NALEŚNIKI JAGLANE
Zapraszam dzisiaj na przepis na naleśniki jaglane czyli przygotowane z kaszy jaglanej lub mąki. U nas w domu naleśniki jaglane robię od czasu do czasu na zmianę z innymi naleśnikami bezglutenowymi. Są one dość wytrawne w smaku, uważam, że świetnie nadają się na przykład do sosu grzybowego, warzywnego lub mięsnego. Moje dziecko woli naleśniki jaglane na sucho ale jak to dziecko albo na sucho albo z czekoladą. Prosty wybór :) Musze napisać, że naleśniki jaglane można przygotować również z mąki jaglanej ale maja one wielokrotnie gorszy smak, ponieważ mąka jest za zwyczaj gorzka, no chyba że zrobisz sama mąkę jaglaną. Szybko ich przygotowania zależy również ot tego, jak mocny blenderem dysponujesz, w wysokoobrotowym, wsypuje się wszystko do kielicha i gotowa, gdy blender jest słabszy warto namoczyć kaszę, żeby łatwiej się blendowała. Zapraszam zatem na naleśniki jaglane. A właśnie, miałam jeszcze wspomnieć, że jeśli dodasz jajka do masy, będzie ona bardziej elastyczna, bez jajek naleśniki się kruszą, co widać na zdjęciu. Nic to nie przeszkadza, ponieważ nadal są bardzo smaczne. Tym razem naleśniki jaglane polecają się na obiad.
NALEŚNIKI JAGLANE
NALEŚNIKI JAGLANE – składniki:
- 2 szklanki kaszy jaglanej
- 2 szklanki wody (może pół na pół z mlekiem zwierzęcym lub roslinnym – u mnie na wodzie)
- 3 jajka (opcjonalnie ale świetnie zwiększają elastyczność, u mnie bez jajek)
- około 60 ml oleju
NALEŚNIKI JAGLANE – przepis:
- Blender wysokoobrotowy -> Kaszę wsypuję na sito, przelewam wodą, aż zacznie lecieć czysta i sparzam wrzątkiem. Jeśli używam blendera wysokoobrotowego wrzucam kaszę do kielicha, dolewam wodę, (dodaję jajka), olej i miksuje na gładką masę.
- Blender zwykły -> Kaszę wsypuję na sito, przelewam wodą, aż zacznie lecieć czysta i sparzam wrzątkiem. Wrzucam kaszę do miski, zalewam wodą i zostawiam na minimum 8 godzin. Następnie przelewam do kielicha, (dodaję jajka), olej i miksuje na gładką masę.
- Naleśniki smażę na dobrej patelni wyściełanej teflonem (u mnie IKEA 365+), żeby nie przywierały.
NALEŚNIKI przepisy:
Jak zrobić naleśniki i jak przygotować idealne ciasto naleśnikowe, to częste pytania, które pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami.
Naleśniki bezglutenowe to moje ulubione naleśniki, które często przygotowuję dla swojej rodziny. Ciasto naleśnikowe powstaje z mieszanki mąk własnych a nie gotowego miksu.
Naleśniki czekoladowe uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Smakują wyśmienicie na słodko i z wytrawną czekoladą!
Naleśniki to klasyczny przepis na domowe naleśniki takie, jakie przygotowywała moja babcia i mama.
Naleśniki z serem na słodko, to klasyczne danie kuchni polskiej. Często pojawia się na stołach i cieszy swoim smakiem dorosłych i dzieci.
Naleśniki z sokiem to ciekawa propozycja smakowa, dla osób, które potrzebują odmiany od klasycznych naleśników lub naleśników czekoladowych.
Naleśniki amerykańskie Pancakes
Naleśniki amerykańskie Pancakes to puchate naleśniki, najczęściej podawane z masłem i syropem klonowym. Kaloryczne i smaczne. Pocieszające to danie ;)
Naleśniki gryczane to moje ulubione naleśniki bezglutenowe, które przygotowuję bez jajek, mleka krowiego, skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Są elastyczne, miękkie, lekko orzechowe w smaku. Pyszne!
Naleśniki ze szpinakiem. To ciekawe, smaczne i zdrowe naleśniki. Dzieci mówią na nie zielone naleśniki, co w pełni odpowiada ich oszałamianej barwie. Jak każde naleśniki, te również można podawać na słodko i słono.
Naleśniki z ciecierzycy bezglutenowe, bez jajek, bez białek mleka. Do tego fantastycznie elastyczne, nadają się świetnie do krokietów, zapiekania i faszerowania! Na słodko i wytrawnie!
Zdrowe naleśniki bezglutenowe przygotowałam dla wszystkich! Moje zdrowe naleśniki są ekologiczne, bezglutenowe, nie zawierają skrobi, kazeiny i jajek. Co ważne, są elastyczne, delikatnie orzechowe i pyszne.
Zapraszam dzisiaj na naleśniki ruskie. No tak, z wielką przyjemnością muszę przyznać, że naleśniki ruskie, czyli naleśniki z nadzieniem z ziemniaków, sera lub tofu, więc takim jak do pierogów ruskich, zrobiły furorę wśród moich domowników.
