Onigiri japońska kanapka ryżowa
Dzisiaj u mnie onigiri japońska kanapka ryżowa, po angielsku nazywana rice ball a po polsku kulki ryżowe. Onigiri to nic innego jak japońska kanapka, w smaku zbliżona do sushi no ale nie ma się co dziwić, produkty użyte do jej wykonania też są podobne. Pierwszy raz onigiri jadłam w Poznaniu, smakowały mi, jednak niestety nie były bezglutenowe ani też ekologiczne. Ponieważ my musimy mieć bezglutenowe produkty, a ekologiczne z samego założenia lubimy wyjątkowo, dlatego też sos sojowy to w moim wydaniu zamieniłam na tamari, no i ryż staram się kupować certyfikowany. W domu przygotowuję od kilku miesięcy onigiri, gdy jedziemy na zakupy, wycieczkę lub w jakąś trasę samochodową. Dobre do pudełka z jedzeniem, plecaka, torby itd. Obowiązkowo u nas od jakiegoś czasu muszą być. To taka alternatywa dla kanapek, nie muszę piec chleba, ryż jest prostszy, warzywa zawsze smaczne więc można poszaleć ze składnikami do woli. Na zdjęciach widzicie onigiri z tofu w pikantnym, sosie o zapachu wędzonki i onigri z warzywami (moje ulubione). A właśnie, jeszcze napiszę o ryżu, generalnie ja używam ryżu okrągłego, najczęściej takiego jak do sushi lub risotto. Jest kleisty, lepiący i dobrze utrzymuje kształt po wystudzeniu. Jeśli chcecie możecie oczywiście użyć innego ryżu na przykład długoziarnistego, nikt wam przecież nie zabroni!
Zamieszczam przepis na 25 onigiri, zgrabnych, idealnych do zjedzenia w podróży, na biwaku, podczas zakupów czy wypadu za miasto.
Ponieważ mojej rodzinie ciężko jest coś zjeść na mieście, to ciągle chodzę z pudełkami wypełnionymi jedzeniem. Czasami mam ze sobą całą torbę śniadaniową :D Jak mus to mus :D Moi znajomi też tak mają, więc po części nie czuję się osamotniona ;) zabierasz ze sobą jedzenie, gdy wychodzisz z domu? Do pracy robisz pudełka? Co najczęściej pakujesz ?
Onigiri japońska kanapka ryżowa
Przepis na Onigiri japońska kanapka ryżowa
Składniki do przygotowania dania: Onigiri japońska kanapka ryżowa
RYŻ DO ONIGIRI
- 1 kg ryżu (u mnie taki jak do sushi okrągły)
- ½ szklanki octu ryżowego
- 2 łyżki cukru białego
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki mirin (jak nie macie, to pomińcie)
WARZYWA DO ONIGIRI
- 3 cebule
- 3 duże marchwie
- ½ czerwonej papryki
- kawałek świeżego imbiru grubości kciuka
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili
- 2 łyżki sosu tamari (lub sojowego jeśli jadacie gluten)
- sól do smaku
- 3 łyżki cukru pudru
- sezam około 3 łyżek
- olej sezamowy do podsmażenia lub inny
TOFU DO ONIGIRI
- 300 g tofu
- sos w typie barbecue
- 2-3 łyżki oleju sezamowego
DODATKOWO
- 10 listków nori
- folia spożywcza do owijania
Przygotowanie dania: Onigiri japońska kanapka ryżowa
RYŻ DO ONIGIRI japońska kanapka ryżowa
- Ryż wsypuję do garnka, wlewam cały garnek wody i mieszam dłonią aż stanie się woda mleczna. Wodę odlewam, czynność powtarzam 3-4 razy. Do ryżu wlewam wodę dokładnie na wysokość 2najmniejszych palców dłoni, nad poziom ryżu. Przykrywam pokrywką, wstawiam na gaz, gdy zacznie się gotować, gaz przykręcam na malutki i gotuję 15 minut. Wyłączam i zostawiam pod pokrywką na 15 minut. W tym czasie w małym garnuszku podgrzewam ocet, cukier, mirin i sól. Gorący wlewam do ryżu, miesza i wysypuję ryż na blaszkę do pieczenia. Zostawiam do wystudzenia.
- Warzywa obieram, cebule kroję w kostkę, marchewkę ścieram na tarce o grubych oczkach, czosnek przepuszczam przez praskę, imbir siekam w cieniutkie zapałki. Chili w plasterki. Wszystkie składniki wkładam na patelnię, podsmażam na oleju, na koniec doprawiam solą, sosem tamari, cukrem i mieszam aż warzywa odparują. Przekładam do miski.
- Tofu kroje w słupki, podsmażam przez chwile na patelni z mocno rozgrzanym olejem. Zalewam porcją sosu i zostawiam na gazie na 2 minuty. Zostawiam do wystygnięcia.
