PAPRYKARZ Z MAKRELĄ
Upał nie odpuszcza a ja mam dla was dzisiaj paprykarz z makrelą wędzoną, taki domowy i prosty do przygotowania. Paprykarz z makrelą, podobnie jak inne paprykarze z udziałem ryb, można śmiało przygotować w warunkach domowych. O ile zazwyczaj do paprykarza używa się ryb świeżych, to dla odmiany warto spróbować przygotować w domu wersję z rybą wędzoną. Dlaczego warto? Ponieważ taki paprykarz z makrelą jest tani do przygotowania, bardzo smaczny, prosty i domowy. A trzeba przyznać, że domowe pasty do chleba czy paprykarze są zawsze najlepsze i wersje sklepowe ni jak się do nich nawet nie umywają. Taka prawda! Mam pytanie o makrelę – jak ją jadasz? Co z niej przygotowujesz? U nas najczęściej bywała w formie takie zwykłej, wyjadanej widelcem w towarzystwie cebuli. Innym razem robiłam pastę na kanapki z makreli, to też świetny pomysł. Tym razem zapraszam dla odmiany na paprykarz z makrelą, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią ryby wędzone.
PAPRYKARZ Z MAKRELĄ
PAPRYKARZ Z MAKRELĄ – składniki:
- pęczek włoszczyzny lub oddzielnie 3-4 duże marchewki i 2 duże pietruszki
- 250 g koncentratu pomidorowego
- 2 duże wędzone makrele
- 1 szklanka ryżu (ja miałam biały długoziarnisty, taki najzwyklejszy)
- 2-3 cebule
- 5-7 łyżek oleju
- sól i czarny pieprz
- 2-3 łyżki słodkiej papryki
- 1-2 łyżeczki pikantnej papryki
- sól do smaku
PAPRYKARZ Z MAKRELĄ – przepis:
- Cebule obieram, rozdrabniam, solę i smażę na oleju na złoty kolor.
- Włoszczyznę obieram, ścieram na tarce, wkładam do garnka, dodaję cebulę, lekko solę, zalewam niewielką ilością wody i gotuję do miękkości.
- Makrele obieram ze skóry i ości. Mielę w maszynce do mięsa lub malakserze.
- Do wywaru po gotowaniu włoszczyzny (odcedzam włoszczyznę na sicie) gotuję ryż, dodając jeszcze odpowiednia ilość wody. Jeśli trzeba dodaję więcej ryżu, a jeśli jest za mało płynu, uzupełniam zimną wodą z kranu. Ryż musi być miękki i sypki.
- W dużej misce mieszam dokładnie ryż z rozdrobnionymi warzywami, cebulą z pomidorami, obraną z ości i rozdrobnioną wędzoną makrelą, papryką w proszku, solą, pierzem oraz koncentratem pomidorowym i około 150 ml wrzącej wody. Jeśli istnieje konieczność doprawiam jeszcze do smaku solą i pieprzem lub papryką, tak do smaku. Jest on już gotowy do jedzenia! Ale ponieważ przepis przewiduje przygotowanie około 4 niedużych słoików z paprykarzem, to trzeba go za pasteryzować.
- Domowy paprykarz z makrelą przekładam do słoików, zakręcam i wstawiam do garnka z wodą. Teraz czas na pasteryzację!
- Do garnka wlewam wodę, na dnie układam ściereczkę, żeby słoiki nie dotykały bezpośrednio dnia. Wstawiam słoiki i pasteryzuję w 80-85 stopniach przez minimum 50-60 minut. Wyłączam gaz i zostawiam słoiki w garnku do wystygnięcia pod przykryciem.
- Następnego dnia zagotowuję wodę ze słoikami i pasteryzują przez 35-45 minut i zostawiam słoiki w garnku do wystygnięcia, najlepiej pod przykryciem.
- Trzeciego dnia znowu podgrzewam wodę w garnku ze słoikami i trzymam na gazie przez 25-35 minut. Teraz po wystudzeniu domowy paprykarz z makrelą może stać w szafce przez wiele miesięcy!
Anonim napisał
Pastę na kanapki :)
Anonim napisał
Pastę z jajkiem i ogórkiem.
Anonim napisał
Pastę do kanapek oraz sos śmietanowy z makrelą do makaronu
Anonim napisał
Krokiety na wigilię.
Anonim napisał
Pastę z chrzanem i majonezem
Anonim napisał
Pastę do kanapek i sos z pomidorami do makaronu
Anonim napisał
jak robisz ten sos ? brzmi ciekawie….
Anonim napisał
smarowidlo do chlebka na rozne sposoby, dodaje tez do roznych salatek :)
Anonim napisał
Sałatka z ziemniaków, makreli, kiszonych ogórków, jajek i szczypiorku.
Pasty do pieczywa
Anonim napisał
Lucyna Chrostek na masło wrzucam szalunki, rybę dzielę na większe części, na szalotkę wlewamy pomidory krajowe, doprawiam , wkładam rybę do sosu i mieszam tylko ostrożnie żeby ryba się za bardzo nie rozpadła, gotuję przez chwilę aby smaki się połączyły i dodaję do sosu makaron, jak wyjdzie za gęsty sos to można dodać trochę wody z makaronu. Do szalotek można dodać czosnek jak kto lubi. Smacznego ?