Każdy ma swój ulubiony przepis na ciasto na naleśniki. Lekkie, delikatne i aksamitne. Z jajkiem lub bez jajka, z mlekiem zwierzęcym, roślinnym, sokiem lub wodą. Pszenne, gryczane lub bezglutenowe. Możliwości jest wiele!
Zapraszam również na naleśniki bez jajek, to dobry i sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe, takie, jakie pokochają wasze dzieci, mężowie, żony i przyjaciele. lekkie, delikatne i pyszne!
Zapraszam na naleśniki bez mleka, które są wspaniałą alternatywa dla wszytskich osób, które jeść nabiału nie mogą lub zwyczajnie nie chcą. Można śmiało przygotować je na soku, wodzie, wodzie gazowanej i dowolnym mleku roślinnym!
Naleśniki wegańskie to naleśniki bez mleka i jajek, dodatkowo można przygotować je w wersji bezglutenowej. Pyszne są delikatne i z dziurkami, jak koronka :)
Naleśniki z warzywami, ciepłe, delikatnie chrupiące z wypływającym wspaniałym farszem. Muszę przyznać, że jest to jedno ze smaczniejszych nadzień jakie miała okazję jeść.
Naleśniki ze szpinakiem i serem białym, twarogiem, fetą lub tofu są dla mnie wspaniałym daniem na śniadanie, obiad i kolacje. Dzieciaki zawsze zjadają co najmniej po 5 takich naleśników. Ja tam się wcale nie dziwię. Pyszne są i już!
Naleśniki z ryżu są odpowiedzią na prośby moich czytelników, którzy nie mogą jeśc glutenu, jajek, skrobi ziemniaczanej i mleka. To najprostszy z możliwych przepis na domowe naleśniki!
Naleśniki z czekolada można przygotować w wersji bezglutenowej, bez jajek, bez mleka lub zupełnej klasycznej, kiedy ciasto na naleśniki powstaje z maki pszennej, jajek i pełnotłustego mleka czyli tak jak robiły to nasze mamy i babcie. W tym przepisie najważniejszy jest krem czkoladowy przygotowany dosłownie w kilka chwil z powideł śliwkowych, gorzkiego kakao i syropu klonowego! A zdrowy naleśniki z czekoladą to nie codzienność!
Zapraszam na pyszne naleśniki z jabłkami prażonymi lub gotowanymi, mogą być też duszone Ja przygotowuję je bez tłuszczu ot tak, zwyczajnie jak w przepisie. Polecam takie naleśniki są pyszne!
Zapraszam na przepis na naleśniki jaglane przygotowane z kaszy jaglanej, ponieważ są znacznie smaczniejsze niż te, przygotowane z mąki. No taka prawda, nie ma co czarować naleśniki jaglane tylko z kaszy jaglanej!
Gabriela Wojciechowska napisał
Taaaaaaak.Najlepiej same,gorące,prosto z patelni (tzw.próba czy wyszły).
Małgorzata Tomala napisał
Czyli rozumiem iz kasza ma być miksowana z tą wodą w której się moczyła przez 8 godzin????
Krystyna Aguilera napisał
Mimo wszystko i tak ciężko je przewrócić.
Olga Jabłońska napisał
Olga Smile Robiłam dwa dni temu! bez jajek i na mleku kozim – są wyborne! :)
IwOna Flakus napisał
Zgadzam się z Panią Marta Monika. Tez wolę naleśniki po meksykańsku, z szpinakiem ale niestety w domu, tylko ja wolę wytrawne
Karolina Wawrzyniak napisał
Uwielbiam. U nas naleśniki są przynajmniej raz w tygodniu.
dagmara napisał
Droga Olgo czy te naleśniki będą nadawały się na krokiety ( tak jak te z Twojego przepisu na naleśniki z ciecierzycy są WSPANIAŁE!!!) lub do farszu warzywnego który będzie później zapiekany? Zaznaczę że mogę jaj więc nie omieszkam ich dodać :) Pozdrawiam
Olga Smile napisał
dagmara – na krokiety to tylko te z ciecierzycy :)
jagoda napisał
Olgo, proszę o info ile naleśników wychodzi z podanych w przepisie proporcji?
Magda napisał
Mam pytanie. Nie mam dużego doświadczenia z kaszą jaglaną. Robiłam pani naleśniki. Przepis banalnie prosty. Naleśniki na pewno zdrowe. Fajnie się smażyły i wyglądały jak zwykle mączne. Jednak mimo tego, że płukałam kaszę pod kranem długo, potem przelałam całym czajnikiem wrzątku, gdy jedliśmy naleśniki było czuć goryczkę. Czy taki jest ich smak czy próbować robić je jeszcze raz. Szczególnie chodzi mi tu o 6 latka który do tej pory żywił się naleśnikami pszennymi codziennie.
Ps. Dziękuję za pani bloga, szkoda że natknęłam się na niego dopiero teraz. Jutro chce wypróbować bulionetkę.