Noże VICTORINOX dla każdego Szefa Kuchni
W tym wpisie pokażę wam i opiszę wspaniałe kute noże VICTORINOX. Nóż jest niezwykle ważnym narzędziem dla każdego szefa kuchni. Zarówno w profesjonalnej, kuchni hotelowej i restauracyjnej oraz domowej, o której absolutnie zapominać nie można! W codziennym użytkowaniu nóż musi być wyważony, ostry, dobrany do potrawy, którą ma kroić i dobrze leżeć w ręku. Oj tak, leżenie w ręku i ostrość to absolutna podstawa codziennej pracy z warzywami, ow0cami oraz mięsem i pieczywem. Ponieważ sama mam w domu kilkanaście noży zwykłych, kutych i profesjonalnych, to z wielką przyjemnością opiszę wam kilka podstawowych noży, które warto mieć w kuchni. Noże są zaraz po sprzęcie AGD moim kolejnym ulubionym narzędziem kuchennym. Ja mogę tak godzinami o długościach noży, ostrzach i rączkach mówić!
Generalnie noże możemy podzielić ze względu na kształt, materiał, z którego są wykonane, budowę rękojeści i przeznaczenie. Tym razem noże VICTORINOX posłużą nam za przykład. Dokładnie 3-elementowy zestaw podstawowych kutych noży kuchennych, w skład którego wchodzą: nóż szefa kuchni o długości 20 cm, nóż kuchenny 8 cm oraz nóż do porcjowania o długości 20 cm. Taki zestaw pozwala na rewelacyjne krojenie i przygotowywanie dowolnych dań. To właściwie taka żelazna podstawa w każdej kuchni. Muszę napisać, że zestaw Grand Maître jest świetny, noże są piękne, precyzyjnie wykonane, poręczne, ciężkie, wyważone i leżą w dłoni jak ulał!
Jak czytamy na stronie producenta: „Najwyższa jakość i ponadczasowa elegancja to dwie cechy, które definiują serię kutych noży Grand Maître od Victorinox. W każdym modelu ostrze płynnie łączy się z rękojeścią, z jedynie lekkim zgrubieniem stali na styku tych elementów. Zgrubienie to zapobiega przesunięciu dłoni z rękojeści na ostrze. Zestaw szefa kuchni Grand Maître to trzyczęściowa kolekcja podstawowych narzędzi o różnych przeznaczeniach. Zestaw ten, składający się z noża kuchennego, noża do porcjowania oraz noża szefa kuchni, to doskonała baza najbardziej potrzebnych przyborów kuchennych”. Zaczynam od podstawowego i fantastycznego 20 centymetrowego noża Szefa Kuchni!
NÓŻ SZEFA KUCHNI
Jak sama nazwa wskazuje, nóż Szefa Kuchni jest nieodzownym nożem w każdej kuchni hotelowej, gastronomicznej i domowej. Jest to nóż wszechstronny do wielu zadań. Trzeba przyznać, że to najbardziej uniwersalne narzędzie, jakie trafia do rąk kucharza profesjonalisty i amatora. Nie wiem czy wiecie, ale służyć może do krojenia, porcjowania, szatkowania, rozgniatania, rozcierania, przenoszenia i podważania. Potniesz nim warzywa i owoce w plastry, słupki czy piórka. Można śmiało siekać mięso, porcjować kurczaka, oprawiać ryby, przekrawać chrzęści i miękkie kości, rozbierać większe kawałki a także kroić perfekcyjnie upieczonego indyka, rzymską pieczeń czy karkówkę, na którą czeka cała rodzina. Nadaje się wspaniale do zieleniny, którą w bardzo łatwy sposób poszatkujesz dzięki zaokrąglonemu kształtowi ostrza. Nie ma problemu z rozdrobnieniem warzyw, krojeniem w kostkę czy na mniejsze kawałki. Cechą noża Szefa Kuchni Victorinox jest wysokiej jakości szeroka klinga świetnie chroniąca palce przed uderzaniem o deskę do krojenia. Twardy grzbiet i fantastyczne ostrze kute z jednego kawałka stali nierdzewnej pozwala na precyzyjne krojenie, otwieranie muszli, rozgniatanie, rozcieranie, podważanie. Do tego zaostrzony czubek ułatwia wykonywanie wszelakich precyzyjnych zadań, jak na przykład krojenie cebuli w drobną kostkę, rzodkiewek w plasterki i małych i ostrych papryczek na kawałki oraz wyjmowanie oczek z ziemniaków, a także odcinanie twardych kawałków małych warzyw. Nożem tym można również pokusić się o oprawianie ryb, mięsa, drobiu, warzyw oraz szybkie, łatwe i wydajne krojenie.
