość potrzebnych produktów. Wiem, że musztarda domowa, przepis na rozmaite musztardy spędza sen z oczu moich czytelników. Ja sama musztardę robiłam kiedyś bardzo często, potem zaniechałam, gdy w domu pojawiła się alergia na gorczycę. W końcu musztarda to po prostu namoczona i rozdrobniona gorczyca z dodatkami. Pamiętam jak kiedyś zapytałam w jednej z polecanych w sieci restauracji warszawskiej kelnerkę, „czy ten sos zawiera gorczycę?”. Z pełnym przekonaniem powiedziała „nie oczywiście, że nie”. Podstępnie zadałam drugie pytanie „a sos jest z musztardą”. Odpowiedź padła klasyczna, „a tak musztardę zawiera”. Dlatego jedzenie przy alergiach w restauracjach uważam za sport ekstremalny ;) Takie warunki trudne. Zapraszam dzisiaj mam dla was mój ulubiony przepis na musztardę domową, aromatyczną, średnio-pikantną i lekko miodową w smaku. Zastanawiałam się czy lepiej pokazać musztardę czy pieczarki marynowane? Chyba jednak większość z moich czytelników woli jednak przepis na musztardę :)
MUSZTARDA DOMOWA
MUSZTARDA DOMOWA – składniki:
- 200 g gorczycy (u mnie biała, można użyć pół na pół białej i czarnej)
- 250 ml wody octu winnego lub jabłkowego
- 50 ml octu winnego lub jabłkowego
- 30 ml oleju
- 50 ml miodu lub syropu klonowego
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka pieprzu
MUSZTARDA DOMOWA – przepis:
- Zależnie od konsystencji jaką chcemy uzyskać można użyć zmielonych w młynku do kawy ziaren gorczycy lub całych. Lub użyć całych a musztardę rozdrobnić dopiero po napęcznieniu.
- Do garnuszka wsypuję gorczycę. W drugim garnku zagotowuję ocet z wodą, miodem lub syropem klonowym, olejem oraz przyprawami.
- Wrzącą wodą zalewam ziarna gorczycy. Zostawiam na kilka godzin do napęcznienia. Gdy wchłoną cały płyn rozdrabniam je malakserem lub blenderem ręcznym. Jeśli musztarda jest zbyt gęsta dolewam do niej troszkę przegotowanej wody.
- Musztarda domowa jest już właściwie gotowa, wystarczy przełożyć ją do słoika ale musi postać tydzień, dwa lub czasami trzy, aby sfermentować i stracić gorycz, chociaż ona w dużym skrócie zależy też od jakości i odmiany ziaren gorczycy. :)
Piotr napisał
A gdzie zastosować olej?
Marta napisał
Cześć :) jakiej wielkości słoiczek musztardy wychodzi Ci z tej ilości ( 250 gr) gorczycy ? Dzieki !
Tambo napisał
Hej
Milena napisał
Pani Olgo,
Musztarda wyszła strasznie gorzka. Co może być tego powodem i jak mogę ją uratować ?
Pozdrawiam☺️
Łukasz napisał
Co z przepisem na musztardę Dijon?
Harnaś napisał
Szanowna Pani a co z olejem?
Pozdrawiam
Eustachy napisał
O matko… Przecież to będzie niezjadliwe!
Czy nikt nie powiedział, że musztarda musi fermentować przez kilka dni? Dawniej, we Francji za sprzedawania sfałszowanej musztardy (bez kilkudniowego leżakowania i fermentacji) można było trafić do więzienia. W XVII w., w Paryżu, było podobno kilkaset zakładów produkujących musztardę.
Karina napisał
Wyszło nieźle ale następnym razem dam więcej miodu.
Corey napisał
Prosty i dobry przepis dla cierpliwych, jak wam się pali idźcie do sklepu ;)
Ulka napisał
Musztarda rewelacyjna!!!!!