Owsianka przepis
Owsianka i ugotowane płatki owsiane na wodzie, mleku roślinnym lub soku są dla mnie daniem tradycyjnym. Taki przepis na owsiankę znam od lat i nadal twierdzę, że owsianka jest takim typowym, dobrym i ciepłym śniadaniem przed wyjściem do szkoły lub pracy. Kiedyś mama przygotowywała dla mnie płatki owsiane, teraz ja robię je dla dziecka i dla nas. Od jakiegoś czasu można również kupić również specjalne płatki owsiane bezglutenowe! Nawet osoby z celiakią i uczulone na gluten mogą jeść owsiankę. Mój tata mówił kiedyś na owsiankę i płatki owsiane – mamałyga. Co ciekawe, u nas w domu tak nigdy się mówiło, owsianka była terminem obowiązującym i używanym przez wszystkich członków rodziny.
Dobra, pozywana i ciepła owsianka nigdy się nie nudzi. Można ją przygotowywać na wiele sposobów. Po pierwsze z mlekiem roślinnym lub zwierzęcym, na wodzie, z sokami. Do tego porcja owoców, orzechów i można zajadać się owsianką do woli. Płatki owsiane robi się szybko, są smaczne, miękkie i pożywne. Zawierają dużo błonnika, tłuszczu, witamin i minerałów! Płatki owsiane ekspresowe potrzebują kilku minut gotowania, klasyczne trochę dłużej. Moja mama nauczyła mnie, aby wieczorem zalewać płatki owsiane wrzątkiem i pogotować minutę lub dwie i zostawić do rana. Staja się wtedy miękkie, naciągają odpowiednio i są pyszne. Rano wystarczy dolać gorącego mleka i w kilka chwil pożywne i pyszne śniadanie gotowe. Ja podaje płatki owsiane z jabłkami, pokrojonymi w cienkie paski, posypane orzechami lub migdałami w towarzystwie miodu lub syropu klonowego. Świetne połączenie!
Owsianka
Owsianka na mleku z jabłkami – składniki:
• 500 ml wody lub mleka roślinnego lub zwierzęcgo
• 2/3 szklanki płatków owsianych
• 2 łyżki cukru
• 1 jabłko
• 20 migdałów lub innych orzechów
• 2 łyżki syropu klonowego, syropu z agawy, daktyli, ryżu lub miodu
Owsianka – przygotowanie:
1. Wodę lub mleko roślinne zagotowuję, dodaję płatki owsiane i gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu, zazwyczaj około 5-10 minut.
2. Jabłko kroję w cienkie plasterki, migdały siekam.
3. Owsiankę nakładam w miski, w razie potrzeby dolewam jeszcze mleka, polewam miodem lub syropem, układam jabłka i posypuję migdałami.
4. Na koniec jedna szczypta cynamonu lub dwie. Pyszne śniadanie gotowe.
gasia napisał
Uwielbiam!
Łukasz Gabriel napisał
Same płatki
Ania Panzowa napisał
Ummmm, ślinianki mi ruszyły do pracy, bo stęsknione – od kilku dni piję tylko soki, zioła, koktajle owocowe i warzywne. A owsianka – zawsze mniam!
Ostatnio robiłam sobie najczęściej autorską wersję – dwie garści płatów, jedna garść siemienia lnianego (niemielonego, bo uwielbiam!) po trochu 'drobiazgu – co tam akurat mam: pestki, rodzynki, orzechy. Zalewam wrzątkiem, przykrywam spodeczkiem i za 15 min mam ciepłe śniadanie. Dawniej dolewałam do tego zimne mleko, ale teraz zadowalam się np utartym jabłkiem. Albo bananem. Dodaję też łyżeczkę miodu gryczanego. mniam!
Mary napisał
Zawsze i wszędzie!
Alicja napisał
Ja płatki owsiane wieczorem namaczam w wodzie mineralnej, czasem dodaję do tego chia i rano tylko lekko podgrzewam, już nie gotuję (jeśli trzeba to dolewam jeszcze wody lub mleka do odpowiedniej konsystencji). Do całości daję ulubione dodatki i śniadanie gotowe w 5 minut
Aga Nobell napisał
Od lat robię. Na mleku ryżowym, z jagodami, albo bananem, z kruszonym ziarnem kakaowca, pastą migdałową, olejem kokosowym albo lnianym. My bez owsianki już żyć nie potrafim:)
Anula napisał
Ja zalewam przegotowaną wodą i pozostawiam na noc. Rano dorzucam ziarna słonecznika, rodzynki bądź żurawinę lub sezonowe owoce i źdźbło jogurtu naturalnego. Pychota.
Paulina Gawlinska-Wolany napisał
Olga, mogłabyś napisać jakie mleka reślinne polecasz? Wiem, że najlepiej zrobić samemu, ale jak nie ma możliwości/czasu to są jakieś godne polecenia do kupienia? Jak patrzę na skład, to zawsze mi się wydaje, że to sama chemia, a głównego składnika 2%…
Łukasz Gabriel napisał
Ja lubię prostotę. Płatki na wodzie, banan, truskawka, olej kokosowy, kakaowy błonnik … :) (y)
AgaK napisał
Pani Olgo a czy to są takie „zwykłe” płatki osiane błyskawiczne lub górskie i czy takie „zwykłe” płatki mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej