Od kilkunastu lat robię ogórki kiszone na zimę. Nie tam kilka kilogramów, tak z rozmachem. Ogórki kiszone na początku swojej drogi z przetworami kisiłam w słoikach, z czasem przeszłam na beczki 10 i 15 litrowe. Po kilku latach kupiłam 60 litrowe beczki na ogórki kiszone i to nie okazało się świetnym rozwiązaniem, ponieważ odbicie beczki wymagało przełożenia wszystkich ogórków do słoików i trzymania ich w zimnie. No i pojawiły się u mnie lodówki na kiszonki :) Od 5 lat ogórki kiszone powstają u mnie w butelkach po wodzie źródlanej lub mineralnej. To jedno z wygodniejszych rozwiązań jakie znam, ponieważ można ukisić porcję, zakręcić i trzymać w zimnie lub dla tych co mogą, zatopić takie butelki w studni. Studnia ma zimną wodę, więc ogórki idealnie przechowują się przez cały rok. Po otwarciu butelki, ogórki kiszone przekładam do słoików, zalewam sokiem z kiszenia i wstawiam do lodówki. I już, zjadamy ich zdecydowanie sporo! Co roku kiszę około 100 kg ogórków, z 30 kg wkładam do słoików do octu i minimum drugie tyle zmienia się w ogórki kanapkowe. A czy TY robisz ogórki kiszone? Zobacz też inne moje przepisy na ogórki! No i jeszcze sałatka z ogórków na dwa sposoby. Jak to napisałam, to widzę, że jednak sporo jemy :D No kocham przetwory! Dla wygody przepis na ogórki kiszone podam w słoikach, zdaję sobie sprawę, nie każdy może chcieć, móc lub lubić kisić w beczkach czy butlach 6 litrowych.
OGÓRKI KISZONE
OGÓRKI KISZONE – składniki:
- 15-17 kg ogórków gruntowych
- 600 g soli kamiennej niejodowanej
- 10–12 l wody
- pęczek kopru z nasionami
- 2 główki czosnku
- 2–3 łyżki gorczycy (opcjonalnie, ja nie oddaję odkąd wiem o alergii jednego członka rodziny na gorczycę)
- paczka listków laurowych
- paczka ziela angielskiego
- paczka czarnego pieprzu ziarnistego
- duże 3 korzenie chrzanu.
OGÓRKI KISZONE – przepis:
- Ogórki myję i płuczę w zimnej wodzie. W małym garnku zagotowuję 2 litry wody z 600 g soli — solankę studzę.
- Do plastikowej beczki, butelki lub słoików wkładam ogórki, przekrojone w poprzek ząbki czosnku, kilka ziarenek pieprzu, ziela, kilka listków laurowych oraz koper i chrzan.
- Do słoika 0,8 litra dodaję 5-7 łyżek solanki i uzupełniam zimną wodą w takiej ilości, aby przykryła ogórki. Próbuję czy taka słoność mi odpowiada. Jeśli jest za słono, to do drugiego słoika dodaję mniej, jeśli zbyt słodka woda z mało wyczuwalna słonością, dodaję więcej solanki. Ogórki obciążam talerzem z kamieniem (jeśli to beczka), w przypadku słoika nie ma takiej potrzeby. Butelkę, beczkę lub słoiki delikatnie zakręcam i pozostawiam na tydzień lub dwa w temperaturze pokojowej. Można zostawić w cieniu na dworze, ponieważ ogórki lubią kipieć ;) Woda powinna sięgać pod sam korek lub pokrywkę.
- Jeśli ogórki są już dostatecznie ukiszone, zakręcam mocno słoiki i zostawiam w piwniczce na zimę. Można równie słoiki pasteryzować przez 10–15 minut w wodzie nagrzanej do 70 – 80 stopni. Przerwie to proces kiszenia i ogórki pozostaną chrupiące przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Ogórki kiszone są super!
OGÓRKI przepisy:
Ogórki kiszone są co rok na mojej liście przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku takich ogórków wykorzystuję do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki małosolne
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Monika Bułkowska – i schodzi o dziwo :) Z zeszłego roku zostały mi 3 butelki po 5 litrów tylko, konserwy już nie ma, sałatek dawno bo kanapkowe zjadłam w kilka tygodni i tylko wspomnienie zostało :) Pomidory robię w sierpniu. W tym roku będzie jak zawsze około 150 kg na przeciery, ketchupy i zupy :D
Anna Bedna pod koniec przyszłego tygodnia, jak się ogarnę z całym czytaniem.
podziwiam :) w tym roku na pewno będę suszyć pomidory wg Twojego przepisu (pierwszy raz, ale zasadzam się na nie już ze trzy lata ;) a przepis prawie znam na pamięć ;) ).
To milego czytania pozostaje mi zyczyc i dalszych swietnych potraw :)
Anna Leniar – o szacunek ja w plastikowych kiszę butelkach, bo moje beczki 60 litrowe po odbiciu trzeba było w słoiki przekładać i tu problem z przechowywaniem się pojawiał.
Monika Bułkowska BARDZO mi miło!
Musisz mieć naprawdę dużą rodzinę, że robisz takie hurtowe ilości pysznych rzeczy :D
Beata – dieta osób bezmięsnych drastycznie różni się ilością jedzenia od tych, którzy jedzą mięso. To dwa zupełnie inne światy! My jemy bardzo dużo, sporo też rozdaję bo uwielbiam dzielić się jedzeniem :)
Zrobiłam ogórki kanapkowe wg Pani przepisu – super!!
Też będę robić, co roku robię i co roku za mało … magia normalnie ;)