PAPRYKA MARYNOWANA
Dzisiaj na stronie u mnie papryka marynowana w occie u nas mówi się na nią papryka konserwowa, ale to kwestia przyzwyczajeń. Papryka marynowana kojarzy mi się bezpośrednio z moją teściową, jej przetworami i wspaniałymi smakami zamkniętymi w słoikach, które produkowała w zaciszu swojej kuchni. To ona właśnie, pokazała mi jak robić paprykę konserwową, śliwki w occie i suszyła pieczarki. Ostatnio papryka marynowana i pieczarki w occie znalazły szczególne miejsce w moim menu, nie wiem czy powinnam się przyznawać ale z lubością zjadam je wieczorem przed komputerem, gdy oglądam jakiś fajny film. Ot tak, zamiast chipsów :) Przechodzę fazę octową nie da się ukryć. Zawsze wychodzę z założenia, że organizm sam wie, co jest dla niego najlepsze, nawet jeśli mam ochotę na czekoladę lub ocet tak sobie tłumaczę, łatwiej się żyje! Lubię przetwory robić, chyba nawet bardziej niż jeść. A ty robisz jakieś przetwory, może właśnie z papryką, albo szczególnie za jakimiś innymi przepadasz? Wczoraj zrobiłam paprykę marynowaną, wiem, że nie jest jeszcze na nią sezon ale mąż przywiózł mi piękne dwie skrzyneczki papryki, nie było wyjścia, piec mi się nie chciało, więc papryka marynowana, czyli konserwowa w occie musiała powstać!
PAPRYKA MARYNOWANA
PAPRYKA MARYNOWANA – składniki:
- 3 kg papryki (wchodzą średnio 3 papryki do 1 słoika 0,9 litra)
- 3 l wody
- 600 ml octu winnego, jabłkowego, ryżowego, kokosowego lub spirytusowego jeśli wolisz
- 2 łyżki soli
- 100-125 ml cukru
- 2 łyżki gorczycy ( ja nie dodaje, ponieważ mamy alergię na gorczycę w domu)
- 2 łyżki pieprzu czarnego ziarnistego (najlepiej kolorowego)
- 2 łyżeczki ziela angielskiego
- 20 listków laurowych
- 80-100 ml oleju roślinnego
PAPRYKA MARYNOWANA – przepis:
- Paprykę myję, suszę, usuwam gniazda nasienne, a miąższ kroję w kawałki, czasami na plasterki, innym razem w kawałki. Tym razem pokroiłam na duże ćwiartki.
- Do słoików wkładam przyprawy, a następnie ciasno upycham paprykę.
- W garnku zagotowuję wodę z cukrem, solą oraz octem. Do papryki wlewam wrzącą zalewą, dodaję minimum łyżkę oleju, zakręcam i pasteryzuję w garnku zalane słoiki do 2/3 wysokości przez ok. 15 minut.
- Papryka marynowana nadaje się do jedzenia od razu po wystudzeniu słoików.
Alina napisał
Zapomniałam dodać oleju a już zamarynowalam słoiki i co teraz ???:(((
Olga Smile napisał
Alina – spoko, nic złego nie będzie :D
Renata napisał
Witam Olgo :) Czy zamiast cukru można dać ksylitol?
Olga Smile napisał
Renata – o nie wiem, nigdy ta nie robiłam.
Anna napisał
Ilość soli podaje Pani w łyżkach, a cukru w mililitrach… To dość mylące, bo o ile można łatwo przeliczyć wagę cukru na łyżki czy szklanki (o ileż to wygodniejsze!) i na odwrót, to z objętością już nie jest tak łatwo – trzeba mieć miarkę. Jak się jej nie ma, to klapa :/
Olga Smile napisał
Anna – szklanka jest powszechnie stosowaną miarą i ma 250 ml, jeśli 1 łyżka soli ma 15 ml (jak to się na świecie przyjmuje) to w łatwo policzyć ile jest potrzeba cukru.
Anna napisał
Pisze Pani: „szklanka jest powszechnie stosowaną miarą i ma 250 ml, jeśli 1 łyżka soli ma 15 ml (jak to się na świecie przyjmuje) to w łatwo policzyć ile jest potrzeba cukru”.
Hmm, najwidoczniej nie jestem dość bywała w świecie… W google’u dość trudno znaleźć przeliczniki z ml na łyżki lub szklanki, a mnie się wręcz w ogóle to nie udało. Nadal więc nie jestem pewna, ile cukru jest w przepisie. Wydaje mi się, że chodzi o 1/4-1/3 szklanki. I upieram się, że lepiej by było mieć wszystko w tych samych z grubsza jednostkach, czyli szklankach i łyżkach.
Olga Smile napisał
Anna to podpowiadam na przyszłość:
1 szklanka to 250 ml
1/2 szklanki to 125 ml
1/3 szklanki to 80 ml
1/4 szklanki to 60 ml
1 łyżka to 15 ml
1 łyżeczka to 5 ml
Powodzenia!
Viola napisał
Czy 3 kg papryki są po oczyszczeniu? Jestem w trakcie przygotowywania marynaty.
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Viola – po kupieniu :D bez czyszczenia :D