OGÓRKI KANAPKOWE
Cóż mogę powiedzieć, ogórki kanapkowe są zdecydowanie moimi ulubionymi ogórkami, lekko pikantnymi, słodko – kwaśnymi i chrupiącymi. No dokładnie takie powinny być ogórki kanapkowe. Przez kilka lat kupowałam takie ogórki w sklepach, które przygotowane przez równe firmy zachęcamy mnie swoim wyglądem. Posiadając eko ogórki w zeszłym roku podeszłam do tematu bardzo ambitnie. Przyjechałam z trzema słoikami ogórków kanapkowych do różnych producentów, próbowałam, oglądałam skład, kolor i twardość. Doszłam do wniosku, że bułka z masłem, robię swoje :) I tak też się stało również w tym roku. Porcja 20 kg ogórków znalazła się s słoikach i zdobi moja spiżarkę. Czym się charakteryzują moje ogórki kanapkowe – są pokrojone z podłużne plastry, dość wyraziste, lekko kwaśne, lekko słodkie, o wyczuwalnym posmaku curry, no i żółciutkie jak kanarek za sprawą kurkumy. Muszę przyznać, że do położenia na kanapki z jakimś smarowidłem jak znalazł! Ja najbardziej lubię z pastą z fasoli, plastrem cebuli no i ogórkami kanapkowymi. Pycha, tak zwyczajnie i po ludzku napiszę, że pycha!
OGÓRKI KANAPKOWE
OGÓRKI KANAPKOWE – składniki:
- 5 kg ogórków
- 6 szklanek wody
- 6 szklanek octu 10%
- 6 szklanek cukru
- 1 łyżka ziela angielskiego
- 1/2 łyżka kolorowego pieprzu
- 1 łyżka kurkumy
- 1 łyżka łagodnego curry
- 1 łyżka płatków czosnku
- 60 ml soli czyli 4 czubate łyżki
OGÓRKI KANAPKOWE – przepis:
- Ogórki myję, kroje w podłużne plastry, staram się, aby były równej grubości.
- Ogórki wkładam ciasno do słoików. Im ciaśniej tym lepiej.
- Zagotowuje marynatę z wody, octu, cukru, kurkumy, curry, czosnku, pieprzu ziarnistego, ziela angielskiego i soli.
- Gorącą marynata zalewam ogórki i od razu zakręcam. Wstawiam słoiki do garnka z gotującą się wodą. Gotuję je około 6-10 minut do czasu aż ogórki stracą zielony kolor skórki. Wyjmuje, ustawiam na ręczniku i przykrywam, aby wolno stygły.
Ogórki przepisy:
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
Smacznego!
Kinga napisał
Witam
Wczoraj zrobiłam te ogórki pierwszy raz, zachęcona komentarzami (no i zachęcająco wyglądały na zdjęciu). Spróbowalismy z mężem dziś rano. Jeśli miałabym wyrazić swoje zdanie to są one rzeczywiście pyszne, chrupiące. Zdecydowaliśmy się na jeszcze jedną porcję :) Robiłam z 6 kg ogórków. Wyszło mi 11 słoików litrowych. Zalewy nie zwiększałam. Były ciasno ułożone i starczyło jej idealnie co do kropelki. Jedyną zmianę jaką wprowadziłam to na samą górę zalewy dałam po pół łyżki oliwy z uwagi na fakt, że bałam się o bardzo octowy smak a nie przepadam. Bardzo nam smakowały. Dziękujemy za inspirację :) P.S. Korzystałam już z wielu przepisów z tego bloga szczególnie na dania bezglutenowe. Kotleciki bezkonkurencyjne:)
Ania Bodżyn napisał
A mi jakos nie podeszły…wole krokodylki na ostro
Kinga napisał
No nie każdemu muszą podejść, kwestia preferencji smakowych. Ja próbowałam dziesiątki przepisów z internetu i też tylko naprawdę kilka mi podeszło.
Aga P. napisał
Zrobiłam, zjadłam, poległam ?. Są pyszne! Ze swojej strony zwiększyłam ilość pieprzu, dałam poszatkowaną na plasterki główkę czosnku, ok pół szklanki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (lubię ocet z olejem) i do każdego sloiczka dałam po plasterku chilli, gdyż uwielbiam pikantne ogórki. No i cały słoiczek pochłonęłam samiuteńka. Smak wyszedł dokładnie taki, jaki chciałam. Serdecznie dziękuję za inspirację i polecam ?
Olga Smile napisał
Aga P. Bardzo się cieszę!
Natalia napisał
Witaj!Zrobiłam dzisiaj ogórki kanapkowe z 3 kg ogórków.Zużyłam 5 litrowych słoików ? Tak dla wiadomości tych,którzy nie wiedzą ile słoików przygotować. Natomiast zabrakło mi zalewy? Musiałam iść do sklepu i dokupić octu. W sumie na te 3 kg ogórków zalewa powinna być zrobiona 4,5 szklanki wody i analogicznie do tej ilości zwiększona ilość pozostałych składników. Chyba,ze zle poukładałam ogórki w słoiku.Ale patrząc na zdjęcie zrobiłam to tak jak ty,czyli wszystkie ogórki w pionie.
Edyta napisał
Witam,
Ogóreczki zrobione, są przepyszne:) Na kanapkę idealne.
Ania napisał
Witam!
Czy do ogórków kanapkowych można użyć zamiast octu spirytusowego – ocet jabłkowy 6%? Jeśli tak w jakiej ilości? Pozdrawiam.
Marta napisał
Dołączam się do pytania, czy można użyć octu jabłkowego ? Czy odpowiedni będzie 4%?
Klaudia napisał
Witam,
Moje ogórki się rozpadają. Robiłam dokładnie wg przepisu i niestety środki ogórków zrobiły się galaretowate i wypadają a stoją dopiero 2 tygodnie. Gdzie może tkwić problem?