Papryka w occie
Papryka konserwowa inaczej nazywana papryką w occie często pojawia się na naszym stole. Przepis na paprykę w occie dostałam od mojej teściowej. Nie modyfikowałam go, wykorzystuję wszystkie przyprawy i zachowuję proporcje w każdym szczególe. Papryka w occie wykonana według tego przepisu jest fantastyczna, chrupiąca, słodka, lekko ostra, po prostu ma znakomity smak. Czasami wykorzystuję do tego przepisu paprykę czerwoną, innym razem żółtą, czasami mieszam swobodnie kolory, aby weselej wyglądały na stole i półkach mojej domowej spiżarki. Należy uważać, aby nie przegotować papryki, powinna zachować swoją strukturę, zwarty miąższ i słodkawy smak. Gdy podczas pasteryzowania staje się jasna i lekko szklista, wyjmuję słoiki i studzę. Oto cała filozofia i tajemnica wspaniałej papryki w occie. Nie wymaga ona zbytnich umiejętności kulinarnych ani nabytego wcześniej doświadczenia. Chęci, papryka, słoik i przyprawy w zupełności wystarczą, aby rozkoszować się smakiem papryki w occie wielokrotnie smaczniejszej od tej, która proponują nam producenci do kupienia w sklepach. Nie ma to jak domowe przetwory!
Papryka w occie przepis
Papryka w occie – składniki:
• 2 kg papryki
• 2 l wody
• 300 ml octu winnego
• 2 łyżki soli
• 5 łyżek cukru
• 1 łyżka gorczycy
• 1 łyżka pieprzu czarnego ziarnistego
• 1 łyżeczka ziela angielskiego
• 20 listków laurowych
• 50 ml oleju roślinnego
Papryka w occie – przygotowanie:
1. Paprykę myję, suszę, usuwam gniazda nasienne, a miąższ kroję w kawałki.
2. Do słoików wkładam przyprawy, a następnie paprykę.
3. W garnku zagotowuję wodę z cukrem, solą oraz octem. Paprykę zalewam lekko przestudzoną zalewą, dodaję łyżkę oleju, zakręcam i wekuję ok. 15 minut.
Witam, szukam od lat dobrego przepisu na taką papryczkę. Ten zapowiada się obiecująco. Czy wiadomo, ile słoiczków z takiej ilości wychodzi? Bo nie wiem czy mam biec po więcej, czy wystarczy to, co mam. Przez blogowiczki i ich boskie przepisy w tym roku moja piwnica pęka w szwach i deficyt słoiczkowy mnie dopadł :)
Olinka – myślę, że wyjdzie około 5 słoików po 0,9 litra :)
Opisz proszę, co rozumiesz przez „wekowanie”. Czy chodzi o odwracanie słoików do góry dnem, czy może pasteryzację np. w gorącej wodzie?
Magda: Olga we wstępie napisała „Gdy podczas pasteryzowania staje się jasna i lekko szklista, wyjmuję słoiki i studzę.” więc chyba chodzi o pasteryzację 15 minutową :)
Oj jej, jakoś przegapiłam pytanie – paprykę wkładam do słoików, zalewam zalewą, zakręcam i gotuję w garnku przez kilka minut. Czasami potem wyjmuję, stawiam do góry nogami i przykrywam kocem żeby wolno stygły :)
Będę robiła w tym roku pierwszy raz. Przepis na paprykę zapisałam sobie już dawno, teraz będę robić :D
Zrobiłam wg przepisu Twojego, ale wyszły trochę mało słodkie… Następnym razem dodam więcej cukru :)
Mam ocet jabłkowy i mniszkowy. Czy może być użyty do tego przepisu i w jakiej ilości? Jak myślisz?
Witam. Zapomniałem dodać olej, a słoiki już zakręcone. Co teraz? Wyjdzie czy nie? Pozdrawiam
Tomek – wyjdzie :)