Z całą przyjemnością zapraszam was na przepis na naleśniki bez jajek. Osobiście u mnie w domu naleśniki bez jajek były zawsze podstawowym ciastem naleśnikowym i jakoś nikt nie zmuszał się do ich dodawania. Tak było i tak zostało do dziś. Generalnie w moim domu rodzinnym ciasto na naleśniki było bardzo proste, pół na pół mleko z wodą mineralna, mąka i olej. Ja dla odmiany często pomijam zupełnie mleko, lub zamieniam je na mleko roślinne ewentualnie sok owocowy. Możliwości jest wiele. Jeśli macie alergię na jajka, lub zwyczajnie nie chce ich jeść, to polecam z całego serca mój przepis na naleśniki bez jajek. Sprawdza się on u mnie od wielu, wielu lat! Przez cały lipiec i sierpień będą u mnie dzieci znajomych, co roku mamy takie dziecięce spotkania na szczycie :) Wesoło jest, że hej! Wtedy naleśniki bez jajek muszą być i już! Ja bardzo lubię na śniadanie naleśniki podawać z dżemem, prażonymi jabłkami, czekolada lub nadzieniem ziemniaczanym. Widzę, że dzieci też takie lubią! A Ty, z czym lubisz podawać naleśniki? Czasami komentarze czytelników, sprawiają, że cały dzień śmieję się od ucha do ucha :)
Oto :D Komentarz na stronie z dzisiaj:
„Wygląda Pani na elfa. Czy ma Pani elfickie korzenie?”
…. i co ja mam odpisać? :D :D cóż … zamiast elfich lembasów, dzisiaj naleśniki :)
Zobacz też inne moje przepisy na naleśniki!
NALEŚNIKI BEZ JAJEK
NALEŚNIKI BEZ JAJEK – składniki:
- 2 szklanki wody (najlepiej mineralnej, gazowanej ale kranowa też może być)
- 2 szklanki mleka krowiego lub sojowego (właściwie każde mleko się nadaje, najmniej ryżowe ponieważ bardzo się lepi do patelni)
- 4 – 4,5 szklanki mąki pszennej (ewentualnie mieszanki bezglutenowej) – ilość mąki zależy od tego, jaka jest to mąka. Im wyższy symbol, tym bardziej wchłania wodę. Konsystencję ciasta poznacie dopiero po 15 minutach od jego przygotowania. Wtedy można dosypać mąki lub dolać trochę wody.
- duża szczypta soli
- około 60 ml oleju
NALEŚNIKI BEZ JAJEK – przepis:
- W misce mieszam dokładnie wodę, mleko, mąkę ze szczyptą soli. Ciasto musi być lejące i gładkie. Odstawiam je na 15-30 minut, aby ulotniły się bąbelki powietrza i gluten związał.
- Po odpoczynku ciasto lekko zgęstnieje. Do ciasta naleśnikowego dodaję olej i mieszam ponownie bardzo dokładnie do czasu, aż połączy się z ciastem. W razie potrzeby dolewam wodę, ciasto potrafi gęstnieć w trakcie stania.
- Mocno rozgrzewam patelnię. Pierwszego naleśnika smażę na odrobinie oleju tak, aby łatwo odszedł od patelni. Naleśniki przewracam drewnianą szpatułką. Wykładam na talerz i podaję jeszcze ciepłe!
- Do smażenia naleśników najlepiej nadają się patelnie z nieprzywierającą powłoką!
NALEŚNIKI przepisy:
Naleśniki amerykańskie Pancakes