Lubicie paprykarz? Paprykarz, zwłaszcza paprykarz szczeciński jest wspomnieniem wielu młodych ludzi, ich wypadów wakacyjnych poza miasto, jedzenia w akademiku czy wakacyjnych śniadań na łonie natury. Dla mnie również nie jest on obcy.Ja najbardziej lubię paprykarz wegetariański taki przygotowany w zaciszu własnej kuchni, na bazie ryżu, włoszczyzny, smażonej cebuli, pomidorów i przypraw. Smakuje genialnie! Można kupić paprykarz z rybami lub właśnie warzywny w wersji wegetariańskiej. Najczęściej sprzedawany jest w niedużych słoikach, jednak ja wolę przygotowywać własny paprykarz. Staram się unikać konserwantów, barwników, zagęszczaczy i kilku innych substancji, na które alergie mam ja lub członkowie mojej rodziny. Stąd od jakiegoś czasu bez specjalnego wysiłku przygotowuje moją własną, sprawdzoną i lubianą w moim domu wersję paprykarza – paprykarza wegetariańskiego. Używam do niego ryżu, najchętniej pełnoziarnistego, ale jeśli takowego nie macie można spokojnie zastąpić go dowolnym białym ryżem, który gotuje się znacznie szybciej i skraca czas przygotowania dania. Muszę się przyznać, że przygotowanie smacznego paprykarzu nie jest trudne jednak pochłania troszkę czasu, ze względu na oddzielne gotowanie włoszczyzny i ryżu w wywarze, ale efekt jest świetny, smakowity i bardzo ciekawy. Taki paprykarz najlepiej smakuje na kanapkach z kiszonym ogórkiem, jakimś majonezem lub kwaśnym sosem. Ja lubię jeść go samego, dodatkowo przyprawionego pieprzem i solą, bo lubię pikantne dania, takie po których aż zapiera mi dech i od czasu do czasu indywidualnie, na swoim talerzu tak właśnie przyprawiam paprykarz! Rodzinie pozwalam jeść w wersji łagodnej :) Taki paprykarz jemy całą rodziną, dziecko go bardzo lubi, młodsi goście, którzy przyjeżdżają do nas z rodzicami też nie narzekają – to znak, że danie jest OK, bo dziecko, jak to dziecko zawsze prawdę powie prosto w oczy :)
Przepis na PAPRYKARZ
PAPRYKARZ – składniki:
• pęczek włoszczyzny lub odzienie 3 duże marchewki, 2 duże pietruszki, 1 seler
• koncentrat pomidorowy
• 1 – 1,5 szklanki ryżu (ja miałam brązowy długoziarnisty)
• 3 cebule
• 50 ml oleju
• 2 pomidorowy
• sól
• czarny pieprz
• 2 łyżki słodkiej papryki
• 1 łyżeczka pikantnej papryki
PAPRYKARZ – przepis:
1. Włoszczyznę obieram, wkładam do garnka, lekko solę, zalewam niewielką ilością wody i gotuję do miękkości. Gdy jest gotowa, ścieram marchew, pietruszkę i selera na tarce na wiórki.
2. Cebule obieram, rozdrabniam, solę i smażę na oleju na złoty kolor. Pomidory sparzam wrzątkiem, kroję w kostkę i dodaję do cebuli. Duszę razem około 10 minut.
3. W wywarze w gotowania warzyw gotuję ryż. Jeśli trzeba dodaję więcej ryżu, a jeśli jest za mało płynu, uzupełniam zimną wodą z kranu. Ryż musi być miękki i sypki.
4. W dużej misce mieszam dokładnie ryż z rozdrobnionymi warzywami, cebulą z pomidorami, papryką w proszku, solą, pierzem oraz koncentratem pomidorowym. Jeśli istnieje konieczność doprawiam jeszcze do smaku. Paprykarz trzymam w lodówce w słoikach. Spokojnie PAPRYKARZ poczeka na zjedzenia nawet 10 dni.
Zobacz inne moje przepisy na PAPRYKARZ
Paprykarz przepis |
Paprykarz przepis to dla mnie przepis na paprykarz doskonały! Pachnie rybą, smakuje rybą ale ryby w nim nie ma :) Jeśli ktoś nie wie, to zwyczajnie się w smaku nie pozna :D |
Paprykarz z ryżem |
Paprykarz z ryżem to klasyczny paprykarz wegetariański na bazie warzyw, przypraw i ryżu. Fantastycznie smakuje na kanapkach i ot tak, wyjadany widelcem ze słoika! |
Paprykarz z kaszą jaglaną |
Paprykarz z kaszą jaglaną to kolejny mój przepis na paprykarz, tym razem zamiast ryżu użyłam kaszy jaglanej! Pyszny, na kanapkach poezja! |
Smacznego!
Emmato napisał
Droga Olgo, co to znaczy „Ryż musi być … i wywróżony” ??? Przepis smakowity, chetnie skorzystam.
KLOTT napisał
Co to znaczy ryż wywróżony?
W mojej kuchni domowej brak koncentratu pomidorowego ,czy obejdzie się bez?
Olga Smile napisał
Klott – już poprawiam :) raczej nie obędzie się bez koncentratu chyba, że usmażysz więcej pomidorów wtedy będzie Ok :) Miało być wypróżony ryż :) czyli sypki :)
Olga Smile napisał
Emmato – Miało być wypróżony ryż :) czyli sypki :)
Graszka napisał
Jak wiekszosc Twoich smarowidelek na pewno pyszny. Wlasciwie zapomnialam juz smak paprykarzu. Ale pamietam, ze go kiedys bardzo lubilam. Warte wyprobowania. Dziekuje za inspiracje i serdecznie pozdrawiam.
Krzych napisał
Uzbieralo mi sie tych przepisow od Ciebie podczas nieobecnosci w domu, dzis na stol wjechal paprykarz.
Szczecinski moze nie byl, ale wyszedl mi przepyszny.
Ulatwilem sobie tez zycie i skrocilem czas przygotowywania i ryz ugotowalem razem z warzywami, jednoczesnie.
Sadzac po tempie, w jakim go ubywa ze sloiczka, niedlugo bedzie zamowienie na kolejny;)
Ola napisał
Doskonały ten paprykarz, dodałam jeszcze troszkę pieczarek coby mi smakiem pod ten „rybny” bardziej podchodził. Dziękuję za wege alternatywę dla mojego ulubionego harcerskiego jedzonka :)
Olga Smile napisał
Ola – super pomysł – dziękuję!
Nati napisał
Nie nawidziłam paprykarzu, karmili nas tym w przedszkolu jakieś 23 lata temu :) Ale ten bez ryby jest świetny (ryby lubię ale paprykarzu rybnego nie), zrobiłam go na sylwestra w wersji dość pikantnej i do tego świeża bagietka :) pyszny, ale dobrze by było zaznaczyć jakich rozmiarów wychodzi takie cudo bo nie spodziewałam się dwóch pełnych dużych słoików. Jak będę robić dla dwóch osób to będzie za dużo, a tak przynajmniej wiem że dla nas wystarczy połowa porcji. :)
stefka napisał
Moje ulubione smaki!