Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe i ogórki kiszone przygotowuje w każdym sezonie. Rokrocznie kupuje kilkadziesiąt kilogramów ogórków, cześć kiszę w beczkach a druga część wkładam do słoików i przygotowuje z nich najsmaczniejsze w świecie domowe ogórki konserwowe. Nie lubię smaku ogórków konserwowych, które kupuję w sklepach. Są za miękkie, jak dla mnie zbyt ostre w smaku i w żaden sposób nie mogą konkurować w ogórkami konserwowymi przygotowanymi w zaciszu domowej kuchni. Po wielu latach prób i błędów odkryłam, że miękki ogórek konserwowy to wynik zbyt długiej pasteryzacji. Dlatego po wstawieniu słoika do garnka z gorącą wodą obserwuję, jak zmienia się kolor ogórków. Gdy najmniejszy ogórek jest w ¾ jasny, a w ¼ jeszcze zielony, to znak, że najwyższy czas aby zakończyć pasteryzację. Ogórki „dojdą” naturalnie w cieple, a nadal pozostaną chrupiące. A cóż może lepiej smakować z kanapką z pastą warzywną niż chrupiący, przepełniony słodyczą i lekko pikantny w smaku ogórek konserwowy – dla mnie niewiele dodatków może się z nim równać. No chyba, że ogórek kiszony :) Od wielu lat dochodzę do wniosku, że proste smaki są najlepsze. Im mniej udziwniania tym lepiej. Ogórki konserwowe należą do jednych z najbardziej klasycznych przetworów!
Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe – składniki:
• 3 kg ogórków
• 3 l wody
• 1 l octu
• 8 łyżek cukru
• 4 łyżki soli kamiennej
• gorczyca
• korzeń chrzanu
• koper
• czosnek
• ziele angielskie
• liście laurowe
Ogórki konserwowe – przepis:
- Do wymytych słoików wkładam kawałek chrzanu, kilka ziaren ziela angielskiego, ząbek czosnku, szczyptę gorczycy i kawałek koperku.
- W słoikach układam ciasno ogórki.
- Zagotowuję wodę z octem, solą, cukrem.
- Ogórki zalewam gotującym się płynem, zakręcam słoiki i wekuję. Gotuję do czasu, aż ogórki staną się jasne – około 5-7 minut. Słoiki wyjmuję z wody, ustawiam do góry dnem i zostawiam do ostygnięcia.
Ogórki przepisy:
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
Smacznego!
Agnieszka napisał
Szanowna pani Olgo !
Z całym szacunkiem , przeczytałam pani przepis na ogórki konserwowe, ale wydaje mi się, że na tyle litrów płynu za mało jest cukru i soli. Ja akurat robiłam dziś ogórki i na 1 szklankę octu i 4 szklanki wody dałam około 7 łyżek cukru i płaską łyżkę soli, ale to i tak po próbach smakowych. Jak dałam 4 łyżki cukru i pół łyżki, to zalewa była zbyt jałowa. Ja nie trzymam się ściśle przepisów, dla mnie przepis jest jedynie podstawą, którą modyfikuję odpowiednio do gustu domowników, ale być może taka zalewa, jaką pani proponuje też jest dobra. Pozdrawiam i życzę miłego zaprawiania.
Gabrysia napisał
Czy ogórki konserwowe zalewa Pani zimną wodą czy gorącą?
Olga Smile napisał
Gabrysia – gorącą, prosto po zagotowaniu.
Małgorzata Arendt napisał
Z podanych proporcji są mocno octowe?
Agnieszka Żarek napisał
Hihi już zrobiłam sałatkę szwedzką (6kg)wg przepisu Olgi, kiszone ( 40 kg), a zaraz będą konserwowe
Agnieszka Żarek napisał
Będą super słodko kwaśne.
Gosia Baczynska napisał
Jak kiedyś bede miała spiżarnie… :)
Elżbieta Szczęsny napisał
A ocet jaki, spirytusowy?
Anka Maj napisał
Wszystko zależy od tego, kto jakie lubi kwaśne.
Ja korniszony robie 1:5 … A kanapkowe z przepisu Olgi jutro tez będę modyfikowac, bo 1:1 dla mnie za ostre. ( smaczne bardzo, ale kwaśne) .
;) ;)
Tynka napisał
A ja mam pytanie czy w sałatkę z ogórków z octem solą i przyprawami po zbyt krótkim pasteryzowaniu może wytworzyć się jad kielbasiany?