Nóż długi DO PORCJOWANIA
Nóż długi Victorinox, to idealny nóż do porcjowania większych i szerszych kawałków, które wymagają użycia długiego noża. Tak się dzieje w przypadku dużych kabaczków, bakłażana, długiej papryki, płaskich kawałków mięsa, nie wspominając już o arbuzie lub melonie. Rewelacyjnie sprawdzi się również do krojenia tortów i ciast. Mimo, że nie jest ząbkowany z powodzeniem kroi nawet bardzo świeży chleb, bułkę czy chrupiącą bagietkę. Można nim podobnie jak nożem szefa kuchni szatkować, rozcierać, kroić i porcjować. U mnie tym razem nóż długi został wykorzystany do precyzyjnego krojenia w cienkie plasterki filetu z łososia. Doszłam do wniosku, że pokażę przepis na łososia marynowanego w soku z cytryny, z pomarańczą, kaparami i koperkiem!
Łosoś marynowany
Łosoś marynowany– składniki:
- kawałek łososia około 500 g, najlepiej płat bez skóry, jeśli ze skórą, to trzeba będzie ją usunąć
- 5 cytryn
- 1 pomarańcza
- mały słoiczek kaparów lub marynowanego pieprzu
- 2 łyżeczki soli, może być więcej do smaku, jeśli wolicie
- 60 ml oleju lub łagodnej w smaku oliwy
- posiekany koperek do smaku, najlepiej pęczek!
Łosoś marynowany – przepis:
- Łososia myję pod kranem, osuszam ręcznikiem. Układam na desce i kroję w cienkie plasterki, wkładam do miski.
- Cytryny myję, ocieram na tarce skórkę z jednej cytryny, a ze wszystkich wyciskam sok. Wyciskam również sok z pomarańczy.
- W misce układam łososia, dolewam sok z cytryn i pomarańczy, olej oraz dodaję sól, skórkę z cytryny, kapary i koperek. Mieszam bardzo dokładnie! Ugniatam lekko, przykrywam folią i wstawiam na 8-10 godzin do lodówki.
- Łososia odcedzam z soku i układam na talerzu, najlepiej ze świeżym pieczywem jako przystawkę!
- I już łosoś marynowany jest gotowy.
Nóż krótki kuchenny, długość 8 cm
W opisywanym komplecie noży Grand Maître znajduje się jeszcze nóż kuchenny krótki o długości 8 cm. U mnie używany jest do krojenia warzyw, owoców, do wyjmowania pestek ze śliwek, do krojenia chili w cieniutkie plasterki tak samo jak czosnku. Sprawdza się również idealnie do obierania cebuli z łusek, ziemniaków, marchewki jeśli nie używacie obieraczki. Ten nóż to dla każdego kucharza prawdziwy niezbędnik w kuchni. Razem z nożem szefa kuchni i nożem długim do porcjowania to fantastyczny zestaw do codziennego użytku.
Krótki nóż z zestawu noży Grand Maître wyróżnia się nie tylko wyjątkowo ostrym ostrzem o szpiczastym zakończeniu oraz śliczną i bardzo ergonomiczną rękojeścią. Długość 8 cm pozwala na skutecznie usuwanie pestek i nasion na przykład z gruszek, jabłek, papryki. Pozwala również na idealne i bardzo precyzyjne krojenie owoców i warzyw na kawałki lub w bardzo cieniutkie plasterki. Podobnie jak większe noże z zestawu noży Grand Maître rewelacyjnie sprawdzi się zarówno w domowej, jak i w profesjonalnej kuchni hotelowej lub restauracyjnej. W końcu zestaw Grand Maître to 3-elementowy zestaw szefa kuchni!
Przygotowałam jeszcze jeden przepis dla swoich czytelników, tym razem jest to makaron z pomidorami, chili, czosnkiem i kaparami. Świetny, smaczny, świeży, idealny na lato i gdy mamy ochotę na danie przywołujące ciepłe i słoneczne miesiące.
