NALEWKA Z GERANIUM
To dzisiaj nalewka z geranium taka do smarowania i stosowania zewnętrznie oraz wewnętrznie. Mówi się, że nalewka z geranium działa antyseptycznie i uśmierza ból w przypadku problemów ze stawami, bólu ucha lub też gardła. Ma wiele zostawań a wszystko dzięki cennemu prozdrowotnie olejowi geraniowemu, który ma działanie przeciwzapalne, antywirusowe, a także łagodzące ból i zmniejszające obrzęki. Jest to także naturalny środek wspomagający leczenie przeziębień więc nic dziwnego, że stosowane było w medycynie ludowej na wiele dolegliwości. U mnie zawsze gdzieś rośnie geranium, chociaz jeden krzak, z którego pozyskuje liście i z ich udziałem powstaje herbata z liśćmi geranium. To dla mnie wspomnienie dzieciństwa, takie domowe! Moja mama robiła esencję w dzbanku do herbaty, wrzucała herbatę, suszone owoce i kilka liści geranium. Zaparzała i już, wlewało się do szklanki trochę esencji i dopełniało wrzątkiem z czajnika lub zimna wodą zależnie od pory roku. Ja teraz robię troszkę inaczej. Zaparzam cały dzbanek herbaty, dodaje liście geranium i plasterek cytryny. Pachnie w całej kuchni! A nie dość, że pachnie to jeszcze świetnie smakuje. A ty lubisz geranium? Powiem wam, że nalewka z geranium jest moim odkryciem ostatniego sezonu. Do tej pory przygotowywałam cukier genianiowy taki aromatyzowany do herbaty. Wystarczy zasypać świeże liście kryształami cukru i zostawić na kilkanaście dni. Lub wersja bardziej aromatyczna – zmiksować liście z cukrem i wysuszyć. Generalnie liście można suszyć, zalewać spirytusem i mrozić. Ja zazwyczaj mrożę, gdy mam ich za dużo i odmładzam krzak rozsadzając go na kilka nowych. A tym razem przyszedł czas, żeby nalewka z geranium znalazła także swoje miejsce na blogu!
NALEWKA Z GERANIUM
NALEWKA Z GERANIUM – składniki:
- kilkanaście liści geranium, razem z ogonkami i łodyżkami
- 0,75 wódki
- kawałek imbiru wielkości kciuka
NALEWKA Z GERANIUM – przygotowanie:
- Liście trzeba drobno porwać lub pociąć. Ja robię to przy pomocy noża ceramicznego. Można również rozgnieść je w moździerzu kamiennym. U mnie połowa słoika to liście.
- Imbir kroję na kawałki, u mnie w paseczki jak widzicie.
- Liście i imbir wkładam do słoika i zalewam wódką. Zakręcam szczelnie i wstawiam do ciemnej szafki. Potrząsam raz dziennie. Nalewka z geranium jest już działająca po 10 dniach, ale spokojnie możne postać znacznie dłużej i nabrać mocy.
- Nalewka z geranium może być stosowana zewnętrznie do smarowania w koło ucha, a także kilka kropli na łyżce wody można wypijać raz dziennie.
Katarzyna napisał
Mam i uwielbiam!
Anna napisał
U nas to szczyrbok, poki co mam maleństwo, ale mam nadzieję, że również wyhoduję taki krzaczek…😉 Ps. zastosowanie chyba ma spore, bo myślałam, że tylko jako kompres do uszu na zapalenie (nie zalecam wkładać bezpośrednio)
Agata napisał
Też mam, dużą 😁. Kwiatek mojego dzieciństwa, mama zawsze miała na parapecie
Olga Smile napisał
Roślina mojego dzieciństwa. Rosła w domach, na klatkach schodowych i w szkole. UWIELBIAŁAM i UWIELBIAM mam krzaczor i zawsze świeże liście do herbaty ❤
Berenika napisał
Mam 💚 parę doniczek tej magicznej rośliny. Kocham bo pięknie pachnie, uratowała mnie podczas rwy kulszowej, ratuje nas podczas zapalenia ucha, gardła czy w przeziębieniu, pysznie smakuje herbata z jej liściem, no i przypomina dzieciństwo 😄
Krystynka napisał
chcialabym:DDD moje uszy nie raz ratowała
Anna napisał
Mój niezastąpiony lek na kaszel .
Agata napisał
ja 😃 mam zielone i variegatę i bardzo je lubię
ZOfia napisał
Oczywiście ja 😉
Ewa napisał
ja mam. I usiłuje je rozmnożyć, kiepsko mi idzie.