Ogórki kiszone
Takie ogórki kiszone uwielbiam. To najlepszy przepis na domowe ogórki kiszone, takie jak kiedyś, żywe, pyszne i zdrowe. Ogórki kiszone jemy właściwie codziennie, doceniając walory zdrowotne kwasu mlekowego no i same smakowe owych ogórków. Wiele lat temu kupiłam sobie na miejscowym ryneczku dwie plastikowe beczki, przeznaczone do kiszenia ogórków i kapusty. Gdy wprowadzałam się do mojego domu, w znajdującym się na terenie gospodarstwa pomieszczeniu zostały po poprzednich właścicielach okazałe beczki drewniane, w których kisiło się kiedyś kapustę i ogórki. Zdecydowałam się jednak na plastikowe, ponieważ wydają mi się bardziej higieniczne i zdecydowanie wygodniejsze. Odkąd mam beczki, kiszę całą partię ogórków na raz. Pełną beczkę zatapiam w studni i pozostawiam do czasu, aż nie zostanie odbita. Niska temperatura wody pozwala ogórkom lepiej się zakonserwować i sprawia, że ogórki nadal pozostają chrupiące i zwarte.
Kiedyś kisiłam ogórki bezpośrednio w słoikach, teraz ułatwiam sobie pracę i przygotowuję ilości „hurtowe”. Gdy pierwszy raz odbiję beczkę (czyli odkręcę ją), wówczas gotowe ogórki wyjmuję i układam ciasno w słoikach, zalewam je wodą z kiszenia i pasteryzuję w garnku z gorącą wodą przez kilka minut. Zapobiega to pleśnieniu, mięknięciu i sprawia, że nawet po wielu miesiącach smakują one dokładnie tak jak z odbitej beczki. Oczywiście, można również kisić ogórki od razu w słoikach, to też jest dobry sposób, jednak bardziej pracochłonny. Pasteryzacji słoików z ogórkami nauczyłam się od mojej cioci Ewy, która zawsze przygotowywała wspaniałe przetwory warzywne oraz wędliny. W tym roku dokupiłam 3 beczki i kiszę ogórki na potęgę. Przerobiłam już 150 kg, ciekawe czy damy rade, razem z najbliższą rodzina i znajomymi zjeść ich tyle przez cały sezon. W tym roku zabrakło ogórków zimą, wiec podeszłam do tematu ambitnie i mam nadzieję, że tym razem będzie ich w sam raz :)
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone składniki:
* 15 kg ogórków gruntowych
* 500 g soli kamiennej niejodowanej
* 10–12 l wody
* pęczek kopru z nasionami
* 2 główki czosnku
* 2–3 łyżki gorczycy
* kilka listków laurowych
* 2 łyżki ziela angielskiego
* 1 łyżka czarnego pieprzu
* 3 korzenie chrzanu
Ogórki kiszone przygotowanie:
1. Ogórki myję i płuczę w zimnej wodzie. W małym garnku zagotowuję 2 litry wody z 500 g soli — solankę studzę.
2. Do plastikowej beczki wkładam ogórki, przekrojone w poprzek dwie główki czosnku, przyprawy oraz koper i chrzan.
3. Ogórki zalewam solanką i uzupełniam zimną wodą w takiej ilości, aby przykryła ogórki. Obciążam je talerzem z kamieniem, beczkę zakręcam i pozostawiam na tydzień lub dwa w temperaturze pokojowej.
4. Jeśli ogórki są już dostatecznie ukiszone, przekładam je w duże słoiki, zalewam sokiem z beczki i pasteryzuję przez 10–15 minut w wodzie nagrzanej do 70 – 80 stopni. Przerwie to proces kiszenia i ogórki pozostaną chrupiące przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Moje przepisy na ogórki:
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne
Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Kiszone kimchi
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Pisze Pani żeby pić tę wodę niepasteryzowaną, ale ogórki wg tego przepisu robi Pani pasteryzowane? Niepasteryzowane to ile mi wytrzymają, jak długo się kiszą i jak długo są dobre od ich nastawienia w słoiku?
Alicja – ja mam niepasteryzowane, trzymam w studni, tak jak kiedyś się to robiło. Po otwarciu beczki lub butli w słoikach w lodówce :) Średnio nawet 2 lata wytrzymują :D
a ok, bo ten przepis zawiera informację o pasteryzacji i myslalam, ze tylko takie Pani robi. A kontynuujac interesujacy mnie temat, to od kiedy do kiedy taka woda z ogorkow ma zywy, pracujacy zakwas/kwas? tak jak to czasem Pani pisze w przepisach na zakwas na chleb zeby dodac taka wode z ogorkow.
Alicja – jak układam ogórki w słoikach, zalewam płynem z kiszenia, zakręcam i wstawiam do lodówki to nawet po 6 miesiącach po otwarciu potrafi jeszcze pracować, gdy tlenu dostanie :D
OK. W takim razie mam ostatnie pytania. Czy taki bardzoooo duży gliniany, brazowy garnek jak kiedy byly modne tez sie nadaje zamiast beczki? chodzi mi o to, ze nie da sie go zakrecic, moge tylko talerzem przykryc, a potem po ukiszeniu ogorki juz do sloikow i bez pasteryzacji do lodowki lub piwnicy (bo w lodowce mam malo miejsca). I na koniec – mysli Pani, ze ogorki jeszcze teraz we wrzesniu sa ok do kiszenia? czy pora sezonu na nie nie ma znaczenia? Dziekuje i wiecej pytan nie bedzie ;) Pozdrawiam
Alicja – dokładnie – kisisz, przekładasz, zakręcasz i w chłodne miejsce odstawiasz :D Myślę, że mogą ale to kwestia samych ogórków zapewne.
O rany jeszcze jedno pytanie… napisała Pani, że pijecie wodę z ogórków niepasteryzowanych taka mniej słona żeby była zdrowsza, to ile tej soli patrzac na proporcje w tym przepisie? moja 2-latka miałaby to pic.
Alicja – musisz dobrać na smak. Ja do butelki 5 litrowej z ogórkami dodaje 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej :D
Olga – zaintrygował mnie przepis na ogórki kiszone w dużej beczce, które następnie pasteryzujesz w słoikach. z pewnością zrobię w tym roku według Twojego przepisu mam tylko jedno pytanie – ile kilogramów małych ogórków muszę kupić na beczkę pojemności 30 l? będe ogromnie wdzięczna za wskazówkę – serdecznie pozdrawiam
Dzien Dobry, ja w sprawie kiszenia ogórków. Kisze starym wypróbowanym sposobem. Swieze ogórki do sloja, koper z baldaszkami, czosnek, chrzan, woda goraca z sola. Zawsze byly dobre, ale od jakiegos czasu ( mam na mysli lata) ogorki miekna po jakims czasie. Kupowalam rozne ogorki, nie uzywalam soli jodowanej, probowalam na rozne sposoby, wczesniej byly do wiosny chrupiace, a teraz juz nie robie bo miekna. Ma Pani pomysl dlaczego? Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie