PAPRYKARZ WEGAŃSKI
W sklepach można kupić paprykarz z rybami lub właśnie paprykarz wegański czyli roślinny. Najczęściej sprzedawany jest paprykarz wegański, roślinny z ryżem w niedużych słoikach o całkiem przyzwoitym składzie i smaku. Ja jednak wolę przygotowywać własne jego wersje. Staram się unikać konserwantów, barwników, zagęszczaczy i kilku innych substancji, na które alergie lub nietolerancje mam ja lub członkowie mojej rodziny. Stąd od jakiegoś czasu bez specjalnego wysiłku przygotowuję mój własny sprawdzony i lubiany w domu paprykarz wegański pikantny. Używam do niego ryżu, najchętniej pełnoziarnistego, ale jeśli takowego nie macie można spokojnie zastąpić go dowolnym białym ryżem, który gotuje się znacznie szybciej i skraca czas przygotowania dania. Taki paprykarz roślinny najlepiej smakuje na kanapkach z kiszonym ogórkiem, jakimś majonezem lub kwaśnym sosem. Ja lubię jeść go samego, dodatkowo przyprawionego pieprzem i solą, bo lubię pikantne dania, takie po których aż zapiera mi dech i od czasu do czasu indywidualnie, na swoim talerzu tak właśnie przyprawiam paprykarz! Rodzinie pozwalam jeść w wersji łagodnej jak ładnie mnie poproszę przed doprawianie, :) Taki paprykarz wegański jemy całą rodziną, dziecko go bardzo lubi, młodsi goście, którzy przyjeżdżają do nas z rodzicami też nie narzekają – to znak, że danie jest OK, bo dziecko, jak to dziecko zawsze prawdę powie prosto w oczy nawet jak byś nie chciała.
PAPRYKARZ WEGAŃSKI
PAPRYKARZ WEGAŃSKI – składniki:
- 1 szklanka ryżu długoziarnistego
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 3 cebule
- 200 g tofu naturalnego
- 2 łyżki słodkiej wędzonej papryki
- 1 łyżeczka pikantnej wędzonej papryki
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 4 łyżki oleju
- sól i czarny pieprz do smaku
- pęczek szczypiorku
PAPRYKARZ WEGAŃSKI – przepis:
- Włoszczyznę obieram, ścieram na tarce i wkładam do garnka, lekko solę, dodaję 2,5 szklanki wody i 1 szklankę ryżu. Gotuję do miękkości.
- Cebule obieram, rozdrabniam, solę i smażę na oleju na złoty kolor. Dodaje starte na tarce lub pokruszone na talerzu tofu i razem smażę.
- W dużej misce mieszam dokładnie ryż z rozdrobnionymi warzywami, usmażoną cebulą z pomidorami, przyprawami, koncentratem pomidorowym, tofu i posiekanym szczypiorkiem.
- Na tym etapie doprawiam mocno do smaku. Jeśli paprykarz jest zbyt gęsty, dolewam kilka łyżek wrzącej wody. Przed podaniem najczęściej mieszam go z kilkoma łyżkami majonezu, tak dla polepszenia konsystencji.
- Ten paprykarz wegański, podobnie jak pozostałe paprykarze trzymam w lodówce w szczelnie zakręconych słoikach.
Anonim napisał
„2,5 szklanki wody zalewam niewielką ilością wody…” Nic z tego nie rozumiem.
Anna napisał
Wspaniały!
Agnieszka napisał
Chętnie zrobię, nie smakują mi te wersje, które kupowałam w sklepie. Jakieś takie olejowo śmierdzące.
Magdalena napisał
Wygląda bardzo apetycznie <3
Katarzyna napisał
Nie odmówiłabym takiej kanapeczki oj nie!!!!
Ewa napisał
Wygląda obłędnie dobrze :D
Joanna napisał
Hmmmmm i love it <3
Marta napisał
Paprykarz z kaszą jaglaną też jest smaczny
Kasia napisał
Polecam każdemu zdrowy i smaczny posiłek
Dorota napisał
Bardzo fajny paprykarz :)