- Do przygotowania onigiri używam foremek. Można również kształtować je w dłoniach, ja wole wersję z foremką, dzieciaki chętnie pomagają a to ułatwia przygotowywanie dla nas jedzenia na wynos. Mam taką foremkę, nie wiem czy o takiej samej pojemności ponieważ ja swoja kupiłam na Amazon.co.uk
- DO foremki wkładam ryż, robie po Rosku wgłębienie. Wkładam dużą porcję warzyw lub tofu. Nasypuję ponownie ryż i ugniatam dokładanie pokrywką do onigiri. Wyjmuję trójkąt z ryżu. Płat nori przekrawam na krzyż, tak aby mniej więcej powstały cztery kwadraty. Kostkę kanapki ryżowej ustawiam na nori, zawijam. Owijam dokładnie folią i wkładam do pojemników. I już :) onigiri japońska kanapka ryżowa. Smacznego!
Onigiri japońska kanapka ryżowa
Dominika Lenczewska napisał
Obiad , dziś była pierś z kurczaka w sosie pieczarkowym i ziemniaczki
Julianna Loryńska napisał
Nie mam alergii na jedzenie ale i tak biorę z domu, bo przynajmniej wiem co jem. W pojemniku robiona w domu granolę z jogurtem naturalnym i bananem – na sniadanie. Oprócz tego kanapki. Gdy planuje późny powrót z pracy zabieram w pudełku domowy obiad do podgrzania. Zawsze gotuję więcej i zamrazam pojedyncze pełne porcje na taką okoliczność. Dzięki temu nie muszę trzymać tego w lodówce bo się rozmraza do popołudnia.
Magdalena Janaszewska napisał
Dziękuje że Pani odpisała:)
A czy może jeszcze Pani podać nazwy firm tych pudełek ? Bo wiem ze u Pani już są sprawdzone z różnych względów :)
Magdalena Janaszewska napisał
O tych styropianowych pierwsze słyszę tak więc proszę bardzo mi napisać tylko jakie to są a już będę szukać:D
Basia Jankowiak napisał
Do pracy zawsze❤w zależności jaką mam zmianę na rano noszę jaglanke z orzechami żurawina chia i do tego na świeżo wkrawam banana na popo nosze jakiś obiad a na nocki omlety.
Na wyjazdy czy wycieczki rowerowe z rodzinka tez zabieramy pudła
Olga Smile napisał
Magdalena Janaszewska Spędziłam łącznie kilka tygodni na wybieraniu pojemnika – termosu na jedzenie. Kurcze, proste to nie było. Właściwości termiczne i pojemności różne do tego wzory do wyboru. Najtrudniej było znaleźć te, które nie zawierają BPA i ftalanów. Dobra firma, znane termosy Stanley a każdy z nich wykonany z Bisfenolu A. Tylko jeden był czysty! No naprawdę, trują nas na własną prośbę, muszą oznaczać BPA bo jest zakazany w niektórych stanach. A u nas luzzzz bisfenol w uszczelkach, plastikach w termosach jak ta lala i to nie koniecznie polskiej produkcji. Mam w końcu mam pojemnik dla siebie i dziecka, sprawdza się na zupę i jedzenie stałe jak makaron. Kto by pomyślał, że kupienie termosu to takie trudne zadanie!
Ja mam taki https://www.kreocen.pl/produkt/Enjoy-Pojemnik-obiadowy-termiczny-czerwony-EN-44020097-18_476_1315285.html – zdecydowałam się, ponieważ nie ma BPA i ftalanów. W zestawie jest pojemnik z 2 przegrodami i torba – taki szary pokrowiec termo z rączką. Kupiłam w Wa-wie w Domotece był ostatni. Dobry jest jeszcze Aladdyn bo nie ma BPA nie ma natomiast oznaczenia ftalanowego. Reszta termosów ma BPA, ftalany i inne g…. w składzie. Zasada jest taka, jak mają, to się nie chwalą, jak nie mają to są duże oznaczenia o BPA free lub BPA & phthalates Free. Szczęśliwie chociaż butelki dla dzieci mają już te oznaczenia ale nie wszytskie jak się wczoraj przekonałam w Piotrze i Pawle.
Olga Smile napisał
Mam jeszcze pudełka Sistema do sałatek, zimnych dań itd.
Olga Smile napisał
Pudełko styropianowe do transportu https://www.quickpack.pl/index.php?page=quickpack_pojemniki_styropianowe&sub=oferta_produktow
Olga Smile napisał
Termos do zupy Stanley mam taki https://www.fide.pl/stanley/adventure-termos-obiadowy-z-lyzka,10-01287-005/114/
Olga Smile napisał
Magdalena Janaszewska witam w klubie buszujących z pudełkami hahahha