Makaron z pomidorami koktajlowymi
Makaron z pomidorami koktajlowymi – składniki:
- 300 g makaronu pszennego lub bezglutenowego
- 250 g pomidorków koktajlowych czerwonych i żółtych lub tylko czerwonych
- 1 cebulka dymka
- 1 ostra papryka
- 2 łyżki oliwy
- 1 cytryna (sok z połówki i skórka otarta na tarce z całej cytryny)
- kilka listków bazylii
- świeży mielony pieprz do smaku i sól
- tarty ser do posypania, może być z mleka krowiego lub mleka roślinnego
- łyżeczka lub dwie kaparów
Makaron z pomidorami koktajlowymi – przygotowanie:
- W dużym garnku zagotowuję wodę, solę i wkładam makaron, gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Pomidorki myję, osuszam i kroję na kawałki. Cebulę obieram i kroję w cieniutkie plasterki. Cytrynę myję, oskrobuję z niej skórkę na tarce i wyciskam sok z połówki.
- W misce mieszam pomidory z cebulą, skórką i sokiem z cytryny, pokrojoną drobniutko ostrą papryką, listkami bazylii, oliwą, solą i pieprzem. Odstawiam na 3 minuty.
- Makaron odlewam, lekko przelewam wodą, aby zakończyć proces gotowania. Mieszam z zawartością miski i nakładam na talerze. Podaję natychmiast. Jest lekki i pyszny!
A teraz mam niespodziankę dla moich czytelników:
Zapraszam na KONKURS
Napisz: Jakie jest Twoje ulubione danie, które przygotowujesz perfekcyjnie jak szef lub szefowa kuchni?
Nagrody w konkursie to zestawy noży Victorinox:
Nagroda za miejsce 1 – zestaw kuchenny 5 części
Nagroda za miejsce 2 – zestaw noży do warzyw i owoców Swiss Classic
Nagroda za miejsce 3 – zestaw noży do warzyw i owoców Swiss Classic
Zabawa trwa od dziś przez 7 dni :) Czekam na odpowiedzi w komentarzach pod tym postem! Konkurs trwa od dzisiaj 29 sierpnia 2017 do 4 września 2017 włącznie do godziny 23.59.
Fundatorem nagród jest Victorinox
Zapraszam do zabawy!
Olga Smile
Katarzyna Hylaszek napisał
Zdecydowanie chlebek z kaszy gryczanej + pasta z soczewicy, suszonych pomidorów, czosnku, tahinii oraz wędzonej papryki.
Palce lizac
Katarzyna Cienciala napisał
Dorota Kozłowska też bym bardzo poprosiła o przepis na priv?
Dorota Kozłowska napisał
Prześlę jutro jak będę przy kompie?
Dominika napisał
Danie, które robię jak prawdziwy mistrz kuchni to TIRAMISU! Być może mam jakieś korzenie włoskie, tego nie wiem ;) ale kocham to ciasto najbardziej na świecie i nie wyobrażam sobie nie robić go przynajmniej raz na dwa tygodnie i częstować znajomych :) daje mnóstwo radochy i mile spędzonych chwil w trakcie jedzenia! Pozdrawiam serdecznie :)
Tomasz napisał
Ja robię wspaniałe wędliny i kaszankę, już się takich domowych wyrobów w sklepach w dużych miastach nie kupi. Czasami w małych pipidówkach trafi się podobna z lokalnej masarni.
Magdalena Wojtanowicz napisał
;) nie ma sprawy ;)
Kasia Arkutowska napisał
TAJSKA ZUPA Z KURCZAKIEM I MAKARONEM RYŻOWYM
Zupa, której smak jest wyjątkowy i nie do podrobienia. Zrobiona jest z myślą o osobach z nadwrażliwoscią jelit i skłonnością do nietolerancji pokarmowych. Dlatego uważam ją za mój najlepszy przepis jeśli chodzi o danie. Wykorzystany w przepisie jest puder umami, pomysł zainspirowany z Japonii, gdyż tam go używają do każdego dania. Puder zrobiony z suchych glonów kombu i grzybów Shitake, zmielonych na pył. Dodane do dania czynią cuda, jakby zupa była zrobiona na bulionie ale bez bulionu. Polecam wszystkim z nadwrażliwoscią jelit. Pozdrawiam
anette08 napisał
Chlebek bananowy to najbardziej popularny chleb w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to jednak tradycyjny chleb jaki my jadamy na śniadanie. Ten chlebek jest bardziej wilgotny i słodszy.
Można dodawać do niego różne dodatki np suszoną żurawinę, nasiona chia, owoce lub… pierniki jak w moim przypadku.
BANANOWY CHLEBEK Z NUTĄ PIERNIKA
Składniki:
4 banany
4 pokruszone pierniki
75 g roztopionego masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
1 jajko
1 1/2 szklanki mąki pszennej
Banan do dekoracji
Mąkę mieszamy z sodą oczyszczoną.
