OLEJ KOKOSOWY
Dzisiaj produkt jakim jest olej kokosowy nazywany jest również tłuszczem kokosowym lub masłem kokosowym. Ostatnio stał się popularny i u nas, więc olej kokosowy wzbudza wiele kontrowersji i mam masę pytań czy da się go zrobić w domu. Da się ale o tym dalej! Najważniejsze, że łatwo można go nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, dużych marketach i delikatesach. Olej kokosowy rzadko występuje w sprzedaży, jako olej tłoczony na zimno, tak zwany zimnotłoczony chociaż i taki udało mi się znaleźć. Właśnie on jest najbardziej naturalny, z typowym, wspaniałym kokosowym zapachem. Zimnotłoczony olej jest cennym, poszukiwanym i drogim produktem spożywczym. Rafinowana wersja oleju kokosowego jest prawie bezzapachowa, znacznie mniej smaczna i zdrowa, ale tańsza. Nadaje się lepiej do smażenia i do dań, gdzie nie zależy nam na smaku samego tłuszczu jak chociażby w smalcu wegetariańskim. Widziałam, że o oleju kokosowym wyszło sporo książek. Pojawiło się też mnóstwo artykułów w prasie kolorowej, zielarskiej i poradnikach. Zaczęto doceniać niezwykłe właściwości oleju i jego bogaty, unikalny skład, chociaz i krytycznych słów o nim nie szczędzono. Generalnie olej kokosowy bogaty jest w nasycone kwasy tłuszczowe jak kwas laurynowy, palmitynowy, kaprylowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprynowy, stearynowy oraz kapronowy. Ponadto zawiera trzy nienasycone kwasy tłuszczowe jak kwas oleinowy, linolowy oraz kwas linolenowy. Zawiera również wiele witamin w tym witaminy z grupy B jak B2, B6 oraz sód i cynk, witamy E, C, wapń, magnez, kwas foliowy, potas, fosfor oraz żelazo. Spożywczy olej kokosowy ma szerokie możliwości zastosowania zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Co ciekawe i charakterystyczne dla tego produktu, olej kokosowy tężeje w 25 stopniach przestaje być płynny i przybiera formę stałą, białego tłuszczu. Wtedy nadaje się wspaniale do smarowania pieczywa. Można z tłuszczu kokosowego przygotować masło lub nawet wegetariański smalec, który nie ma sobie równych! Olej kokosowy może zastępować tłuszcz w wypiekach, a także z powodzeniem nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Ponieważ nie pali się, znosi bez problemu bardzo wysokie temperatury. Trzeba przyznać, że dzięki wspaniałemu smakowi i aromatowi olej kokosowy nadaje potrawom rewelacyjny smak.
OLEJ KOKOSOWY
OLEJ KOKOSOWY – właściwości:
- poprawia funkcjonowania mózgu
- podnosi odporność,
- ma silnie właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze,
- niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową,
- wspomaga gojenie ran,
- wygładza skórę, ma działanie przeciwzmarszczkowe,
- ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne,
- przyspiesza proces ponownego pokrywania obszaru rany nabłonkiem,
- zwiększa aktywności enzymów antyoksydacyjnych,
- łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów,
- posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- działanie przeciwwrzodowe,
- podnoszenie poziomu testosteronu u mężczyzn,
- poprawia profil lipidowy krwi poprzez prawidłowy stosunek dobrego do złego cholesterolu,
- zwiększa wchłanianie substancji odżywczych,
- wykazuje działanie przeciwsłoneczne poprzez blokowanie promienia UV,
- wykazuje działanie nawilżające, kojące i regenerujące,
- wspomaga pracę układu pokarmowego,
- przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu ma działanie odchudzające i poprawiające figurę.
OLEJ KOKOSOWY – dodatkowe informacje:
- Jakby tego było mało to jeszcze w kosmetyce można olej kokosowy używać, jako błyszczyk do ust, maść na otarcia i rozstępy, olejek do masażu, balsam po kąpieli silnie nawilżający, a także, jako odżywkę na zniszczone włosy.
- Olej kokosowy sprawdza się do łagodzenia poparzeń słonecznych, nawilżania suchej skóry, jako balsam po goleniu łagodzący i nawilżający oraz po zmieszaniu z solą lub cukrem, jako wspaniały peeling do ciała.
- Olej kokosowy można przygotowywać w warunkach domowych TYLKO WTEDY gdy masz tłocznie oleju. Ja pokazywałam u siebie dwie wytłaczarki oleju i korzysta z nich, gdy mam ochotę na domowy olej, co jest znacznym ułatwieniem i przyznam wielka przyjemnością. Do wytłoczenia oleju kokosowego użyłam 1 kg wiórków kokosowych ekologicznych. Napisze od razu, że wiórki kupowane w sklepach są odtłuszczone jednak ich odtłuszczenie pozwala także na tłoczenia, co widać na załączonym obrazku. Zapłaciłam za kilogram ekologicznych wiórków całe 25 złotych. Jeśli użyje się zwykłych wiórków, to cena za 1 kg wyniesie około 10 zł. Z podanej ilości prasa do oleju Fresh Oil Press wytłoczyła aż 750 ml zimnotłoczonego oleju kokosowego. Po zmieleniu wytłoków uzyskałam również 250 g mąki kokosowej. Strasznie musiałam rodziny pilnować, jak zwykle zresztą, bo mi kokosowe rurki podjadają w takcie wytłaczania. Zapach jaki się unosi w kuchni jest niebiański, normalnie kokosanki nawet mu nie dorównują :D Zarówno powstała maka kokosowa jak i olej kokosowy znajdują zostawanie w mojej kuchni.
- A Ty lubisz olej kokosowy, używasz go, czy nie koniecznie?
Anonim napisał
Zdecydowanie TAK nierafinowany :)
Anonim napisał
Tylko do bulletoroof coffee. Jak Panie wyżej- już nie smażę, lobby się skończyło i wychodzi, że nie jest dobry do smażenia.
Anonim napisał
Używam i nie wierzę w negatywne informacje.To zwykła propaganda tak jak kiedyś z masłem. W krajach gdzie jest używany ludzie żyją długo i zdrowo. Musi być dobrej jakości, a nie świństwa,które nam czasami sprzedają.
Anonim napisał
Smaruje nim tatuaż
Anonim napisał
Używam w kuchni do podsmażania głównie naleśników i w kosmetyce jako krem do ciała.
Anonim napisał
Jak zrobić?
biofeedback lublin napisał
Gdzieś ostatnio czytałem, że olej kokosowy ma najwięcej tłuszczy nasyconych szkodliwych dla zdrowia. Na 100g przypada ich aż 86,5. Więc znacznie zdrowszy jest olej rzepakowy bo ma tylko 7/100 g produktu.
Gdzie leży prawda i czy olej kokosowy jest naprawdę zdrowy?
Anonim napisał
Olga Smile olej kokosowowy a tak okazji, jakiego edytora uzywasz przy zdjeciach, bo bardzo ladnie wychodza. Pozdrawiam
Gosia napisał
Błąd w tytule :)
ale z ciekawości aż zajrzałam ;)
Olga Smile napisał
Gosia – błąd na zdjęciu, w tytule jest OK :)