W moim domu właśnie naleśniki bez mleka i jajek przygotowuję, ot tak, na co dzień. Alergie trzeba omijać. Naleśniki bez mleka są dla mnie i moich bliskich bardzo proste do zrobienia, właściwie nie ma w nich żadnej filozofii. Nawet dzieciaki same smażą, co jest wyznacznikiem prostoty! Wystarczy zastąpić mleko zwierzęce mlekiem roślinnym, najlepiej do tego celu sprawdza się mleko sojowe, migdałowe lub kokosowe. Można również naleśniki bez mleka zrobić z dowolnym sokiem owocowym lub nawet zwykłą wodą gazowaną. Smakują świetnie, są może nieco inne w smaku niż typowe klasyczne mleczne, ale zdecydowanie smaczne! A czy TY robisz naleśniki klasycznie z mlekiem krowim, czy inne na przykład bezglutenowe naleśniki ryżowe na mleku kokosowym? Zobacz też inne moje przepisy na naleśniki.
NALEŚNIKI BEZ MLEKA
NALEŚNIKI BEZ MLEKA – składniki:
- 2 szklanki wody (najlepiej mineralnej, gazowanej zwykła kranowa też może być)
- 2 szklanki mleka sojowego, kokosowego lub migdałowego (właściwie każde mleko się nadaje, najmniej ryżowe ponieważ bardzo się lepi do patelni). Można również mleko zastąpić 2 szklankami soku pomarańczowego.
- 4 – 4,5 szklanki mąki pszennej (ewentualnie mieszanki bezglutenowej do naleśników) – ilość mąki zależy od tego, jaka jest to mąka. Im wyższy symbol, tym bardziej wchłania wodę. Konsystencję ciasta poznacie dopiero po 15 minutach od jego przygotowania. Wtedy można dosypać mąki lub dolać trochę wody.
- duża szczypta soli
- około 60 ml oleju
- jeśli chcecie, możecie dodać do ciasta 2-3 jajka (ja nie dodaję)
NALEŚNIKI BEZ MLEKA – przepis:
- W misce mieszam dokładnie wodę, mleko roślinne lub sok, mąkę ze szczyptą soli. Ciasto musi być lejące i gładkie. Odstawiam je na 15-30 minut, aby ulotniły się bąbelki powietrza i gluten związał.
- Po odpoczynku ciasto lekko zgęstnieje. Do ciasta naleśnikowego dodaję olej i mieszam ponownie bardzo dokładnie do czasu, aż połączy się z ciastem. W razie potrzeby dolewam wodę, ciasto potrafi gęstnieć w trakcie stania.
- Mocno rozgrzewam patelnię. Pierwszego naleśnika smażę na odrobinie oleju tak, aby łatwo odszedł od patelni. Naleśniki przewracam drewnianą szpatułką. Wykładam na talerz i podaję jeszcze ciepłe!
- Do smażenia naleśników najlepiej nadają się patelnie z nieprzywierającą powłoką!
NALEŚNIKI przepisy:
Naleśniki amerykańskie Pancakes
Czytelnik przepisu Olgi Smile – i są bez mleka, z napojem sojowym :)
Cudowny przepis! Zawsze miałam problem ze smażeniem naleśników albo z ciastem, a te naleśniki dosłownie same się smażą ☺️
Natalia – bardzo się cieszę :D
Świetne naleśniki! Pozwoliłam sobie zamienić olej rzepakowy na kokosowy i dodatkowo dodałam trochelę cukru waniliowego. Pachnące, delikatne… cudowne! :))
Ciasto, tak jak pisali inni, jest super do pieczenia. Jeszcze nigdy tak szybko nie upiekłam naleśników =D
Co do smaku, zapewne to kwestia odzwyczajenia się od tradycyjnego przepisu z mlekiem krowim ale nie przypadły mi niestety do gustu. Smakują jak jakieś podpłomyki. Robiłam je na napoju migdałowym i wodzie.
Pani Olgo, naleśniki wyszły super !
Dziękuję !
Ania – super!