Banany kroimy i rozgniatamy widelcem i dodajemy to roztopionego masła. Mieszamy i dodajemy rozbełtane jajko, cukier z cukrem waniliowym. Mieszamy.
Dodajemy mąkę z sodą oraz sól. Mieszamy do połączenia się składników. Na sam koniec dodajemy pierniki
i mieszamy.
Ciasto przelewamy do keksówki a na sam wierzch dodajemy obranego banana.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 st. C przez ok 50 minut.
Studzimy.
Aneta Gwiner napisał
ak mozna w kom bloga wysłać zdjęcie?
Renata Wydmańska napisał
Dzień dobry,
U mnie jest to pasztet z soczewicy. W róznych wersjach, nawet bez jaj i glutenu. Przesyłam przepis.
Pasztet z soczewicy
1 szklanka brązowej lub zielonej soczewicy*
3 średniej wielkości marchewki lub inne warzywa**
1 duża cebula
1 mały por
3 duże ząbki czosnku
kilka łyżek oleju
2 jajka
dodatki potrzebne podczas gotowania soczewicy: kilka ziaren jałowca lub ziela angielskiego, 3 liście laurowe, 1 łyżeczka startego imbiru, mielony kmin rzymski oraz koper włoski, wodorosty morskie (np. 2 pasma wkame lub 1 łyżka hijiki)
min. 1 łyżka przypraw do masy warzywnej (wedle upodobań, np. garam masala, curry, mielony imbir, kurkuma, kmin rzymski lub kminek, kozieradka, tymianek, oregano, pieprz, słodka i ostra papryka, etc.)
2 łyżki chutney (opcjonalnie)
sól
1 łyżka sosu sojowego
parę łyżek soku z cytryny lub 1 łyżeczka octu jabłkowego
mąka gryczana lub owsiana (do ewentualnego zagęszczenia pasztetu)
Soczewicę namoczyć w wodzie na kilka godzin lub przez noc. Wylać wodę, w której soczewica się moczyła i dokładnie ją przepłukać. Zalać 2 szklankami wody i gotować około 10 min. bez przykrycia. Usunąć pianę powstałą podczas gotowania. Dopiero teraz możemy dodać jałowiec, liście laurowe, rozdrobniony imbir, kmin rzymski, koper włoski oraz wodorosty. Według medycyny chińskiej strączkowe stają się łatwiej strawne przez dodanie świeżego imbiru, wodorostów oraz kminu i kopru włoski ego podczas ich gotowania. Gotować na małym ogniu pod przykryciem 1-2 godziny. Pod koniec gotowania można dodać ½ łyżeczki soli. Jeśli posolimy wcześniej, ziarna będą twarde. Soczewicę zostawić przez jakiś czas pod przykrywką, żeby doszła i zrazem przestudziła się. Wyjąć liście laurowe i ziarna jałowca. Odcedzić ewentualny nadmiar wody.
Marchewkę zetrzeć na tarce lub pokroić na cienkie „wstążeczki” obieraczką do warzyw; cebulę, pora i czosnek pokroić. Na rozgrzaną patelnię wlać olej, wrzucić rozdrobnione warzywa, po paru minutach dodać przyprawy, które uwolnią swoje aromaty i nadadzą smak pasztetowi, posolić. Dusić wszystko na małym ogniu. Nie należy żałować przypraw, pasztet jest smaczny, gdy ma konkretny smak wiodący np. „garam masala” lub” kmin rzymski” i gdy jest wilgotny (dzięki dużej zwartości oleju). Gdy warzywa zmiękną, trzeba je doprawić sosem sojowym i cytryną (oraz chutney) i dodać do soczewicy. Wszytko lekko zmiksować robotem kuchennym lub tłuczkiem do ziemniaków. Na końcu dodać roztrzepane jajka.
Jeżeli pasztet ma zbyt luźną konsystencję, można zagęścić go mąką gryczaną lub owsianą (ma być mocno wilgotny po upieczeniu!) Wypróbowałam też wersję bez jajka – mąka gryczana powinna zapewnić wystarczającą spoistość. Masę przelać do foremki nasmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 40 minut w 180 stopniach.
Pasztet jest smaczny po przestudzeniu.
*Można też użyć czerwonej soczewicy (nie trzeba jej moczyć wcześniej ani miksować robotem kuchennym, sama rozpada się podczas gotowania).
**Zamiast marchewek można wrzucić na patelnię ugotowaną wcześniej dynię lub inne warzywa. Podkradam je podczas sporządzania zupy warzywnej lub zupy krem z dyni.