OZÓR WOŁOWY GOTOWANY
Temat trudny i smaczny, bo ozór wołowy gotowany z warzywami jest podstawą dla dalszych pomysłów kulinarnych. Ozór wołowy gotowany świetnie smakuje pokrojony w plasterki i podany w rozmaitych sosach. Na ciepło sprawdza się ozór wołowy w sosie chrzanowym, koperkowym, musztardowym albo pieczeniowym. Taki ozór wołowy gotowany z jarzynami podobnie jak sztuka mięsa z rosołu może być również użyty pokrojony w cieniutkie plasterki, jako wędlina na kanapki. Zalany wywarem z żelatyną powstanie ozór wołowy w galarecie i też z chrzanem będzie świetnie się komponował. Podstawa to ozór wołowy. Ja kupuję go pakowanego w folię w Selgrosie. Wiem, że bywa też na bazarkach ale ja mięsa nigdy na straganach nie kupuję bo mam więcej niż ograniczone do niego zaufanie. Do sprzedaży w sklepach ozór wołowy zawsze jest pozbawiony ślinianek. Ten z bazaru nie wiem, wtedy trzeba je wyciąć samemu a znajdują się u podstawy języka. Mi jeszcze nigdy nie trafił się taki przed czyszczeniem. Generalnie ozory wołowe należą do takk zwanej piątej ćwiartki tuszy, czyli do podrobów jak wątróbka, płuca, serca, żołądek, nerki czy też cynaderki, móżdżek. Wiem, że wielbicieli podrobów nie ma za wielu a szkoda, bo to wartościowa i niedoceniana część wołowiny. A ty, lubisz podroby? Jakie? Najczęściej chyba wymienia się wątróbkę bo ozór wołowy czy też wieprzowy gotowany niezbyt często jest spotykany w codziennej kuchni. Długo gotowany ozór jest bardzo delikatny, smakuje wołowiną i rozpada się w ustach dzieląc na charakterystyczne włókna. Nawet nie potrzeba do niego noża. Jeśli chodzi o włoszczyznę do gotowania ozora to taki zestaw jak do rosołu będzie w sam raz! To dzisiaj na pierwszy rzut idzie ozór wołowy gotowany z jarzynami i podany na ciepło w plastrach z musztardą, chrzanem lub keczupem.
OZÓR WOŁOWY GOTOWANY
OZÓR WOŁOWY GOTOWANY – składniki:
- 1 ozór wołowy oczyszczony ze ślinianek)
- 6-7 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ małego korzenia selera lub 4 łodygi selera naciowego
- gałązka lub dwie lubczyku (opcja ja miałam to dałam)
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 3-4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
- do podania chleb – u mnie żytni razowy od CHLEBSZY
OZÓR WOŁOWY GOTOWANY – przepis:
- Ozór zalewam zimna woda i zostawiam na całą noc w lodówce. Można też zagotować go, pogotować 2 minuty i odlać wodę. To takie dwie wersje. Ja jednak zazwyczaj moczę.
- Warzywa korzeniowe obrałam, przekroiłam marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Cebule obrałam, przekroiłam na cztery części ale tak, żeby trzymały się na ogonkach i usmażyłam na suchej patelni. Zależało mi, aby się przypaliły. Można również upiec cebule w piekarniku lub na gazie.
- Włożyłam do garnka ozór wołowy, dodałam wszystkie warzywa, przyprawy i dolałam wodę, tak aby go przykryła.
- Ozór wołowy gotuję około 3 godziny na małym gazie.
- I teraz myk. Wbijam widelec, wyławiam gorący ozór, polewam go zimna woda pod kranem i obieram z twardej skóry. Skórę wyrzucam a ozór wkładam jeszcze na 30 minut do gotowania.
- Wystarczy wyłowić ozór, pokroić w plastry i podać z jarzynami z którymi się gotował. Coś jak sztuka mięsa z rosołu. Jak widzicie przepis na język, czyli ozór wołowy gotowany z jarzynami jest prosty do przygotowania i mimo wszystko uważam, że mocno zakorzeniony w tradycji polskiej.
Dawid napisał
Gulasz z serc! Uwielbiam ❤
Marta napisał
Wątróbka
Małgorzata napisał
Żołądki i wątróbka drobiowe
Katarzyna napisał
Tak,serca,watrobka,zoladki
Mariusz napisał
Bycze Jądra
Agnieszka napisał
Serca, żołądki, wątróbka, poliki
Jola napisał
Tak😋😍
Anna napisał
Wątróbka i żołądki
Agnieszka napisał
Prawie wszystkie, dużo żelaza a takiego nawet na złomie nie znajdzie😉😁😁😁
Paweł napisał
Podróby? Nieee, tylko oryginały 😃