Papryka kiszona
Czasami pytacie mnie czy papryka kiszona jest smaczna, czy potrafię ją robić i czy mogę pokazać swój ulubiony przepis. Papryka kiszona powstaje u mnie tak samo jak ogórki kiszone czy kapusta kiszona. Ostatnio pokazywałam również przepis na kiszone cytryny z kuchni libańskiej. Muszę przyznać, że osobiście uwielbiam kiszoną paprykę, uważam, że jest nawet smaczniejsza niż ogórki kiszone czy kiszone pomidory, które są u mnie głównie składnikiem sosu, a nie jada się ich ot tak, do kanapki. Inaczej jest z papryką. Mięsista, wyrazista w smaku, pasuje do bułki z masłem, do kanapki z pasztetem warzywnym lub nawet jako element surówki obiadowej. Sam przepis na paprykę kiszoną nie jest trudny. Przygotowuje się ja podobnie do ogórków kiszonych. Teraz, w sezonie na ogórki małosolne i kiszone, paprykę czasami nastawiam jako drugą w wodzie po ogórkach. Albo dolewam trochę wody z ogórków by rozpocząć proces kiszenia. Moja kiszona papryka jest pikantna, zawsze dorzucam do słoika dwie lub trzy przekrojone ostre papryki, koper, ziele, listek i czosnek. O tak, czosnku całkiem dużo! Możecie dodać gorczyce, kolorowy pieprz i ulubione zioła. W każdej wersji jest świetna. Musze jeszcze pokazać kiszone pomidory! A wy – kisicie jakieś owoce, warzywa, robicie marynaty?
Papryka kiszona
Papryka kiszona (porcja na słoik 4,7 litra) – składniki:
- 12-14 papryk czerwonych lub zielonych
- 1 główka czosnku
- 2 ostre papryczki
- 4 listki laurowe
- 10 ziaren ziela angielskiego
- kilka baldachimów kopru
- 2,5 łyżki soli
- około 2,5 litra wody
- sok z kiszenia ogórków lub kapusty do zaszczepienia. Tu ilość dowolna, może być kilka łyżek, szklanka, litr lub sam sok zamiast wody i soli.
Papryka kiszona – przygotowanie:
1. Papryki myję, przekrawam na pół, wyjmuję gniazdo nasienne i każdą polówkę kroję na 2 lub 3 kawałki.
2. Słój myję, na dno wsypuję listki, ziele, dodaję przekrojoną na pół główkę czosnku, rozkrojone papryczki i baldachimy kopru. Układam ciasno papryki.
3. W wodzie rozpuszczam sól, dolewam do słoja i zaszczepiam sokiem z ogórków. Zakręcam, wstrząsam kilkakrotnie aby wymieszać wszystko.
4. Słój ustawiam na talerzu, odkręcam wieczko i pozwalam się papryce kisić. Jeśli wypływa na powierzchnie obciążam spodkiem. MUSI BYĆ CAŁA ZANURZONA. Raz lub dwa razy dziennie dogniatam ją widelcem, wtedy wydobywa się masa bąbli z gazem. Paprykę, podobnie jak kapustę trzeba odgazować.
5. Po 5-7 dniach będzie ukiszona. Wtedy trzeba schować słoik do lodówki lub wynieść do zimnej piwniczki. Można tez przełożyć papryki w mniejsze słoiki, dopełnić płynem z kiszenia i pasteryzować 20 minut w 65 stopniach aby zatrzymać proces kiszenia.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolne Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
edyta napisał
Witam:) czy woda z sola ma byc przegotowana? czy
byc prosto z kranu?
Olga Smile napisał
edyta – jako wolisz.
Piotr B. napisał
Zrobiłem kilka słoików papryki według Pani przepisu, włącznie z zaszczepieniem wodą z ogórków. Po dwóch dniach wyglądało, że się zakisiły, bo ostro bąbelkowały. Miąższ papryki stał się bardzo miękki, praktycznie rozłaził się pod palcami, za to skórka była bardzo skórzasta. Nie bardzo mi się ten stan podoba i mam wrażenie, że chyba powinno wyglądać to inaczej. Jestem w rozterce.
Olga Smile napisał
Piotr – niestety to zależy od odmiany papryki :(
Wojciech napisał
Witam, Papryka w słoikach od trzech dni według przepisu, dodałem po pół szklanki soku z ogórków zeszłorocznych, papryka nie gazuje i nic się nie dzieje, chyba się nie kisi tylko leży w zalewie, temperatura pokojowa około 22 stopnie. o co może chodzić. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Wojciech – czekaj, może więcej czasu potrzebuje :)
Anonim napisał
Kiszę według Twoich przepisów prawie wszystkie warzywa i owoce.Nie wszystko mi smakuje, więc do niektórych nie wrócę, ale uwielbiam kiszone warzywa.
Radosław napisał
Witam. Zrobiłem paprykę kiszoną i jest rewelacyjna. Jak mogę przechować w mniejszych słoikach aby się nie zepsuła do zimy. Wiem o lodówce ale chciałbym zrobić więcej
Olga Smile napisał
Radosław – trudno będzie bo robi się miękka niestety :( Ale można spróbować, tak jak kapustę, do słoika, płyn do wieczka, zakręcić i tyle, zostawić :D Proces fermentacji powinien się przerwać.
sergiusz napisał
Witam. Od lat obserwuje Twojego bloga i jest zaje….. Mam pytanie Orientujesz się może jak ukisić paprykę do sosu tabasco.