Uwielbiam naleśniki bezglutenowe! Gdy przechodzi się na dietę bezmleczną często brakuje pomysłów na nowe dania. Naleśniki bezglutenowe są świetnym urozmaiceniem codziennego menu. Dieta bezglutenowa najczęściej jest mocniejszym ciosem dla mam, które stają przed dylematem, co ugotować dla dziecka. Jest to dość trudne, bo trzeba zaprzyjaźnić się z produktami i mąkami, których wcześniej się nie używało, poznać nowe składniki a mimo wszystko pozostać w kanonie smaków, które dziecko zna i lubi. To duże wyzwanie. Moje naleśniki bezglutenowe są pyszne. Piszę to bez żadnej skromności, bo są wspaniałą alternatywą dla zwykłych naleśników. Podane z nadzieniem, dżemem lub czekoladą i uwielbiane przez dzieci pozwalają im cieszyć się smakiem domowych dań. Sama miałam kilka prób z naleśnikami. Jedne wychodziły lepsze, inne gorsze. Największy problem był z konsystencją i kruchością ciasta. W końcu dopracowałam przepis. Takim klasycznym przepisem, który zawsze wychodzi i jest u mnie w domu najsmaczniejszą podstawą do tworzenia naleśników jest ten właśnie przepis. Przygotowywałam go, dla glutenowców i bezglutenowców. Wszystkim bardzo smakował, bez różnicy a nawet ze znaczącą przewagą pozytywnych opinii dla naleśników bezglutenowych. Można – można, trzeba tylko próbować, jeszcze raz kombinować, mieszać i zajadać. Przygotujcie od razu podwójną porcję, bo gwarantuje, że naleśniki szybko znikną. Moje dziecko za jednym posiedzeniem zjada 9 naleśników, więc smaczne są niebywale. Naleśniki bezglutenowe są pyszne, śmiało można przepis modyfikować lub skorzystać z któregoś poniżej.
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE – składniki:
• 1 miarka mąki gryczanej
• 1 miarka maki kukurydzianej
• 1/2 miarka mąki ziemniaczanej
• 2,5 miarki mleka kokosowego lub innego
• 1/2 miarki oleju do smażenia
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE – przepis:
1. Mieszam w misce wszystkie składniki. Pozwalam ciastu odpocząć przez 15 minut. Jeśli jest zbyt gęste dodaje jeszcze kilka łyżek wody.
2. Naleśniki smażę partiami z obu stron. Układam w stosik i podaje na stół, gdy są gotowe. Naleśniki bezglutenowe są u nas daniem powszednim, niestety dieta zmusza do zmian.
NALEŚNIKI przepisy:
martyna – ja dodaję do ciasta. Pierwszego naleśnika smażę na łyżce oleju, reszta bez na teflonowej patelni.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Potwierdzam naleśniki są smaczne :-) :-) :-)
A mi wyszły bardzo grube i takie…twardawe :c Chociaż w smaku bardzo dobre :D Ale nie wiem co zrobiłam nie tak…zastąpiłam tylko mąkę kukurydzianą na ryżową.
Co zrobić, żeby wyszły takie cieniutkie jak na zdjęciu? :) Czy zmiana mąki z kukurydzianej na ryżową może mieć wpływ na jakość naleśników?
I ile dodać oleju do ciasta? :)
Co zrobić, żeby naleśniki wyszły tak cudownie cieniutkie? :) To zależy od patelni?
Alex – dobrać konsystencję ciasta, nie może być zbyt gęste ani rzadkie. Trzeba dobrać do patelni. Ja smażę na patelni z IKEA żadne cudo z seri 365+. I wychodzą zawsze :D
Pani Olgo, a czym zastąpiłaby Pani mąkę kukurydzianą i gdzie kupić mąkę owsianą bezglutenową (wszyscy twierdzą, że owies jest zanieczyszczony glutenem)?
A mleko kokosowe to takie z puszki? Czy takie bardziej płynne?
Kinga jak z puszki to pół na pół z wodą :)
Kinga – mąkę owsianą bezglutenową możesz kupić na allegro i w sklepach ekologicznych. Czym kukurydzianą, no jest wiele możliwości. Fajna jest Casava z manioku, z tapioki, z teff, z kasztanów, orzechów, z białego ryżu, z ryżu kleistego itd. Wiele możliwości, zależnie od przepisu na co chcemy tą mąkę wykorzystać. W przypadku naleśników maka ryżowa jest kleista to trzeba dodać coś sypkiego, co nie daje „gluta” dlatego kukurydziana jest taka dobra.