OGÓRKI W OCCIE
Klasyka przetworów czyli ogórki w occie czyli inaczej ogórki konserwowe. Z rozsądku wzbieram ogórki kiszone ale wolę ogórki w occie. Co roku kupujemy kilkadziesiąt kilogramów ogórków, zawsze robię z nich właśnie ogórki kiszone, ogórki małosolne, sałatkę szwedzką i najlepsze na świecie ogórki kanapkowe. Wiem, doskonale wiem, że mogę kupić ogórki konserwowe jednak najczęściej mi one zwyczajnie nie smakują. Są za miękkie, za słodkie, zbyt ostre w smaku i w żaden sposób nie mogą konkurować w ogórkami w occie przygotowanymi w zaciszu domowej kuchni.Podstawowy przepis dostałam od swojej teściowej, ona przygotowywała dziesiątki różnych przetworów i miała do tego rękę, wyczucie i serce. Ponieważ każdy przepis zmieniam to i ten także przeszedł zmianę aby dostosować finalny przepis do takiego stanu, w jakim lubię najbardziej. Po wielu latach prób i błędów odkryłam, że miękki ogórek konserwowy to wynik zbyt długiej pasteryzacji, tu trzeba uważać. Dlatego po wstawieniu słoika do garnka z gorącą wodą obserwuję, jak zmienia się kolor ogórków. Gdy najmniejszy ogórek jest w połowię jasny, a w połowie jeszcze zielony, to znak, że najwyższy czas aby zakończyć pasteryzację. Te duże zielone ogórki dojdą naturalnie w cieple, a nadal pozostaną chrupiące. Ha! Proste – prawda! Ciekawa jestem czy Ty wolisz ogórki kiszone czy ogórki w occie czyli inaczej ogórki konserwowe?
OGÓRKI W OCCIE
OGÓRKI W OCCIE – składniki:
- 3 kg ogórków
- 3 l wody
- 1 l octu
- 8 łyżek cukru
- 4 łyżki soli kamiennej lub himalajskiej
- gorczyca
- korzeń chrzanu
- koper świeży lub suszony
- czosnek świeży lub suszony w płatkach
- ziele angielskie
- liście laurowe (po 1-2 do każdego słoika)
OGÓRKI W OCCIE – przepis:
- Do wymytych słoików wkładam kawałek chrzanu, kilka ziaren ziela angielskiego, ząbek czosnku, szczyptę gorczycy i kawałek koperku.
- W słoikach układam ciasno ogórki.
- Zagotowuję wodę z octem, solą, cukrem.
- Ogórki zalewam gotującym się płynem, zakręcam słoiki i wekuję. Gotuję do czasu, aż ogórki zaczną się robić jasne – około 5 minut.
- Słoiki wyjmuję z wody, ustawiam w kartoniku, do góry dnem i zostawiam do ostygnięcia.
- Ogórki w occie uwielbiam, jadam prosto ze słoika, z kanapkami, sałatkami lub surówkami.
ela napisał
O mniem, kocham!
YOGI napisał
Jaki ocet? Spirytusowy?
stasia napisał
uwielbiam!