Papryka kiszona
Czasami pytacie mnie czy papryka kiszona jest smaczna, czy potrafię ją robić i czy mogę pokazać swój ulubiony przepis. Papryka kiszona powstaje u mnie tak samo jak ogórki kiszone czy kapusta kiszona. Ostatnio pokazywałam również przepis na kiszone cytryny z kuchni libańskiej. Muszę przyznać, że osobiście uwielbiam kiszoną paprykę, uważam, że jest nawet smaczniejsza niż ogórki kiszone czy kiszone pomidory, które są u mnie głównie składnikiem sosu, a nie jada się ich ot tak, do kanapki. Inaczej jest z papryką. Mięsista, wyrazista w smaku, pasuje do bułki z masłem, do kanapki z pasztetem warzywnym lub nawet jako element surówki obiadowej. Sam przepis na paprykę kiszoną nie jest trudny. Przygotowuje się ja podobnie do ogórków kiszonych. Teraz, w sezonie na ogórki małosolne i kiszone, paprykę czasami nastawiam jako drugą w wodzie po ogórkach. Albo dolewam trochę wody z ogórków by rozpocząć proces kiszenia. Moja kiszona papryka jest pikantna, zawsze dorzucam do słoika dwie lub trzy przekrojone ostre papryki, koper, ziele, listek i czosnek. O tak, czosnku całkiem dużo! Możecie dodać gorczyce, kolorowy pieprz i ulubione zioła. W każdej wersji jest świetna. Musze jeszcze pokazać kiszone pomidory! A wy – kisicie jakieś owoce, warzywa, robicie marynaty?
Papryka kiszona
Papryka kiszona (porcja na słoik 4,7 litra) – składniki:
- 12-14 papryk czerwonych lub zielonych
- 1 główka czosnku
- 2 ostre papryczki
- 4 listki laurowe
- 10 ziaren ziela angielskiego
- kilka baldachimów kopru
- 2,5 łyżki soli
- około 2,5 litra wody
- sok z kiszenia ogórków lub kapusty do zaszczepienia. Tu ilość dowolna, może być kilka łyżek, szklanka, litr lub sam sok zamiast wody i soli.
Papryka kiszona – przygotowanie:
1. Papryki myję, przekrawam na pół, wyjmuję gniazdo nasienne i każdą polówkę kroję na 2 lub 3 kawałki.
2. Słój myję, na dno wsypuję listki, ziele, dodaję przekrojoną na pół główkę czosnku, rozkrojone papryczki i baldachimy kopru. Układam ciasno papryki.
3. W wodzie rozpuszczam sól, dolewam do słoja i zaszczepiam sokiem z ogórków. Zakręcam, wstrząsam kilkakrotnie aby wymieszać wszystko.
4. Słój ustawiam na talerzu, odkręcam wieczko i pozwalam się papryce kisić. Jeśli wypływa na powierzchnie obciążam spodkiem. MUSI BYĆ CAŁA ZANURZONA. Raz lub dwa razy dziennie dogniatam ją widelcem, wtedy wydobywa się masa bąbli z gazem. Paprykę, podobnie jak kapustę trzeba odgazować.
5. Po 5-7 dniach będzie ukiszona. Wtedy trzeba schować słoik do lodówki lub wynieść do zimnej piwniczki. Można tez przełożyć papryki w mniejsze słoiki, dopełnić płynem z kiszenia i pasteryzować 20 minut w 65 stopniach aby zatrzymać proces kiszenia.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Hania napisał
Ale ze ma sie kisić zupełnie otwarta, czy tylko z niedokręcona przykrywka? Podejście drugie robie… Za pierwszym razem mi spleśniało ?
Olga Smile napisał
Hania – u mnie otwarta, codziennie dośnij je do dna, żeby odpowietrzyć, nie może zostać powietrze pomiędzy paprykami, bo mogą wtedy pleśnieć.
Andrzej W napisał
Polecam kiszone rzodkiewki :
składniki (na 1 słoik)
pęczek rzodkiewek
3 duże ząbki czosnku
mały pęczek koperku lub koper
kawałek chrzanu
parę ziarenek pieprzu
sól kamienna do przetworów niejodowana – 1 łyżka na 0,5 l wody
Przygotowanie
Rzodkiewki umyć obciąć końcówki i ogonki ( te ostatnie można zostawić ).
Słoik wyparzyć. Na dno włożyć połowę koperku, kawałek chrzanu, ząbek czosnku. Ułożyć rzodkiewki, na wierzchu czosnek, chrzan i koperek. Zrobić zalewę – w gorącej lub ciepłej wodzie rozpuścić, ostudzić, zalać rzodkiewki. Słoika nie zakręcać tylko lekko przykryć. po ok 5 dniach rzodkiewki można jeść. Smacznego!
Friends of Glass napisał
Ojejku słoje takie jak nasze I glass, tyle, że nasze troszkę ładniejsze ;)
Barbara Krzemień napisał
Ja także uwielbiam kiszoną paprykę i najlepiej pomidorowa:) Gorąco polecam:)
Monika Seń napisał
Gdzie moge kupic Pani ksiazke te o przetworach ?
Olga Smile napisał
Słoiki kupiłam w zeszłym roku, przyjechało 80 sztuk z pokrywkami. Cenę mają bardzo zachęcająca, płaciłam 4.12 za sztukę z pokrywka a słoje duże bo 4,25 litra. Idealnie sprawdzają się do przechowywania kasza, ryżu, mąki no i do kiszenia!
Olga Smile napisał
Monika Seń – z tego co wiem nakład jest wyczerpany.
Monika Seń napisał
Szkoda :(
Mirosław Stec napisał
Zapakuję domowników życzenia, od których spełnienia zależá uśmiechnięte ich lica, by już zawsze świeży produkt spod folii do ich brzuszków się przemycał.