OGÓRKI MAŁOSOLNE PRZEPIS, który zawsze wychodzi
Dzisiaj ma klasyczny przepis na górki małosolne, czyli takie krótko kiszone. To pierwsze ogórki małosolne w tym roku, które zrobiłam. Nowalijki pojawiają się teraz jedne po drugich! Ogórki, młoda kapusta, szparagi i botwinka to początek sezonu. Jednak ogórki małosolne są dla mnie szczególne. Zaczynam kisić je właśnie tak kwiecień-maj, chociaz pierwsze nie są tak smaczne jak te późniejsze. Pewnie to kwestia odmiany i czasami wychodzą miękkie. Ale co ta, i tak ogórki małosolne znikają w ekspresowym tempie, bez względu na ich twardość. Przepisy jak zrobić dobre ogórki małosolne znane są w każdym domu i mam rażenie, że są one do siebie bardzo podobne. Oczywiście podstawę stanowi koper z całymi baldachimami jednak na początku sezonu to tylko w wersji suszonej mam. Jeśli decyduje się na świeży, musi mi wystarczyć młody koper, chociaż wybieram taki z łodygami lub z korzonkami. Za jakiś czas będzie starszy z całymi kwiatostanami i będzie dawał intensywniejszy aromat. Do tego czosnek, sól, ziele angielskie, listki laurowe czasami liście porzeczki czarnej od czasu do czasu, chociaż nie zawsze. Czasami wkładam liście chrzanu i czubatą łyżkę gorczycy. Od lat przygotowuję ogórki małosolne po 5 kg za jednym zamachem. Kupiłam wiaderka z atestem i wygodnie kiszę kapustę, ogórki małosolne i typowe inne kiszonki. To wygodne rozwiązanie, ponieważ po dobie są gotowe do przełożenia w słoiki lub w całości do wstawiania do lodówki. Ja lubię ogórki zielone i chrupiące i zjadamy je właściwie po pierwszej dobie kiszenia. Oczywiście ogórki małosolne mogą być mocniej i mniej ukiszone, to już zależnie od tego, jakie lubicie.
OGÓRKI MAŁOSOLNE
OGÓRKI MAŁOSOLNE – składniki:
- 5 kg ogórków
- 1 duży pęczek koperku najlepiej z korzonkami
- 1 główka czosnku
- 1 łyżka kulek ziela angielskiego
- kilka listków laurowych
- kilka liści chrzanu lub kawałek korzenia chrzanu lub liść chrzanu (opcja jeśli masz)
- kilka liści czarnej porzeczki (nie ma konieczności ale ja dodaję)
- 5-6 czubatych łyżek soli (zależnie od typu soli czy kamienna czy morska czy himalajska) Spróbuj zalewę, ja lubię średnio słoną.
- 2 łyżki gorczycy
- woda
OGÓRKI MAŁOSOLNE – przepis:
- Ogórki myję.
- Czosnek przekrawam wzdłuż bez obierania.
- Do kamionkowej beczułki lub wiaderka wkładam na dno połowę pęczka koperku, następnie ogórki, czosnek, liście porzeczki i chrzanu lub korzeń chrzany, dodaję gorczycę, ziele i listki. Na górze układam zwinięty koper lub resztki tego, który mi został.
- W 1,5 litrze wody rozpuszczam sól, wlewam do ogórków. Dopełniam potrzebną ilością wody. Dociskając do dna ogórki, mieszam słona wodę z niesłoną. Próbuję.
- Przykrywam talerzem lub kamionkowymi dociskami do kiszenia. Generalnie chodzi o to, żeby obciążyć ogórki tak żeby nie wypływały na powierzchnię. Zostawiam w kuchni na 24-48 godzin. Tu zależy ja bardzo lubisz mocne ukiszenie. Najczęściej gdy stwierdzę, że ogórki są już wystarczająco kwaśne, to przekładam je do słoików i dopełniam wodą z kiszenia. Wstawiam do lodówki, wtedy dłużej są zielne i chrupiące.
- Jak widzicie przepis na ogórki małosolne jest prosty i można śmiało je jeść po jednym lub po dwóch dniach kiszenia.
Małgorzata napisał
Cały czas robię.
???.Zimą cena zawrotna,ale kupuję kilka do małego słoja.Jeden słój z burakami,drugi z ogórkami.
Kamila napisał
Też wczoraj zrobiłam i będę dziś wieczorem szamać ?
Beata napisał
Też muszę zrobić, mniam ???
Kamila napisał
Najlepsze po 2-3dniach ??Już dwa słoiki poszły ?
Anonim napisał
mój ulubiony przepis od kilku dni!